ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
23 квітня 2015 року № 2а-9645/10/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва, у складі: судді Добрянської Я.І., розглянув відповідно до вимог ч. 6 ст. 128 КАС України, в порядку письмового провадження адміністративну справу:
за позовом Київського міського відділення Фонду України соціального захисту інвалідів
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мс Ойл Кард"
про стягнення штрафних санкцій в розмірі 177 771,28грн.
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Мс Ойл Кард" (далі - відповідач) про стягнення штрафних санкцій в розмірі 177 771,28 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29.06.2010 суддею Головань О.В. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.
Також, ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2010 суддею Головань О.В. зупинено провадження у даній справі до вирішення Господарським судом м. Києва справи № 28/118-б "про банкрутство" та набрання рішенням законної сили.
У зв'язку з припиненням повноважень судді Головань О.В. щодо здійснення правосуддя, в провадженні якої перебувала зазначена адміністративна справа, відповідно до розпорядження від 18.02.2015 № 156, адміністративну справу № 2а-9645/10/2670 передано на повторний автоматичний розподіл між суддями та згідно протоколу розподілу справи між суддями від 18.02.2015 розподілено на суддю Добрянську Я.І.
Перевіривши матеріали зазначеної адміністративної справи, суддею Добрянською Я.І. встановлено, що провадження у даній справі зупинене ще з 20.09.2010, та не поновлене станом на 19.02.2015 (тобто чотири з половиною роки), внаслідок чого слід у судовому засіданні встановити актуальність даного спору та отримати від сторін по справі їх нормативно-правові обґрунтування та пояснення з приводу даного спору.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.02.2015, суддею Добрянською Я.І. прийнято справу № 2а-9645/10/2670 та поновлено провадження.
Через неявку всіх осіб, які беруть участь у справі до судового засідання, хоча сторони були належним чином повідомлені про час та місце, докази чого наявні в матеріалах справи, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось та відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України суд перейшов до розгляду справи у порядку письмового провадження.
01.04.2015 через канцелярію суду позивачем надано пояснення по справі в яких він просить:
- стягнути з ТОВ «МС Ойл Кард» на користь позивача адміністративно-господарські санкції у розмірі 177 771,28 грн;
- судовий розгляд справи здійснити без участі представника позивача.
Від відповідача жодних пояснень не надходило
Таким чином, розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Відповідно до акту перевірки від 03.08.2009 № 203-П9 «Товариства з обмеженою відповідальністю «Мс Ойл Кард» щодо виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, реєстрації у відділені Фонду, подання звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, своєчасного та повного надходження адміністративно - господарських санкцій до Державного бюджету України» Фондом встановлено:
2006 рік 2007 рік 2008 рік
Середньооблікова кількість штатних
працівників облікового складу, осіб 168 338 414
3 них: середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, осіб 6 6 6
Кількість інвалідність - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», осіб 7 14 17
Фонд оплати праці штатних працівників, тис. грн.1563,83084,82828
Середньорічна заробітна плата штатного працівника, грн.9308,339126,626830,90
Сума коштів штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідів, грн.9308,3373012,9675140,12
Пеня3128,5213874,753306,60
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи, а також вивчивши норми чинного законодавства з приводу даного спору суд дійшов до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача, зважаючи зокрема на наступне.
Відповідно до статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності в Україні» (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Порядок реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, строки подання йому звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, зарахування кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів, контролю за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування інвалідів, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів несуть відповідальність у встановленому законом порядку.
Згідно зі статтею 20 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Згідно із п. 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 (далі - Порядок) роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
П. 4 Порядку передбачено, що порушення строків сплати суми адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку за кожний календарний день прострочення
Відповідно до акту перевірки від 03.08.2009 № 203-П9 встановлено, що відповідач не зареєструвався у відділені Фонду та не подавав звіти за 2006-2008 р.р. за формою 10-ПІ.
Згідно із наданих звітів по формі 1-ПВ «Звіту з праці» (щодо середньооблікової чисельності штатних працівників та фонду заробітної плати) за 2006-2008 р.р. та наданих відповідачем трудових книжок, копій наказів про прийняття та звільнення з посади, копій документів, що підтверджують інвалідність працівників, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів не виконано.
На виконання вимог законодавства позивачем нараховано адміністративно - господарську санкцію в загальному розмірі 157 461, 41 грн. та пеню в загальному розмірі розмірі 20 309,87 грн., а саме:
- заборгованість по сплаті штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідв за 2006 рік становить 9 308,33 грн;
- пеня з 16.04.2007 по 03.08.2009 становить 3 128, 52 грн;
- заборгованість по сплаті штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідв за 2007 рік становить 73 012,96 грн;
- пеня з 16.04.2008 по 03.08.2009 становить 13 874, 75 грн;
- заборгованість по сплаті штрафних санкцій за нестворені робочі місця для інвалідв за 2008 рік становить 75 140,12 грн;
- пеня з 16.04.2009 по 03.08.2009 становить 3 306, 60 грн;
Відповідач у своєму відзиві на адміністративний позов проти наявності боргу не заперечив, проте зазначив, що 24.03.2009 Господарським судом міста Києва порушено провадження у справі про банкрутство відповідача (справ № 28/118-б) та введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.
Згідно із частинами 2 та 3 ст. 19 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення виконавчого провадження. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє органи державної виконавчої служби за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та знаходженням його майна. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій.
Відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" дія мораторію на задоволення вимог кредиторів не поширюється на вимоги поточних кредиторів; на виплату заробітної плати та нарахованих на ці суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; відшкодування шкоди, заподіяної здоров'ю та життю громадян; на виплату авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги за виконавчими документами немайнового характеру, що зобов'язують боржника вчинити певні дії чи утриматися від їх вчинення. Дія мораторію не поширюється на задоволення вимог кредиторів у разі одночасного задоволення вимог кредиторів у процедурі розпорядження майном керуючим санацією згідно з планом санації або ліквідатором у ліквідаційній процедурі в порядку черговості, встановленому цим Законом.
Оскільки відповідач не заперечував щодо наявності заборгованості перед позивачем за не виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, а позивач свою чергу довів обґрунтованість заявлених вимог, що підтверджується наявними доказами у справі суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення вимог позивача щодо стягнення адміністративно - господарських санкцій у розмірі 157 461,41 грн.
Зважаючи на те, що Господарським судом міста Києва 24.03.2009 порушено провадження у справі про банкрутство відповідача (справ № 28/118-б) та введено мораторій протягом дії якого на задоволення вимог кредиторів не нараховується неустойка (штраф, пеня) суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача щодо стягнення пені у розмірі у загальній сумі 12 590, 65 грн.:
- пеня з 16.04.2007 по 23.03.2009 становить 2 630, 04 грн;
- пеня з 16.04.2008 по 23.03.2009 становить 9 960, 61 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог частково та керуючись ст.ст. 2, 71, 86, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «МС Ойл Кард» (02066, вул. Попудренка, 52, м. Київ, ЄДРПОУ 32527593) на користь Київського міського відділення Фонду соціального страхування захисту інвалідів 157 461,41 грн. адмніністративно-господарських санкцій та 12 590, 65 грн. пені.
Стягувач - Київське міське відділення Фонду соціального страхування захисту інвалідів (03150, вул. Червоноармійська, 104, м. Київ, ЄДРПОУ 22869098).
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І.Добрянська