08 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/2833/14
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого - судді Скрипченка В.О.,
суддів Золотнікова О.С., Осіпова Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області до Управління праці та соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області про стягнення надмірно перерахованих коштів, -
24 липня 2014 року Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області звернулося до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області про визнання бездіяльності відповідача та зобов'язання повернути на рахунок УПФ надміру перерахованих коштів отримувачу допомоги ОСОБА_1 за червень-липень 2013 року в сумі 1788 грн.
В обгрунтування позову зазначено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації та отримував державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію. 25.06.2013 року до Управління соціального захисту населення Цюрупинської РДА звернулась громадянка ОСОБА_2, з заявою про надання допомоги на поховання ОСОБА_1, який помер 26.06.2013 року. В зв'язку з цим, державна соціальна допомога повинна була бути виплачена по травень 2013 року включно. Проте, особова справа ОСОБА_1 26.06.2013 року надіслана для припинення виплати до Херсонського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат. Фінансування коштів за другий період червня та перший період липня було вже зараховано на рахунок заявника. Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню виплат 09.07.2013 року на адресу відділення Цюрупинського Приватбанку було надіслано повідомлення про повернення коштів, але кошти вже були зняті з карткового рахунку заявника. Згідно п. 3 ст. 3 Договору від 30.12.2009 року № 60/09-225/10 обов'язок щодо повідомлення банку про смерть одержувачів допомоги покладено на Управління праці та соціального захисту населення. Таким чином, виникла переплата коштів по виплаті допомоги ОСОБА_1 за період червень - липень 2013 року в сумі 1788 грн. В зв'язку з цим позивач просив визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації протиправною.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області задоволений частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації в частині неповідомлення Цюрупинського відділення Херсонської філії ПАТ «Приватбанк» про смерть ОСОБА_1. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із постановленим у справі судовим рішенням Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить постанову суду першої інстанції змінити, якою задовольнити позов Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області повністю.
Управління праці та соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації Херсонської області подало заперечення на апеляційну скаргу, у якому просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю. Враховуючи, що зазначених клопотань не надходило, справа розглянута в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги, колегія суддів дійшла таких висновків.
Судом першої інстанції було встановлено, що ОСОБА_1, 10.01.1951 р. н., перебував на обліку в Управлінні соціального захисту населення Цюрупинської районної державної адміністрації з 30.10.2007 р. та отримував державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію.
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 помер.
25.06.2013 року ОСОБА_1 звернулась до Цюрупинського УСЗН для отримання допомоги на поховання.
26.06.2013 року особова справа № 603759 була надіслана для припинення виплати до Херсонського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.
09.07.2013 року Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на адресу Цюрупинського відділення «ПриватБанку» було направлене повідомлення № 04ІІІ-2864 про повернення коштів за червень-липень 2013 р. у сумі 1788,00 грн. з карткового рахунку ОСОБА_1, але кошти вже були зняті невідомою особою.
Задовольняючи частково адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області суд першої інстанції виходив з наступного, з чим погоджується апеляційний суд.
Відповідно до ст. 2, 9 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» від 18.05.2004 року, № 1727-IV громадяни України, які досягли віку, встановленого статтею 1 цього Закону, або є інвалідами і не одержують пенсію та постійно проживають на території України, мають право на державну соціальну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державна соціальна допомога на догляд особам, зазначеним у пунктах 4 і 5 частини першої статті 7 цього Закону, призначаються відповідними структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій, а державна соціальна допомога на догляд особам, зазначеним у пунктах 1 - 3 частини першої статті 7 цього Закону, - органами, що призначають пенсії.
Відповідно до п. 39 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам і державної соціальної допомоги на догляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 квітня 2005 року №261 (далі - Порядок 261) виплата соціальної допомоги особам, зазначеним у пункті 5 цього Порядку, допомоги на догляд особам, зазначеним у підпунктах 4 і 5 пункту 13 цього Порядку, здійснюється Пенсійним фондом України.
Виплата пенсій та грошової допомоги згідно з цим Порядком здійснюється через поточні рахунки, що відкриваються у банках, з якими Пенсійний фонд та Мінсоцполітики за результатами конкурсу укладають відповідні угоди з визначенням санкцій за недотримання ними договору перед одержувачами.
Відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого Постановою КМУ від 30.08.1999 р. № 1596 «Про заходи щодо виконання статті 3 Указу Президента України від 4 липня 1998 року № 734» (далі - Порядок), виплата пенсій та грошової допомоги здійснюється за місцем проживання в населених пунктах, де функціонують установи уповноважених банків. Установи уповноважених банків здійснюють відкриття поточних рахунків, проводять операції із зарахування сум пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки відповідно до цього Порядку, угод, укладених ними з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, управліннями праці та соціального захисту населення райдержадміністрацій, виконкомів міських, районних у місті ради або центрами з нарахування і виплати пенсій та допомоги - у регіонах, де функціонують такі центри.
Згідно п. 13 Порядку, у разі надходження до уповноваженого банку відомостей про смерть одержувача пенсії та грошової допомоги уповноважений банк зобов'язаний припинити зарахування коштів на поточний рахунок з місяця, наступного за місяцем смерті одержувача, і зробити відповідну помітку у примірнику списку на зарахування пенсій та допомоги, що підлягає поверненню органу Пенсійного фонду або органу праці та соціального захисту населення.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.12.2009 р. між Управлінням Пенсійного фонду України в Цюрюпинському районі Херсонської області (далі - фонд); Управлінням праці та соціального захисту населення Цюрюпинської районної державної адміністрації; Херсонським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Херсонської обласної державної адміністрації та Публічним акціонерним товариством «ПриватБанк», в особі Цюрюпинського відділення Херсонської області укладено договір на зарахування і виплату пенсій та грошової допомоги № 60/09-225/10 (далі-договір), за умовами якого банк зобов'язувався виконувати функції виплати пенсій та грошової допомоги, передбачені Порядком виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затвердженого постановою КМУ від 30.08.1999 р. №1596 (а. с. 5-8).
Згідно & 3 ст. 3 договору №60/09-225/10 обов'язок щодо повідомлення банку про смерть одержувачів допомоги для своєчасного закриття їх поточного рахунку покладено на Управління праці та соціального захисту населення Цюрупинської РДА.
Отже, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що бездіяльність відповідача у частині не повідомлення банку про смерть ОСОБА_1 є протиправною.
Що стосується вимоги позивача про повернення на рахунок органу ПФУ надміру перерахованих коштів, суд першої інстанції виходив з наступного, з чим погоджується апеляційний суд.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» суми державної соціальної допомоги, надміру виплачені одержувачу державної соціальної допомоги внаслідок зловживань з його боку (подання документів з неправдивими даними, неподання відомостей про зміну у складі сім'ї, про працевлаштування), стягуються на підставі рішень органів, що призначають державну соціальну допомогу.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п. 3, 4, 5 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема:
спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень;
спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів;
спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Законодавством не передбачено право органів Пенсійного Фонду України звертатися до суду з позовами до органів Міністерства соціальної політики України про стягнення, на свій рахунок, надміру виплачених сум одержувачам державної соціальної допомоги. У випадках, передбаченому ст. 15 Закону України «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам» такі суми стягуються за рішенням органів, що призначають державну соціальну допомогу, тобто Управлінь праці та соціального захисту населення.
У даному випадку стягнення суми державної соціальної допомоги, яку отримала невідома особа після смерті ОСОБА_1, виходить за межі адміністративного судочинства. Таке стягнення можливе з винної особи у рамках кримінально-процесуального законодавства.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області.
Колегія суддів вважає рішення суду першої інстанції правильним і таким, що відповідає вимогам ст. ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України та не приймає доводи, наведені в апеляційній скарзі про те, що постанова підлягає скасуванню.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та не допустив порушень норм матеріального і процесуального права при вирішенні справи, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність рішення суду не спростовують.
Відтак, апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 184, 195, 197, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Цюрупинському районі Херсонської області - залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 01 грудня 2014 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий В.О.Скрипченко
Суддя О.С.Золотніков
Суддя Ю.В.Осіпов