23 квітня 2015 року Чернігів Справа № 825/1010/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Добрянського В.В.
при секретарі - Скугоревій Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернігові, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України, справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області до Публічного акціонерного товариства «Автомобільне транспортне підприємство № 2562» про стягнення податкового боргу, -
Державна податкова інспекція у м. Чернігові Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області звернулась до суду з позовом, в якому, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог просить стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Публічне акціонерне товариство «Автомобільне транспортне підприємство № 2562» (далі - ПАТ «АТП № 2562») податковий борг по податку на додану вартість в розмірі 327 710,93 грн. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплатив у встановлені законом строки податковий борг по податку на додану вартість.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, подав клопотання, в якому просить розглядати справу без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог.
Представник відповідача про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, позов визнає.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «АТП № 2562» (код ЄДРПОУ 05520388, що знаходиться за адресою: 14000, м. Чернігів, вул. Любченка, 13) зареєстроване виконавчим комітетом Чернігівської міської ради про що внесено відповідний запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 14.12.2004 року, та з 11.10.1994 року перебуває на обліку у ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області.
Відповідач у відповідності до п. 15.1 ст. 15 Податкового кодексу України (далі - ПК України) є платником податків та згідно п. п. 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 цього Кодексу зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Податковим кодексом України передбачені права:
- платників податків на отримання відстрочення (розстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) (підпункт 17.1.5 пункту 17.1 статті 17 Кодексу);
- органів доходів і зборів на прийняття рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством (підпункт 20.1.29 пункту 20.1 статті 20 Кодексу).
Згідно із статтею 32 Податкового кодексу України строк сплати податку та збору може бути змінено шляхом перенесення встановленого податковим законодавством строку сплати податку та збору або його частини на більш пізній строк. Загальні засади розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платників податків передбачені статтею 100 Кодексу.
Відповідно до п. 100.1 ст. 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.
Згідно із п. 100.2 ст. 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 100.4 ст. 100 Податкового кодексу України визначено, що підставою для розстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань та податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму розстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Відповідно до п. 100.8 ст. 100 Податкового кодексу України рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року приймається у такому порядку: стосовно загальнодержавних податків та зборів - керівником контролюючого органу (його заступником).
Відповідно до п. 100.12. ст. 100 Податкового кодексу України договори про розстрочення (відстрочення) можуть бути достроково розірвані: з ініціативи контролюючого органу в разі, якщо:
з'ясовано, що інформація, подана платником податків при укладенні зазначених договорів, виявилася недостовірною, перекрученою або неповною;
платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначених договорів;
платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.
Судом встановлено, що 24.02.2014 року начальником ГУ Міндоходів у Чернігівській області було прийнято рішення про розстрочення податкового боргу ПАТ «АТП № 2562», згідно якого строки і сума сплати розстроченого податкового боргу становили: 20.03.2024 - 37601,31 грн.; 22.05.2014 - 37601,31 грн.; 21.07.2014 - 37601,31 грн.; 19.09.2014 - 37601,31 грн.; 20.11.2014 - 37601,31 грн.; 21.04.2014 - 37601,31 грн.; 20.06. 2014 - 37601,31 грн.; 20.08.2014 - 37601,31 грн.; 21.10.2014 - 37601,31 грн.; 19.12.2014 - 37601,31 грн.
З огляду на це, між ДПІ у м. Чернігові ГУ Міндоходів у Чернігівській області та ПАТ «АТП № 2562» було укладено договір про надання розстрочення податкового боргу від 04.03.2014 року № 22, за яким розмір розстрочення за основним платежем та штрафною санкцією склав: 342168,36 грн. + 25734,14 грн. = 367902,50 грн. Також, надано розстрочку на пеню - 8110,61 грн.
Рішенням ДПІ у м. Чернігові від 26.11.2014 року № 86 було перенесено термін розстрочення податкового боргу на 15.12.2014 року.
22.12.2014 року начальником ГУ ДФС у Чернігівській області було прийнято рішення про скасування розстрочення податкового боргу № 7 від 22.12.2014 року у зв'язку з несплатою чергової частки розстроченого податкового боргу, нарахованих відсотків.
З огляду на вищезазначене, податковий борг по податку на додану вартість складає: 388889,60 грн. За несвоєчасну сплату узгодженого грошового зобов'язання відповідачу була нарахована пеня в розмірі 6749,33 грн.
Отже, загальна сума боргу, що підлягала стягненню з відповідача становила 395638,93 грн., а з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, податковий борг, що підлягає стягненню з відповідача складає 327 710,93 грн.
Пунктом 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
ДПІ у м. Чернігові ГУ ДФС у Чернігівській області на виконання вимог ст. 59 Податкового кодексу України направлено відповідачу податкову вимогу № 10-25 від 13.01.2015 року, яка отримана відповідачем 13.01.2015 року. Податковий борг не переривався.
Згідно абз. 1 п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.
У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Отже, передбачені Податковим кодексом України заходи не привели до погашення податкового боргу.
З огляду на встановлене, враховуючи ч.1 п. 95.3 ст. 95 ПК України, яким встановлено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків здійснюється за рішенням суду.
За наведених обставин та з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, адміністративний позов підтверджений належними та допустимими доказами і підлягає задоволенню повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Автомобільне транспортне підприємство № 2562», код 05520388, податковий борг по податку на додану вартість в розмірі 327 710,93 грн. на р/р 31110029700002, код платежу 14010100; одержувач: Державний бюджет, банк отримувач: ГУ ДКСУ в Чернігівській області, код 38054398, МФО 853592 з рахунків в установах банку:
- р/р 26004218294 в АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК АВАЛЬ» у м. Києві, МФО 380805;
- р/р 26006000338140 в ПУ АТ «ФІДОБАНК», МФО 300175;
- р/р 26007010338140 в ПУ АТ «ФІДОБАНК», МФО 300175;
- р/р 26040000338140 в ПУ АТ «ФІДОБАНК», МФО 300175.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя В.В. Добрянський