Ухвала від 20.04.2015 по справі 404/7696/14-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" квітня 2015 р.справа № 404/7696/14-а (2-а/404/560/14)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.

суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді на постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 21 жовтня 2014 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про стягнення заборгованості по виплаті довічного грошового утримання судді у відставці, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 21 жовтня 2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді про стягнення заборгованості по виплаті довічного грошового утримання судді у відставці - задоволено повністю: визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 щомісячного грошового довічного утримання судді у відставці з 01 січня 2012 року по 29 квітня 2013 року; зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щомісячного грошового довічного утримання судді у відставці, виходячи з розміру суддівської винагороди працюючого судді на відповідній посаді з 01 січня 2012 року по 29 квітня 2013 року у розмірі 90% суддівської винагороди, без обмеження граничного розміру щомісячного грошового довічного утримання, з урахуванням фактично виплачених сум.

Не погодившись з постановою суду, Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та винести нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог позивача у повному обсязі.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах оскарження та доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивач є суддею у відставці та отримує щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.

Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2014 року визнано дії УПФУ в м. Кіровограді щодо здійснення перерахунку та виплату позивачу щомісячного довічного грошового утримання у відставці судді, починаючи з 30 квітня 2013 року в розмірі меншому ніж передбачено ч. 3 ст. 18 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» протиправними; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити з 30 квітня 2013 року по 02 червня 2013 року позивачу щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці у розмірі 80% заробітної плати судді, працюючого на відповідній посаді, з урахуванням максимального розміру встановленого ч. 5 ст. 138 «Про судоустрій та статус суддів» в редакції Закону України від 08 липня 2011 року №3668-VI з урахуванням виплачених сум; зобов'язано відповідача здійснити перерахунок та виплатити з 03 червня 2013 року позивачу щомісячне довічне утримання працюючого на відповідній посаді судді без обмеження максимального розміру з урахуванням виплачених сум, а позовні вимоги за період з 01 січня 2012 року по 29 квітня 2013 року включно залишено без розгляду (а.с. 4-5).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 29 травня 2014 року постанову Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2014 року залишено без змін (а.с. 6-8).

Згідно довідки УПФУ в м. Кіровограді від 27 березня 2013 року №361/12-к/30, розмір призначеної і фактично отриманої пенсії по пенсійній справі ОСОБА_1 за період з 01 січня 2012 року по 31 березня 2014 року становить 94070,62 грн. (а.с. 14).

Згідно довідок про заробітну плату для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області від 22.07.2013 р. №510 заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці складала 16738,80 грн. (а.с. 21), №511 заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці складала 17066,40 грн. (а.с. 20), №512 заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці складала 17191,20 грн. (а.с. 19), №513 заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці складала 17440,80 грн. (а.с. 18), №514 заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці складала 17690,40 грн. (а.с. 17), №515 заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці складала 22366,50 грн. (а.с. 16), №516 заробітна плата, яка враховується при призначенні (перерахунку) довічного грошового утримання суддям у відставці складала 22366,50 грн. (а.с. 15).

Положеннями Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначається статус судді у відставці, зокрема, і порядок обчислення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці.

Відповідно до ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» суддям за роботу на посаді судді щомісячно виплачується суддівська винагорода, яка складається з аналогічних складових заробітної плати, з якої позивачу призначалась пенсія державного службовця. Данною статтею визначено, що суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці.

Стаття 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» передбачає призначення та виплату пенсій суддям на умовах, передбачених ст. 37 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Рішенням Конституційного суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 2, абзацу другого пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (справа щодо зміну умов виплати пенсій і щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці) №3-рп/2013 від 03 червня 2013 року, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними): частину третю, перше, друге, третє речення частини п'ятої статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року №2453-VI у редакції Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI; статтю 2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI в частині поширення її дії на Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року №2453-VІ, абзац другий пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08 липня 2011 року №3668-VI, зі змісту якого вбачається, що виплата суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) здійснюється без індексації, без застосування положень частин другої, третьої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV та без проведення інших перерахунків, передбачених законодавством.

Крім того, вказаним рішенням зазначено порядок його виконання, а саме: підлягають застосуванню частини перша, друга статті 138 Закону №2453 у редакції Закону №3668 як такі, що не суперечать Конституції України; частина третя статті 138 Закону №2453 у редакції Закону №3668, яка суперечить Конституції України‚ не підлягає застосуванню як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Натомість підлягає застосуванню частина третя статті 138 Закону № 2453 в редакції до змін, внесених Законом №3668, а саме: «Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не більше ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання»; перше, друге, трете речення частини п'ятої статті 138 Закону №2453 у редакції Закону №3668, що суперечать Конституції України, не підлягають застосуванню як такі, що втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Проте підлягають застосуванню перше речення частини п'ятої статті 138 Закону №2453 в редакції до змін, внесених Законом №3668, а саме: «Пенсія або щомісячне довічне грошове утримання судді виплачується незалежно від заробітку (прибутку), одержуваного суддею після виходу у відставку»‚ та четверте речення частини п'ятої статті 138 Закону №2453 зі змінами, внесеними Законом №3668, а саме: «Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України»; дія статті 2 Закону №3668 не поширюється на Закон №2453; дія абзацу другого пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668 не поширюється на правовідносини щодо виплати суддям пенсії (щомісячного довічного грошового утримання).

Частиною 5 статті 138 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», передбачено виплату щомісячного довічного грошового утримання, призначеного відповідно до цієї статті, на період роботи на посадах, які дають право на його призначення або право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України "Про прокуратуру", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", припиняється. На цей період призначається і виплачується пенсія відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Максимальний розмір щомісячного довічного грошового утримання суддів у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Довічне грошове утримання суддям виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Положення першого, другого, третього речень частини п'ятої статті 138 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 03 червня 2013 року №3-рп/2013.

Таким чином, грошове утримання позивача повинно проводитися в розмірі 90% грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, з урахуванням ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», ч. 3 та ч. 4 якої визначено, що посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється у розмірі 15 мінімальних заробітних плат, визначених законом, що запроваджується поетапно: з 01 січня 2012 року - 8 мінімальних заробітних плат; з 01 січня 2013 року - 10 мінімальних заробітних плат; з 01 січня 2014 року - 12 мінімальних заробітних плат; з 01 січня 2015 року - 15 мінімальних заробітних плат. Посадові оклади інших суддів установлюються пропорційно до посадового окладу судді місцевого суду з коефіцієнтом 1,1 для судді апеляційного суду.

З урахуванням викладеного вище, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає доведеним неправомірність дій відповідача пов'язаних з відмовою УПФУ в м. Кіровограді у проведенні позивачу розрахунку щомісячного довічного грошового утримання як судді у відставці.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача та необхідність в їх задоволенні.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.

З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді - залишити без задоволення.

Постанову Кіровського районного суду м. Кіровограда від 21 жовтня 2014 року - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч.10 ст.183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко