Постанова від 09.10.2014 по справі 9101/79966/2011

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2014 рокусправа № 2а-0870/2252/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Дурасової Ю.В. Туркіної Л.П.

за участю секретаря судового засідання: Комар Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Дніпровського територіального управління

на постанову : Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2011р. у справі № 2а-0870/2252/11

за позовом: Командитного товариства "Запорізький завод високовольтної апаратури - Вакатов" і компанія"

до: Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Дніпровського територіального управління

про: визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

Командитне товариство "Запорізький завод високовольтної апаратури - Вакатов і компанія" (далі по тексту - позивач, товариство, ) звернулося до адміністративного суду з позовом про визнання протиправною та скасування постанови Дніпровського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі по тексту - відповідач) від 05.04.2011 № 61-ЗП «Про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів».

На обґрунтування позовних вимог зазначалось, що товариством не допущено порушень ст.41 Закону України «Про господарські товариства», кворум при проведенні позачергових Загальних зборів товариства 21.01.2011р. було досягнуто, навіть за умови неврахування не облікованих акцій, тому факт порушення вказаної норми відсутній.

Постановою суду першої інстанції позов задоволено. При цьому суд зазначив, що приймаючи рішення про застосування до позивача санкцій у вигляді попередження, відповідач діяв необґрунтовано, без урахування усіх обставин, які мають значення для прийняття цього рішення та не пропорційно, без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія). Суд дійшов висновку, що на час проведення позачергових загальних зборів позивача товариство мало у своєму розпорядженні зведені облікові реєстри власників цінних паперів, провело згідно з ними реєстрацію акціонерів, що прибули на збори, а відповідно, виконало вимоги чинного законодавства, в тому числі дотримано і ст.41 Закону України «Про господарські товариства».

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, відповідач оскаржує постанову суду в апеляційному порядку. Апелянт вважає судове рішення незаконним, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову. На обґрунтування апеляційних вимог зазначається, що приймаючи постанову, суд першої інстанції не встановив та не дослідив належним чином фактичні обставини, невірно застосував норми матеріального права. Апелянт наполягає на відсутності з його боку порушень ст. 41 Закону України «Про господарські товариства». Стверджує, що кворум загальних зборів позивача повинен дорівнювати 96,24 %, а не 94,70 % як вказано у протоколі позачергових загальних зборів позивача від 21.01.2011, тобто кворум розрахований не у відповідності до статуту товариства.

Позивач заперечує проти задоволення апеляційної скарги, судове рішення вважає законним та обґрунтованим.

Під час судового розгляду справи апеляційним судом відповідач заявив клопотання про здійснення правонаступництва у зв'язку з реорганізацією згідно з Наказом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №437 від 28.05.2012р. та Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку №177від 26.01.2012р., про що надані копії відповідних документів. Клопотання судом розглянуто та задоволено, на підставі ст.55 КАС України здійснено заміну Запорізького територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку її правонаступником - Дніпровським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи:

09.03.2011 року відповідачем відносно позивача винесена постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, у зв'язку із порушення товариством вимог ст. 41 Закону України «Про господарські товариства» та ст. 105 Цивільного кодексу України (а.с.8-12).

17.03.2011 року відповідачем складено акт № 32-ЗП про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.13-14).

22.03.2011 року відповідачем прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою розгляд справи призначено на 05.04.2011 року о 10 год. 00 хв.

05.04.2011 року постановою відповідачем № 61-ЗП за порушення законодавства про цінні папери винесено ВАТ «Запорізький завод високовольтної апаратури» попередження.

21.01.2011 року позивачем проведено позачергові загальні збори акціонерів (59-83).

З матеріалів справи вбачається, що в протоколі позачергових загальних зборів акціонерів позивача № 23 в розділі Інформація голови реєстраційної комісії Павленко Володимира Олексійовича, члена Наглядової ради зазначено наступне: «кількість осіб, включених до зведеного облікового реєстру власників цінних паперів, які мають право на участь у загальних зборах: 2536 осіб та Депозитарій-кореспондент ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів» (далі ПрАТ «ВДЦП»). ПрАТ «ВДЦП» не надав інформацію про власників цінних паперів товариства, належних депонентам зберігачів-клієнтів Депозитарія-кореспондента ПрАТ «ВДЦП», відомості про яких в реєстрі відсутня. Три особи, що обліковуються у Депозитарія-кореспондента ПрАТ «ВДЦП», були зареєстровані на підставі виписок про стан рахунків, наданих зберігачами. Всього фізичних осіб: 2539…» (а.с.59).

Матеріали справи підтверджують, що позивач звернувся із відповідним розпорядженням від 23.12.2010 вих. № 2/28-2-297-2309 до Національного депозитарію України щодо складання зведеного облікового реєстру власників цінних паперів товариства станом на 21.01.2011.

Листом від 20.01.2011 вих. № 601/01-11 Національний депозитарій України надав позивачу зведений обліковий реєстр власників цінних паперів від 20.01.2011 вих. № 601/01-11 та повідомив про те, що вказаний реєстр включає інформацію про власників, які є депонентами зберігачів клієнтів НДУ та інформацію про загальну кількість цінних паперів, належних депонентам зберігачів клієнтів депозитарію кореспондента ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів». При цьому вказано, що ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів» відмовився виконувати розпорядження Національного депозитарію України від 15.07.2010 №1701/07-10 щодо приведення у відповідність обліку цінних паперів емітента у зв'язку з переведенням випуску простих іменних акцій із документарної форми існування у без документарну. На запит Національного депозитарію України щодо надання зведеного облікового реєстру власників цінних паперів емітента станом на 21.01.2011, ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів» надав відмову (копія долучена до відповіді) (а.с.90-93).

З матеріалів справи також вбачається, що позивач звернувся до ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів», який листом від 14.12.2010 вих. № 16154 «Щодо зведеного облікового реєстру» повідомив позивача про те, що станом на 15.11.2010 на рахунках у цінних паперах зберігачів, відкритих у ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів» обліковується 4 082400 простих іменних акцій позивача реєстраційний номер випуску 05/1/03 від 08.01.2003 (бездокументарної форми існування). Також було зазначено, що товариство зможе отримати зведений обліковий реєстр власників цінних паперів лише після укладення з ПрАТ «Всеукраїнський депозитарій цінних паперів» договору про обслуговування емісії цінних паперів та надання відповідного розпорядження (а.с.143-145).

З матеріалів справи також вбачається, що 17 червня 2010 року між ВАТ «Національний депозитарій України» та позивачем укладено договір № Е-478 про обслуговування емісії цінних паперів. Відповідно до п. 2.1.10 Договору, депозитарій зобов'язаний протягом 3 робочих днів після надходження розпорядження від емітента складати та передавати емітенту зведений обліковий реєстр власників цінних паперів емітента у випадках, передбачених чинним законодавством (а.с.97-101).

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.

Частиною 1 ст. 6 Закону України «про цінні папери та фондовий ринок» від 23.02.2006 № 3480-ІV передбачено, що акція - іменний цінний папір, який посвідчує майнові права його власника (акціонера), що стосуються акціонерного товариства, включаючи право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів та право на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації, право на управління акціонерним товариством, а також немайнові права, передбачені Цивільним кодексом України та законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств і законодавством про інститути спільного інвестування.

Згідно з ч.7 ст. 6 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», прості акції надають їх власникам право на отримання частини прибутку акціонерного товариства у вигляді дивідендів, на участь в управлінні акціонерним товариством, на отримання частини майна акціонерного товариства у разі його ліквідації та інші права, передбачені законом, що регулює питання створення, діяльності та припинення акціонерних товариств. Прості акції надають їх власникам однакові права.

Відповідно до ч. 3 ст. 5 Закону України від 10.12.1997 № 710/97-ВР «Про національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» (в редакції від 01.07.2010), право власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі, переходить до нового власника з моменту зарахування цінних паперів на рахунок власника у зберігача.

За приписами ч. 1,2 ст. 41 Закону України «Про господарські товариства» вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства. У загальних зборах мають право брати участь усі акціонери, незалежно від кількості та виду акцій, власниками яких вони є. Брати участь у загальних зборах з правом дорадчого голосу можуть і члени виконавчих органів, які не є акціонерами. Акціонери (їх представники), які беруть участь у загальних зборах, реєструються із зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Реєстрація акціонерів (їх представників), які прибули для участі у загальних зборах, здійснюється згідно з реєстром акціонерів у день проведення загальних зборів виконавчим органом акціонерного товариства або реєстратором на підставі укладеного з ним договору. Цей реєстр підписується головою та секретарем зборів.

Реєстрація акціонерів - власників акцій на пред'явника здійснюється на підставі пред'явлення ними цих акцій (сертифікатів акцій) або виписок з рахунку у цінних паперах. Право участі у загальних зборах акціонерів мають особи, які є власниками акцій на день проведення загальних зборів (крім випадку проведення установчих зборів).

Статтею 1 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» надано визначення реєстру власників іменних цінних паперів, згідно якої це складений реєстратором на певну дату список власників іменних цінних паперів та номінальних утримувачів.

Рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.12.1998 № 199 затверджено Положення про проведення контролю за реєстрацією акціонерів для участі у загальних зборах акціонерних товариств, п. 3.11 якого передбачено, що реєстр власників іменних цінних паперів (зведений обліковий реєстр цінних паперів) повинен бути складений на дату проведення загальних зборів у письмовій формі, з прошитими та прошнурованими сторінками, засвідчений підписом та скріплений печаткою реєстратора (депозитарія).

За визначенням ст.1 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» реєстратор - юридична особа суб'єкт підприємницької діяльності, який одержав у встановленому порядку ліцензію на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів.

Частиною 1 ст. 9 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» встановлено, що діяльність щодо ведення реєстру власників іменних цінних паперів здійснює емітент або реєстратор. При цьому якщо кількість власників іменних цінних паперів емітента перевищує кількість, визначену Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку як максимальну для організації самостійного ведення реєстру емітентом, емітент зобов'язаний доручити ведення реєстру реєстратору шляхом укладення відповідного договору.

Відповідно до ч. 4 ст. 9 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» ведення реєстрів власників іменних цінних паперів передбачає облік та зберігання протягом певних строків інформації про власників іменних цінних паперів та про операції, внаслідок яких виникає необхідність внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про Національну депозитарну систему особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» договір ведення реєстру емітент може укласти лише з одним реєстратором.

Як свідчать матеріали справи, ведення реєстру ВАТ «ЗЗВА» реєстратором припинено 05.07.2010 у зв'язку переведенням випуску акцій з документарної форми існування в без документарну. Облік прав власності на цінні папери, випущені в бездокументарній формі, здійснюється наразі зберігачами у яких відкриті рахунки в цінних паперах власниками акцій ВАТ «ЗЗВА», депозитарієм, з яким емітентом укладений договір про обслуговування випуску емісії цінних паперів.

Норми Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми не можуть на даний час поширюватися оскільки регулюють правовідносини щодо переведення випуску акцій, випущених в документарній формі існування в без документарну. Прості іменні акції позивача існують в бездокументарній формі існування (свідоцтво про реєстрацію випуску акцій № І49/1/10 від 06.05.2010). При цьому зазначені положення не містять вимог щодо прийняття загальними зборами рішення про передачу реєстру, а передбачають прийняття рішення загальними зборами акціонерів про переведення випуску акцій в бездокументарну форму існування та обрання депозитарію та зберігача.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні» реєстратор - це юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності, який одержав у встановленому порядку ліцензію на ведення реєстрів власників іменних цінних паперів. Депозитарій - юридична особа, яка провадить виключно депозитарну діяльність та може здійснювати кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів.

Відповідно до Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми реєстратор здійснює ведення реєстру власників іменних цінних паперів згідно до Положення про порядок ведення реєстрів власників іменних цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 № 1000, в преамбулі якого передбачено, що дія цього Положення поширюється на облік прав власності на іменні цінні папери, випущені в документарній формі.

Зведений же обліковий реєстр відповідно до Положення про депозитарну діяльність, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 17.10.2006 № 999, складається депозитаріями за цінними паперами, випущеними в бездокументарній формі.

Суд першої інстанції помилково зазначає, що законодавець має на увазі 60% лише тих акціонерів, які мають право голосу. Так, Закон не пов'язує наявність кворуму від кількості акціонерів: кворум розраховується від голосів акціонерів, за приписами ст. 44 Закону України „Про господарські товариства" голосування загальних зборах акціонерів проводиться за принципом: одна акція - один голос.

Згідно зі ст. 24 Закону України "Про господарські товариства" акціонерним визнається товариство, яке має статутний капітал, поділений на визначену кількість акцій рівн номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства.

Враховуючи зазначене, кількість акцій, випущених товариством, становить загальну кількість голосів, тобто голосуючих акцій товариства.

Законом України "Про цінні папери та фондовий ринок", який було прийнято 23.02.200 встановлено, що реєстрацію випуску акцій здійснює Державна комісія з цінних паперів фондового ринку н установленому нею порядку. Обіг акцій дозволяється після реєстрації Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку звіту про результати розміщені акцій та видачі свідоцтва про реєстрацію випуску акцій.

Отже, з моменту реєстрації випуску акцій, у товариства наявна загальна кількість голос (голосуючих акцій), яка відповідає кількості, визначеній у статуті акціонерного товариства. Враховуючи зазначене, кворум розраховується відповідно до загальної кількості акцій товариства, визначеній у статуті.

Виключення з правил поведінки, які встановлюються законодавчими актами, можуть бути встановлені також законодавчими актами, оскільки закон - є незаперечним, тобто ніякий інший орган, крім законодавчого, не може його скасувати або змінити.

Таке виключення було встановлено на законодавчому рівні, а саме ст. 32 Закону Украй "Про господарські товариства", яка визначала, що при голосуванні та визначенні кворуму враховуються придбані акціонерним товариством власні акції. Інших випадків неврахування акцій законодавство не встановлює.

Згідно з п. 1 Розділу І Положення про депозитарну діяльність затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 999 від 17.10.2006 (в редакції, яка діяла з 05.04.2008), зведений обліковий реєстр власників цінних паперів (далі - зведений обліковий реєстр) - складений депозитарієм на дату обліку перелік власників цінних паперів певного випуску із зазначенням інформації про власників цінних паперів, про кількість цінних паперів, належних кожному власнику, та фактів обтяження цих цінних паперів зобов'язаннями.

Відповідно до п. п. 1, 2 Розділу VІІІ вказаного Положення, зведений обліковий реєстр та обліковий реєстр власників цінних паперів складаються депозитарними установами на підставі відповідних розпоряджень, в яких обов'язково повинні вказуватися повне найменування та ідентифікаційний код за ЄДРПОУ емітента, код цінних паперів, підстава для складання реєстру та дата, станом на яку складається реєстр, - дата обліку. До розпоряджень на складання зведеного облікового реєстру та облікового реєстру, наданих реєстраторами, додаються копії документів (або витяги з них), які підтверджують наявність підстав для складання зведеного облікового та облікового реєстрів власників цінних паперів; зведений обліковий реєстр складається за без документарними цінними паперами.

За встановлених обставин колегія суддів погоджується з доводами відповідача. Проте суд першої інстанції прийняв помилкове рішення.

З урахуванням встановленого, слід визначитись, що доводи відповідача ґрунтуються на законі та підтверджуються матеріалами справи, тому апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції - скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Керуючись ст.ст.195,196,198,202,205,207 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

постановив:

Апеляційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Дніпровського територіального управління на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2011р. у справі № 2а-0870/2252/11 задовольнити.

Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19.05.2011р. у справі № 2а-0870/2252/11скасувати.

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена згідно зі ст.212 КАС України.

Головуючий: О.А. Проценко

Суддя: Ю.В. Дурасова

Суддя: Л.П. Туркіна