Справа: № 2-а-1958/10 Головуючий у 1-й інстанції: Захарчук С.С. Суддя-доповідач: Вівдиченко Т.Р.
Іменем України
23 грудня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Вівдиченко Т.Р.
Суддів: Белової Л.В.
Гром Л.М.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва на постанову Подільського районного суду м. Києва від 22 грудня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
Позивач - ОСОБА_3 звернулась з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії.
Постановою Подільського районного суду м. Києва від 22 грудня 2010 року позов задоволено частково. Визнано дії Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку ОСОБА_3 пенсії, відповідно до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», протиправними. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії, у відповідності до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за період з 01 червня 2010 року до 22 грудня 2010 року, з урахуванням проведених виплат. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду, відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва звернувся з апеляційною скаргою, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Згідно п. 2 ч. 1 статті 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва.
Позивач отримує пенсію за віком, відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після призначення даної пенсії продовжує працювати.
ОСОБА_3 звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії за віком, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Листом від 19 листопада 2010 року № 971/Г-974 Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва повідомило позивача, що перерахунки пенсій проводяться відповідно до пп. 3 п. 11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1197,91 грн.).
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1ст. 40 цього Закону.
В силу ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 01.07.2000 року.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж. За вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключається період до 60 календарних місяців підряд за умови, що зазначений період становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 року № 107-VI ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» викладено в новій редакції.
Так, за даною редакцією, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка, відповідно до цього Закону, враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню, згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, положення підпункту «б» підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, після прийняття Конституційним Судом України вказаного рішення знову почали діяти положення ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в їх первинній редакції.
Таким чином, з часу прийняття цього рішення перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
28.05.2008 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Підпунктом 3 пункту 11 цієї постанови визначено, що у разі коли застрахована особа після призначення пенсії, відповідно до Закону, продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню, згідно з абзацом третім частини першої статті 40 Закону.
Таким чином, фактично цією нормою відтворена редакція ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону України від 28.12.2007 року № 107-VI, яка визнана неконституційною.
Отже, починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та постанова Кабінету Міністрів України, які регулюють спірні правовідносини.
При цьому, умови перерахунку пенсії, визначені в наведеному підпункті постанови Кабінету Міністрів України не відповідають умовам, викладеним в ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції Закону від 09.07. 2003 року № 1058-ІV.
Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над урядовими нормативними актами, при вирішенні даного спору слід застосовувати правила ч. 1 ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у первинній редакції.
З огляду на викладене, у відповідача відсутні були правові підстави для перерахунку пенсії із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески.
Разом з тим, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Так, постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 19 травня 2011 року по даній справі за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на постанову Подільського районного суду м. Києва від 22 грудня 2010 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задоволено частково. Постанову Подільського районного суду м. Києва від 22 грудня 2010 року - змінено в частині. Викладено абзац третій резолютивної частини постанови суду в наступній редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити ОСОБА_3 перерахунок та виплату пенсії у відповідності до ст. 40, 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»починаючи з 01 червня 2010 року, з урахуванням проведених виплат». В решті постанову суду -залишено без змін.
Дане рішення є чинним та не скасовано в судовому порядку.
Відповідно до ст. 124 Конституції України, судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Частиною 1 ст. 254 КАС України передбачено, що постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Аналізуючи вищезазначені обставини справи та з метою захисту прав, свобод та інтересів позивача, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києві слід залишити без задоволення, а постанову Подільського районного суду м. Києва від 22 грудня 2010 року - без змін.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись, ст.ст. 2, 41, 160, 196, 197, 198, 200, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва - залишити без задоволення.
Постанову Подільського районного суду м. Києва від 22 грудня 2010 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді Бєлова Л.В.
Гром Л.М.
Головуючий суддя Вівдиченко Т.Р.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.