01 квітня 2015 рокусправа № П/808/283/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Туркіної Л.П.
суддів: Дурасової Ю.В. Проценко О.А.
за участю секретаря: Комар Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року у справі №П/808/283/14
за позовом до відповідачів за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача про Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області 1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Лібра»; 2. Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Прилипко Олени Володимирівни ОСОБА_2 скасування державної реєстрації змін до установчих документів,-
Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі по тексту - позивач) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лібра» (далі по тексту - відповідач-1), Державного реєстратора виконавчого комітету Запорізької міської ради Прилипко Олени Володимирівни (далі по тексту - відповідач-2), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_2 (далі по тексту - третя особа), в якому просила скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Лібра» від 26 лютого 2013 року №11031050011022056 у зв'язку з чим:
- зобов'язати відповідача-1 вжити заходи щодо приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням;
-зобов'язати відповідача-2 скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів стосовно міста знаходження юридичної особи - ТОВ «Лібра», яке змінило свою юридичну адресу на 69071, АДРЕСА_2.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року закрито провадження у справі №П/808/283/14 в частині позовних вимог щодо зобов'язання підприємства вжити заходи щодо приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням.
Вищезазначена ухвала суду першої інстанції не є зміненою або скасованою, що підтверджується матеріалами справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державну реєстрацію відповідача-1 за адресою: 69071, АДРЕСА_2 було проведено на підставі недостовірних даних.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року у справі №П/808/283/14 в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Постанова суду першої інстанції обґрунтована тим, що позивачем не надано достатніх доказів, які б свідчили про наявність підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Позивач - Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області, не погодившись з вищезазначеною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на невірне застосування судом норм законодавства, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року у справі №П/808/283/14 та задовольнити позовні вимоги.
В обґрунтування апеляційних вимог позивач зазначив, що державний реєстратор вніс до державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, а тому такі відомості є недостовірними. Внаслідок незнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Лібра» за юридичною адресою податковий орган позбавлений можливості виконати свої функції стосовно належного обліку зазначеного підприємства, контрольно-перевірочної роботи, оскільки відомості про фактичну адресу підприємством контролюючим органам не надавались.
Особи, які беруть участь у справі, про дату, час і місце розгляду справи повідомлялись у встановленому порядку, своїх представників для участі у її розгляді не направили.
За таких обставин, колегія суддів ухвалила розглянути справу без участі вказаних осіб.
У судовому засіданні, перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, колегія суддів прийшла до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до матеріалів справи, державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради Прилипко Оленою Володимирівною 26 лютого 2013 року було проведено реєстраційну дію №11031050011022056 «Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи» в частині зміни складу або інформації про засновників та зміни місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Лібра» з адреси: 69095, АДРЕСА_1 на адресу: 69071 Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Пархоменка, 10.
Відповідно до рапорту співробітника податкової міліції Віслогузова О.С. від 10 січня 2014 року, копія якого міститься у матеріалах справи, в ході виконання запиту Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області на встановлення місцезнаходження ТОВ «Лібра» за юридичною адресою: місто Запоріжжя, вулиця Пархоменка, 10 було здійснено виїзд за вказаною адресою, за результатами якого було виявлено гуртожиток Запорізького національного університету та після проведення бесіди з начальником управління гуртожитку встановлено, що ТОВ «Лібра» за вказаною адресою не знаходиться та договорів оренди не укладало.
10 січня 2014 року, з урахуванням вищезазначеного рапорту, податковим органом складено довідку №96, відповідно до якої місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «Лібра» не встановлено.
Позивач, згідно обґрунтування адміністративного позову та апеляційної скарги, вважає вказані обставини підставою для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, а саме запису від 26 лютого 2013 року №11031050011022056 про зміну місцезнаходження.
У відповідності до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно статті 6 вказаного Закону до вичерпного переліку повноважень державного реєстратора віднесено, зокрема, проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичних осіб.
Частиною 1 статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації юридичної особи, без розгляду зобов'язаний перевірити ці документи на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи, які передбачені частиною першою статті 27 цього Закону.
Статтею 27 зазначеного Закону визначено вичерпний перелік підстав для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи.
У відповідності до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Колегія суддів звертає увагу на те, що позивачем не надано належних та допустимих доказів існування у відповідача-2 підстав для відмови у проведенні державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу відповідача-1 щодо зміни місцезнаходження відповідно до ст. 27 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Таким чином, державним реєстратором проведено реєстраційні дії у відповідності до встановлених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» вимог.
Крім того, частиною 3 статті 8 вищевказаного Закону визначено, що відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи, що виключає покладення відповідальності на державного реєстратора щодо прийняття учасниками відповідача-1 рішення щодо зміни місцезнаходження юридичної особи.
Стосовно правових наслідків відсутності платника податків за місцем реєстрації, на що посилається позивач, та прав податкового органу, пов'язаних з такою обставиною, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до абзаців 5,6 частини 2 статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону або наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Отже, відсутність юридичної особи за вказаним місцезнаходженням та ухилення від подання податкової звітності тягнуть за собою право податкового органу звернутись до суду з приводу припинення юридичної особи. Зазначене, зокрема, кореспондується з нормами ч. 12 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», згідно яких у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки. У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Оскільки вимоги податкового органу, що базуються на висновках про відсутність підприємства за місцем реєстрації, не відповідають названим нормам законодавства, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених вимог, доводи апеляційної скарги позивача спростовуються дослідженими у справі доказами і не можуть бути підставою для скасування постанови суду від 19 травня 2014 року, з огляду на що дане судове рішення необхідно залишити без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.195,196,198,200,205,206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 19 травня 2014 року у справі №П/808/283/14 - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційна скарга на судове рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбачених цим Кодексом, а в разі складення судового рішення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення судового рішення в повному обсязі.
Головуючий: Л.П. Туркіна
Суддя: Ю.В. Дурасова
Суддя: О.А. Проценко