Ухвала від 22.04.2015 по справі 826/134/15

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/134/15 Головуючий у 1-й інстанції: Амельохін В.В.

Суддя-доповідач: Гром Л.М.

УХВАЛА

Іменем України

22 квітня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді - Гром Л.М.;

суддів - Бєлової Л.В.,

Міщука М.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада 4» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада 4» до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м. Києві про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Рада 4» (далі по тексту - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м. Києві (далі по тексту - відповідач) про:

- визнання бездіяльності відповідача в частині невжиття контрольних заходів до ПАТ «Київенерго» щодо дотримання вимог нормативно - правових і нормативно - технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання енергії неправомірною;

- визнання бездіяльності відповідача в частині невжиття заходів до ПАТ «Київенерго» щодо безперебійного постачання теплової енергії у вигляді централізованого опалення та гарячого водопостачання і укладення з мешканцями будинків №23 та 30-Б по бул. Л. Українки у місті Києві Договорів про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води неправомірною;

- зобов'язати відповідача вжити заходів до ПАТ «Київенерго» для забезпечення мешканцям будинків №23 та 30-Б по бул. Л. Українки у місті Києві надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води безперебійно без будь-яких обмежень, що не передбачені діючим законодавством України;

- зобов'язати відповідача вжити заходів до ПАТ «Київенерго» щодо укладення ПАТ «Київенерго» з власниками квартир будинків №23 та 30-Б по бул. Л. Українки у місті Києві Договорів про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води без будь-яких обмежень, що не передбачені діючим законодавством України.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 березня 2015 року в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада 4» відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернувся до Київського апеляційного адміністративного суду з апеляційною скаргою, в якій просить ухвалене у справі судове рішення скасувати та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

У судове засідання сторони не з'явилися, причини неявки сторін суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

У зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь в справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Рада 4» звернулося до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м. Києві з заявами № 04-0602 від 27.10.2014 року, № 04-0601 від 27.10.2014 року, стосовно контролю за виконанням Закону України № 1198 - VII «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» від 10.04.2014 року (далі - Закон) та забезпечення мешканцям будинків №23 та 30-Б по бул. Л.Українки у місті Києві надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води за вищезазначеною адресою і відновлення постачання гарячої води у вказаних будинках.

На листи ТОВ «РАДА 4» № 04-0602 від 27.10.2014 року та № 04-0601 від 27.10.2014 року Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в м. Києві надано відповідь № 09/2673 від 26.11.2014, відповідно до якої усі правовідносини ТОВ «РАДА 4» та ПАТ «Київенерго» позивач має вирішувати самостійно без будь - якого сприяння зі сторони відповідача у зв'язку з наявністю заборгованості у ТОВ «РАДА 4» перед ПАТ «Київенерго».

При цьому позивач вважає, що відповідачем допущено бездіяльність щодо не виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії» стосовно забезпечення споживачів (власників квартири у багатоквартирному будинку) тепловою енергією у вигляді гарячої води, укладення прямих Договорів про надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води.

Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з наступних мотивів, з чим погоджується і колегія суддів.

Відповідно до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 (зі змінами та доповненнями), Інспекція здійснює державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Відповідно до п. 2 ст.8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та п.11-1 вищевказаного Положення органи державного нагляду (контролю) та їх посадові особи під час здійснення заходів державного нагляду (контролю) зобов'язані не втручатися і не перешкоджати здійсненню господарської діяльності.

Як вбачається з матеріалів справи та було встановлено судом першої інстанції, позивач звернувся до Інспекції з листами від 27.10.2014 №№04-0602, 04-0601 в зв'язку з відсутністю опалення та гарячого водопостачання будинків за адресою: м. Київ, бульвар Лесі України, 23, 30-Б з проханням забезпечити надання вищевказаних послуг.

В свою чергу, Інспекція направила запит від 29.10.2014 №09/2388 до енергопостачальної організації ПАТ «Київенерго» щодо надання інформації про причини ненадання мешканцям будинків послуг з гарячого водопостачання та опалення.

ПАТ «Київенерго» у листі від 07.11.2014 №42АІ/41/3/7127 повідомило, що постачання гарячої води до зазначених будинків буде поновлено після погашення позивачем заборгованості за спожиту теплову енергію.

При цьому судом першої інстанції вірно зазначено, що між позивачем та ПАТ «Київенерго» склалися господарські відносини з надання послуг опалення та постачання гарячої води, які регулюються договором та Господарським кодексом України. Інспекція не є стороною договірних відносин між споживачем і постачальником енергії та не наділена повноваженнями втручатися в господарські відносини суб'єктів господарювання.

Крім того, ані Господарським кодексом України, ані нормативно-правовими актами в галузі електроенергетики не передбачено втручання посадових осіб державного енергетичного нагляду в господарські відносини: а саме: спонукання до укладення договорів, надання послуг тощо, як того в позовній заяві вимагає позивач.

Враховуючи те, що питання нагляду за технічним станом та організацією експлуатації теплових установок і мереж, позивач не порушував у своїх зверненнях, Інспекція листом від 26.11.14 №09/2673 рекомендувала йому для вирішення питання розрахунків за теплову енергію звертатися до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, яка відповідно до п. 4 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України від 10 вересня 2014 року № 715/2014, здійснює регулювання платіжно-розрахункових операцій у сфері теплопостачання, централізованого водопостачання і водовідведення та встановлення тарифів на теплову енергію.

Враховуючи все вищенаведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для задоволення заявлених позовних вимог

За таких обставин підстав для задоволення апеляційної скарги судова колегія не вбачає.

Отже, судова колегія визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, враховуючи відповідні правові норми та встановлені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про застосування статті 200 КАС України.

Керуючись статтями 195, 196, 200, 205, 206 КАС України, суд,

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада 4» - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 05 березня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст.212 КАС України.

Головуючий:

Судді:

Головуючий суддя Гром Л.М.

Судді: Бєлова Л.В.

Міщук М.С.