23 квітня 2015 р. м. Чернівці Справа № 824/742/15-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши адміністративний позов Виконавчого комітету Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про обмеження права на проведення мирного зібрання,
23 квітня 2015 року Виконавчий комітет Чернівецької міської ради звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_1 про обмеження права на проведення мирного зібрання.
Позивач просить суд прийняти постанову, якою обмежити права на проведення мирних зібрань та заборонити ОСОБА_1 проведення 24 квітня 2015 року лежачої акції під дверима управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області по вул. Головній, 24 в м. Чернівцях.
Частиною першою статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом.
Статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами суб'єктів владних повноважень про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання передбачено статтею 182 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Аналіз наведеної процесуальної норми дає підстави для висновку про те, що органам місцевого самоврядування надано право звертатися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо). До того ж, з такими позовом орган місцевого самоврядування має право звернутись до суду негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо.
При цьому суд зазначає, що термін «негайно» означає найкоротший строк (протягом робочого дня), у який має здійснитися (відбутися) відповідна дія, з моменту настання підстав для її здійснення.
Таким чином, частиною першою статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України фактично установлено строк звернення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування до суду з позовом про заборону проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї документів, громадянин України ОСОБА_1 до Чернівецької міської ради із заявою про проведення 24 квітня 2015 року з 15:00 по 17:00 в м.Чернівцях «лежачої» акції під дверима управління Міністерства внутрішніх справ України в Чернівецькій області звернувся 06 квітня 2015 року.
Отже, орган місцевого самоврядування повідомлення про проведення акції отримав 06 квітня 2015 року, однак з позовом про обмеження права на проведення мирного зібрання звернувся до суду лише 23 квітня 2015 року, тобто не негайно, як передбачено частиною першою статті 182 Кодексу адміністративного судочинства України.
Наслідки не негайного звернення органу місцевого самоврядування до суду з позовом про обмеження права на проведення мирного зібрання безпосередньо статтею 182 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачені.
У зв'язку з цим суд вважає за можливим за аналогією закону (стаття 9 Кодексу адміністративного судочинства України) застосувати положення частини першої статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України, у відповідності до якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.
Суд також вважає за необхідне зазначити, що дотримання строку звернення з адміністративним позовом до суду є не лише однією з умов для реалізації права на подання позову, а й дисциплінує учасників спірних відносин, запобігає зловживанням своїх прав, сприяє юридичній визначеності у публічно-правових відносинах.
Таким чином, враховуючи що даний адміністративний позов подано з пропуском встановленого законом строку звернення до суду, позивач не просив його поновити і, відповідно, не навів причин, які б могли свідчити про поважність пропуску такого строку, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для залишення даної позовної заяви без розгляду.
Пунктом 4 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" від 08 липня 2011 року №3674-VI передбачено, що сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям позивача або за його клопотанням).
Зважаючи на те, що позивачем за подання цього позову було сплачено судовий збір у розмірі 73,08 грн, що підтверджується квитанцією від 23 квітня 2015 року №74, зазначена сума підлягає поверненню позивачу з Державного бюджету України.
Керуючись статтями 9, 100, 107, 160, 165, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 7 Закону України "Про судовий збір",
Адміністративний позов Виконавчого комітету Чернівецької міської ради до ОСОБА_1 про обмеження права на проведення мирного зібрання залишити без розгляду.
Повернути з Державного бюджету України на користь Виконавчого комітету Чернівецької міської ради судовий збір у розмірі 73 (сімдесят три) грн 08 коп. згідно квитанції 23 квітня 2015 року №74
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційну скаргу на цю ухвалу може бути подано до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя О.П. Лелюк