22 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/10041/14-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Котьо І.В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,
суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 18 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради про скасування рішення та покладення зобов'язань, -
У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернулась з вищевказаним адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначалось, що з 01 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року на підставі її заяви від 18 листопада 2013 року їй було призначено та виплачено соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї. Розпорядженням Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради від 01 жовтня 2014 року за № 2908 було припинено виплату вказаної соціальної допомоги з 01 листопада 2013 року оскільки вона приховала або навмисно надала недостовірну інформацію про доходи та майновий стан.
Крім того, 29 серпня 2014 року вона звернулась на адресу відповідача з заявою про продовження виплати їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, однак повідомлення від 02 жовтня 2014 року за № 02-2746/34 їй було відмовлено в у призначенні цієї соціальної допомоги з посиланням на п.12 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».
Оскільки вказані рішення було прийнято відповідачем з порушенням «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» просила суд визнати рішення відповідача від 01 жовтня 2014 року за № 2908 про припинення виплати державної соціальної допомоги їй та рішення від 02 жовтня 2014 року за №02-2746/34 про відмову у виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям незаконними та скасувати їх, а також просила суд покласти зобов'язання на відповідача призначити та виплати державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 з 29 серпня 2014 року, відповідно до її заяви поданої 29 серпня 2014 року.
Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 18 лютого 2015 року позовні вимоги були задоволені частково.
Визнано рішення Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради від 01 жовтня 2014 року за № 2908 про припинення виплати державної соціальної допомоги ОСОБА_1 незаконною та скасувати його.
Визнано рішення Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради від 02 жовтня 2014 року за №02-2746/34 про відмову у виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 незаконною та скасувати його.
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 серпня 2014 року про призначення усіх видів соціальної допомоги та вирішити питання щодо призначення та виплати соціальної допомоги з урахуванням вказаної постанови суду від 18 лютого 2015 року (адміністративне провадження № 667/10041/14-а) в іншій частині адміністративного позову ОСОБА_1 про покладення зобов'язань на Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради на призначення та виплату державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї ОСОБА_1 з 29 серпня 2014 року відмовити за необґрунтованістю.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального та процесуального права, не правильно встановлені обставини у справі, у зв'язку з чим просить скасувати постанову суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до заяви позивача від 18 листопада 2013 року до Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради їй було призначено та виплачено в період з 01 листопада 2013 року по 30 квітня 2014 року державну соціальну допомогу в сумі 5792.77 грн. яку, відповідно до повідомлення начальника управління ОСОБА_2, про припинення виплати держаної соціальної допомоги від 01 жовтня 2014 року за № 2908 було припинено з 01 листопада 2013 року з тих причин що сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні данні про її доходи та майновий стан;
29 серпня 2014 року позивач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради з заявою про продовження виплати їй соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, яке було розглянуто і листом від 02 жовтня 2014 року за № 02-2746/34 позивачу було відмовлено у виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з посиланням на п. 12 Постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».
Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що оскаржувані рішення Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради є протиправними.
Вимогами ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.
За змістом ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" встановлено що, якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Пунктом 9.1 Наказу Міністерства соціальної політики України від 15.11.2001 № 486/202/524/455/3370 « Про затвердження Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги» загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством.
Отже, доходи які обраховувались відповідачем при нарахуванні позивачу соціальної допомоги обраховувались за період з 01 травня 2013 по 30 жовтня 2013 року, а відтак доводи відповідача про те, що позивачем було приховано обставини зняття її обліку в Херсонському міському центрі зайнятості з 17 листопада 2013 року, є не переконливими і такими що суперечать нормам встановленим законодавством
Таким чином рішення Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради від 01 жовтня 2014 року за № 2908 про припинення виплати державної соціальної допомоги ОСОБА_1 є не обґрунтованим і підлягає скасуванню.
На підставі п. 9 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250 визначено що вішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів. У разі прийняття рішення про відмову в наданні соціальної допомоги орган праці та соціального захисту населення письмово повідомляє про це повноваженого представника сім'ї із зазначенням підстав відмови та порядку оскарження рішення.
З листа Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради від 02 жовтня 2014 року за №02-2746/34 спрямованого на адресу позивача вбачається, що їй було відмовлено у виплаті державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям згідно до п.12« Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» який передбачає що у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.
При цьому, оскільки, рішення Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради від 01 жовтня 2014 року за № 2908 про припинення виплати державної соціальної допомоги позивачу є незаконним, рішення про відмову у призначенні держаної соціальної допомоги є також не законним та підлягає скасуванню .
Водночас у задоволенні позовних вимог щодо покладення зобов'язань на Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради призначити та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї позивача з 29 серпня 2014 року обґрунтовано відмовлено судом першої інстанції, оскільки питання призначення та виплати державної соціальної допомоги позивачу, відповідно до поданої позивачем заяви було розглянуто лише з урахуванням рішення Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради від 01 жовтня 2014 року за № 2908 про припинення виплати державної соціальної допомоги, а не відповідно до загальних вимог визначених «Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям».
Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає не суттєвими та такими, що висновків суду першої інстанції не спростовують.
За таких обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Комсомольської районної у м. Херсоні ради залишити без задоволення, а постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 18 лютого 2015 року у справі № 667/10041/14-а - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.І. Шляхтицький
Суддя: О.В. Джабурія
Суддя: А.В. Крусян