Ухвала від 23.04.2015 по справі 826/275/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/275/15 Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська І.А. Суддя-доповідач: Літвіна Н. М.

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого - судді Літвіної Н.М.

Суддів Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

при секретарі Соловіцькій І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно - правового контролю України» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно - правового контролю України» до Державної екологічної інспекції України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Державної екологічної інспекції України про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов'язання вчинити певні дії.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 березня 2015 року у задоволенні адміністративного позову - відмолено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач - ВГО «Комітет конституційно - правового контролю України», звернувся з апеляційною скаргою в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 04 грудня 2014 року Громадською радою при Держекоінспекції України було прийнято рішення про формування ініціативної групи з підготовки установчих зборів по формуванню нового складу Громадської ради при Держекоінспекції України, яке оформлено протоколом засідання № 7.

09 грудня 2014 року на засіданні Ініціативної групи було затверджено повідомлення про подання заяв для участі в Установчих зборах по формуванню нового складу Громадської ради при Держекоінспекції України та порядок проведення Установчих зборів, що викладено у протоколі засідання Ініціативної групи № 1 від 09 грудня 2014 року.

25 грудня 2014 року листом за вих. № 808/4-14 голова Ініціативної групи надав Голові Держекоінспекції України зазначені вище матеріали з вимогою виконати положення абзацу 4 пункту 8 Типового положення, а саме провести оприлюднення на офіційному веб-сайті Держекоінспекції України наданих і затверджених Ініціативною групою матеріалів. Однак, відповідних дій вчинено не було.

Проте, 25 грудня 2014 року на офіційному веб-сайті Держекоінспекції України було розміщено інформацію про оголошення Держекоінспекцією України проведення відкритого зібрання, за участю представників інститутів громадянського суспільства, на якому буде прозоро та публічно визначено склад ініціативної групи з підготовки Установчих зборів по формуванню нового складу Громадської Ради при Держекоінспекції України.

Разом з тим, інформація, яка була надана Ініціативною групою станом на 12 січня 2015 року - дату звернення до суду, для оприлюднення на офіційному веб-сайті Держекоінспекції України не розміщена.

Посилаючись на допущення суб'єктом владних повноважень протиправної бездіяльності та вчинення протиправних дій, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

З метою залучення громадян до участі в управлінні державними справами, надання можливості для їх вільного доступу до інформації про діяльність органів виконавчої влади, а також забезпечення гласності, відкритості та прозорості діяльності зазначених органів Постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 року №996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» затверджено Порядок проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики.

Проведення консультацій з громадськістю має сприяти налагодженню системного діалогу органів виконавчої влади з громадськістю, підвищенню якості підготовки рішень з важливих питань державного і суспільного життя з урахуванням громадської думки, створенню умов для участі громадян у розробленні проектів таких рішень.

Крім того, зазначеною постановою затверджено Типове положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, в якому зазначено, що Громадська рада при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі держадміністрації (далі - громадська рада) є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні державними справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів виконавчої влади, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації державної політики.

До складу громадської ради можуть бути обрані представники громадських, релігійних, благодійних організацій, професійних спілок та їх об'єднань, творчих спілок, асоціацій, організацій роботодавців, недержавних засобів масової інформації та інших підприємницьких товариств і установ, легалізованих відповідно до законодавства України (далі - інститути громадянського суспільства).

Відповідно до п. 7 Типового положення - склад громадської ради формується на установчих зборах шляхом рейтингового голосування за кандидатури, які добровільно заявили про бажання брати участь у роботі громадської ради та внесені інститутами громадянського суспільства.

Кількісний склад громадської ради визначається установчими зборами. Строк повноважень складу громадської ради - два роки.

До складу громадської ради може бути обрано не більше ніж по одному представнику від кожного інституту громадянського суспільства.

Згідно до п. 8 Положення - для формування складу громадської ради орган утворює ініціативну групу з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства.

Якщо при органі вже утворена громадська рада, то не пізніше ніж за 60 календарних днів до закінчення її повноважень вона утворює ініціативну робочу групу з підготовки установчих зборів для формування нового складу ради.

Виходячи з аналізу вказаних норм, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ініціативна група з підготовки установчих зборів може бути створена органом при якому має бути створена громадська рада або самою громадською радою, якщо така вже створена і діє при органі.

Отже, визначальним питанням для вирішення справи є встановлення суб'єкта створення ініціативної групи.

Як вбачаться зі змісту Постанови Кабінету Міністрів України № 996 від 03 листопада 2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» Постановою Кабінету Міністрів України № 688 від 26 листопада 2014 року до неї внесено зміни шляхом доповнення пунктом 7 наступного змісту: «Припинити повноваження громадських рад при міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київській та Севастопольській міських, районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністраціях, утворених до 22 лютого 2014 року.

Міністерствам, іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським, районним, районним у м. Києві та м. Севастополі державним адміністраціям вжити заходів до формування нового складу громадських рад відповідно до Типового положення про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у мм. Києві та Севастополі державній адміністрації, затвердженого цією постановою.».

Відповідні зміни набули чинності 06 грудня 2014 року.

Позивачем не надано доказів створення після 22 лютого 2014 року громадської ради при Держекоінспекції України, яка 04 грудня 2014 року приймала рішення про формування ініціативної групи.

А тому, з урахуванням пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 996 від 03 листопада 2010 року (зі змінами) повноваження такої ради припиненні з 06 грудня 2014 року.

Таким чином, на момент виникнення спірних правовідносин, саме на відповідача відповідно до приписів пункту 8 Типового положення покладено обов'язок по утворенню ініціативної групи з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства, в зв»язку з чим було розміщено відповідне повідомлення на офіційному веб-сайті інспекції.

Отже, підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Виходячи із вимог ст. 71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Всеукраїнської громадської організації «Комітет конституційно - правового контролю України»- залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 березня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, встановлені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Літвіна Н.М.

Судді Коротких А.Ю.

Хрімлі О.Г.

Повний текст ухвали виготовлений 23 квітня 2015 року.

Головуючий суддя Літвіна Н. М.

Судді: Хрімлі О.Г.

Коротких А. Ю.