Ухвала від 14.04.2015 по справі 404/4864/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 квітня 2015 рокусправа № 404/4864/14-а(2а/404/425/2014)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Ясенової Т.І. Суховарова А.В.

за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 05.12.2014 року у справі № 404/4864/14-а(2а/404/425/2014)

за позовом ОСОБА_1

до Управління Міністерства Внутрішніх справ України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного Фонду України у Кіровоградській області, просив : визнати дії управління УМВС України в Кіровоградській області щодо не включення у його грошове забезпечення станом на 01.01.2008 року надбавки за ОРД у розмірі 09 % посадового окладу при перерахунку його пенсії у 2008 році неправомірними та такими, що суперечать вимогам частини 3 статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», пункту 5 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», а також вказівок МВС України від 25 лютого 2008 року №3014/хм «Про порядок проведення перерахунку та призначення пенсій у 2008 році» та Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України від 6 березня 2008 року №15/5-809/кв «До листа МВС України від 25 лютого 2008 року №3014/хм»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області внести зміни до його грошового забезпечення відповідно до наданої йому 19.04.2013 року за №12/594 від 17.04.2013 року відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку УМВС України у Кіровоградській області оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення станом на 01.01.2008 року з урахуванням надбавки за ОРД у розмірі 09% його посадового окладу та провести перерахунок призначеної йому пенсії, а також стягнути відповідно до ст. 55 Закону №2262 різницю в пенсії з 01.01.2008 року по теперішній час.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 21 травня 2014 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду в області із заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до оновленої за вказівкою керівництва МВС України відділом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку управління МВС України у Кіровоградській області довідки про його грошове забезпечення станом на 01.01.2008 року з урахуванням надбавки за оперативно -розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність, інформаційно - аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно - службову діяльність, яку було вручено відповідачу 19 квітня 2013 року за №12/594 від 17.04.2013 року. Проте, відповідач прийняв рішення про відмову позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що станом на 01.01.2008 року по відповідній посаді, з якої йому призначено пенсію, не було встановлено та не виплачувалася надбавка за ОРД.

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії управління УМВС України в Кіровоградській області щодо не включення у грошове забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2008 року надбавки за ОРД у розмірі 09 % посадового окладу при перерахунку його пенсії у 2008 році. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-12 від 09.04.1992 р. та постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, на підставі довідки № 90/7532 від 05.04.2013 року, тобто, з урахуванням надбавки за оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно - службову діяльність та здійснити її виплату з 01.05.2013 року з урахуванням сум, отриманих за цей час. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просили скасувати постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 05 грудня 2014 року та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог до ГУПФУ в Кіровоградській області.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилались на те, що Позивачем було пропущено шестимісячний строк звернення до суду, передбачений ст. 99 КАС України, адже пенсійні виплати ним отримувались щомісячно, тому йому було відомо і про розмір пенсії, і про складові, які входили до розрахунку грошового забезпечення. Вважають, що оскільки посада, з якої звільнився Позивач, була відсутня у списках посад, по яких співробітникам УМВС у Кіровоградській області фактично проведена виплата надбавки у січні 2008 року, то підстави для врахування такої надбавки при перерахунку пенсії відсутні. Зазначали, що подібної правової позиції дотримується і Вищий адміністративний суд України. (а.с.156-157)

Сторони по справі про час і місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, відповідно до ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється, що не перешкоджає розгляду справи по суті.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що наказом №404 о/с від 03 грудня 2002 року «По особовому складу», підполковника міліції ОСОБА_1 було звільнено за п. 64 «А» (за віком) який перебуває в розпорядженні УМВС по посаді начальника міського відділення Кірвоградського міського відділу УМВС України в області з 03 грудня 2002 року. Вислуга років в ОВС складає: 27 років 06 місяців 21 день. Вислуга років на день звільнення в календарному обчисленні складає: 32 роки 00 місяців 01 день (а.с.46).

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні з 01.01.2008 року і одержує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до довідки від 05.04.2013 р. № 90/7532, виданої Позивачу Департаментом фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку МВС України у Кіровоградській області, грошове забезпечення станом на 01 січня 2008 року складає 2 965,48 грн., в тому числі, надбавка за ОРД у розмірі 9 % (99,00 грн.).(а.с.44)

На звернення ОСОБА_1 про перерахунок йому пенсії з урахуванням вказаної довідки Головним управлінням Пенсійного України в Кіровоградській області листом від 23.05.2014 року № 276/03-19 повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» 01.07.2012 року перерахунок пенсії проведено. Водночас проінформовано, що колишнім співробітникам МВС України в Кіровоградської області, які на день звільнення зі служби обіймали посади, надбавка ОРД була фактично встановлена, ця надбавка з 1 липня 2012 року вже врахована до грошового забезпечення для визначення розміру підвищення пенсії з 1 липня та з 1 вересня 2012 року і з 1 січня 2013 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в тому числі і позивачу.

Незгода Позивача з несвоєчасним направленням УМВС в Кіровоградській області довідки про грошове забезпечення за станом на 01 січня 2008 року з включенням до неї надбавки за оперативно-розшукову діяльність, та зобов'язання пенсійного органу здійснити перерахунок пенсії Позивача з 01.01.2008 року на підставі такої довідки і було предметом судового розгляду.

Задовольняючи частково позовні вимоги ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що відповідні виплати можуть здійснюватися у відповідності до приписів ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» лише в межах року, у зв'язку з чим здійснення відповідних виплат має бути здійснене з 01.05.2013 року з огляду на звернення Позивача з довідкою про новий розмір грошового забезпечення у травні 2014 року.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 23-1 Закону України "Про міліцію", здійснення пенсійного забезпечення працівників міліції після звільнення з органів внутрішніх справ регулюється Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З метою сприяння упорядкуванню та впровадженню єдиних норм і стандартів грошового забезпечення, підвищенню стимулюючої ролі посадового окладу в системі грошового забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу, була прийнята постанова КМУ № 1294 від 07.11.2007 року, якою з 01.01.2008 року встановлені нові розміри посадових окладів та надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати доплати, надбавки, премії і визначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового в начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема Міністерством внутрішніх справ України.

Пунктом 1 вказаної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до п. 9 Постанови передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.

Як вбачається з матеріалів справи, Відповідачем-2 лише 05.04.2013 року видано нову довідку про грошове забезпечення Позивача з включенням до неї надбавки за ОРД у розмірі 9% посадового окладу станом на 01 січня 2008 року, слугує підтвердженням протиправності дій УМВС у Кіровоградській області щодо несвоєчасного направлення довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2008 року, а тому підстави для скасування постанови суду в цій частині відсутні.

Щодо вимог про зобов'язання Головного УПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок і виплату пенсії Позивачу відповідно до вимог ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-12 від 09.04.1992 р. на підставі постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р. з 01.01.2008 року, колегія суддів вважає за необхідне зазначити.

Відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.

Порядок перерахунку пенсій з 01 січня 2008 року регулюється Порядком № 45 від 13.02.2008 року, згідно з п. 1 якого перерахунок раніше призначених пенсій відповідно до Закону України № 2262 проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Пунктом 4 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 Закону.

Також слід зазначити, що відповідно до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", документи для призначення та проведення перерахунку пенсій подаються до органів Пенсійного фонду України уповноваженими структурними підрозділами міністерств та інших державних органів.

З огляду на дату подання довідки про новий розмір грошового забезпечення Позивача - 05 квітня 2013 року, та враховуючи приписи частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", якою визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців, колегія суддів приходить до висновку, що хоча Позивач і набув право на перерахунок пенсії з 01.01.2008 року, однак виплата недоотриманої суми може йому бути виплачена лише з травня 2013 року, з урахуванням сум, ним отриманих за вказаний період.

У межах доводів апеляційних скарги підстави для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись п. 1 ч.1 ст.198, ст. 200, 205, 206 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.

Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 05 грудня 2014 року по справі № 404/4864/14-а(2а/404/425/2014) - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Повний текст ухвали виготовлено 16 квітня 2015 року.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: Т.І. Ясенова

Суддя: А.В. Суховаров