Ухвала від 22.04.2015 по справі 667/10373/14-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/10373/14-а

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Дзиговський Ю.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,

суддів: Джабурія О.В., Крусяна А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 26 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У грудні 2014 року ОСОБА_1 звернулась з вищевказаним адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначалось, що з 22.07.2008 року по 29.09.2014 року вона працювала на посаді провідного спеціаліста в міському відділі державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області, яка зарахована до стажу державного службовця та звільнена у зв'язку із виходом на пенсію, нарахування їй пенсії було здійснено на підставі довідок, виданих Головним управлінням юстиції у Херсонській області про складові заробітної плати за період з 01.09.2009 року по 13.12.2009 року; з 01.01.2010 року по 31.12.2010 року; з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року; з 01.01.2012 року по 31.12.2012 року; з 01.01.2013 року по 31.12.2013 року; з 01.01.2014 року по 31.08.2014 року. Згідно вказаних довідок вбачається, що їй були нараховані надбавки і премії та інші витрати, а саме індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Також довідки містять відомості про те, що всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 12.11.2014 року вона звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із врахуванням колонки «Інші виплати». Проте згідно протоколу № 68 від 20.11.2014 року в проведенні перерахунку пенсії їй було відмовлено. Зважаючи на вищевикладене, позивач просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо відмови в перерахунку пенсії з врахуванням всіх складових заробітної плати, на які нарахований та утриманий єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування протиправними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок пенсії по довідкам, виданим Головним управлінням юстиції в Херсонській області про складові заробітної плати, з урахуванням інших виплат, починаючи з 01.10.2009 року.

Постановою Комсомольського районного суду м. Херсона від 26 січня 2015 року позовні вимоги були задоволені частково.

Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо відмови у проведенні перерахунку призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням індексації та матеріальної допомоги як складових частин заробітної плати.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні провести перерахунок призначеної пенсії ОСОБА_1 згідно довідок, виданих Головним управління юстиції в Херсонській області № 368, № 369, № 370, № 371, № 372, № 373 від 30.09.2014 року з урахуванням індексації та матеріальної допомоги як складових частин заробітної плати, починаючи з 01 листопада 2014 року.

В іншій частині відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, пенсійний орган в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції при вирішенні справи порушені норми матеріального та процесуального права. Так, на думку апелянта, судом не прийнято до уваги положення ст. 37 Закону України «Про державну службу». У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 працювала на посаді, провідного спеціаліста міського відділу реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції у Херсонській області з 22.07.2008 року по 29.09.2014 року.

За заявою ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 12.11.2014 року, їй було відмовлено в його проведенні за відсутності законодавчих підстав, що вбачається з Протоколу засідання комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням та виплатою пенсій за № 68 від 20.11.2014 року.

Частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що оскільки з "інших виплат" утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, вони повинні включатися до складу заробітної плати, розмір якої враховується при обчисленні пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У відповідності до 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 названого Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що індексація, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення входили до системи оплати праці державного службовця.

До того ж, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

За змістом частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначеним виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

У відповідності до пункту 2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011 року за № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної лати (за останні календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України „Про державну службу".

На підставі наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11, номер рішення в ЄДРСРУ 22547610.

Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає не суттєвими та такими, що висновків суду першої інстанції не спростовують.

За таких обставин, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ч. 1 ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні залишити без задоволення, а постанову Комсомольського районного суду м. Херсона від 26 січня 2015 року у справі № 667/10373/14-а - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: О.І. Шляхтицький

Суддя: О.В. Джабурія

Суддя: А.В. Крусян