Справа: № 361/1253/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Дутчак І.М. Суддя-доповідач: Губська О.А.
Іменем України
16 квітня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого суддіГубської О.А.
суддів Парінова А.Б., Беспалова О.О.
при секретарі судового засіданняНечай Ю.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 6 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області, в якому просив суд: визнати протиправною відмову відповідача щодо перерахунку йому пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 952 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження в м. Чорнобиль у період з 01 по 30 квітня 1987 року; зобов'язати управління ПФ України провести йому з 01 вересня 2014 року перерахунок пенсії по інвалідності, виходячи із заробітної плати в сумі 952 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження в м. Чорнобиль у період з 01 по 30 квітня 1987 року, з урахуванням уже проведених виплат..
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 6 березня 2015 року позов задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України в м. Броварах та Броварському районі Київської області щодо відмови ОСОБА_5 у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 952 крб. за роботу в період з 01 по 30 квітня 1987 року в зоні відчуження у місті Чорнобиль протиправними та зобов'язано відповідача провести ОСОБА_5 перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, із заробітної плати в сумі 952 крб. за роботу в період з 01 по 30 квітня 1987 року в зоні відчуження у місті Чорнобиль, починаючи з 21 січня 2015 року з урахуванням уже проведених виплат.
В іншій частині у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаним рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив його скасувати та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
В частині відмови у задоволенні позовних вимог рішення суду першої інстанції сторонами не оскаржено.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, прийняте в порядку скороченого провадження, то колегія суддів приходить до висновку про розгляд справу у порядку письмово провадження у відповідності до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, постанова суду - без змін з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), 5 липня 2000 року йому довічно встановлена ІІ група інвалідності, внаслідок захворювання, пов'язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. ОСОБА_5 перебуває на обліку у відповідача та одержує пенсію по інвалідності, призначену йому на підставі Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
21 січня 2015 року позивач звернувся до пенсійного органу із заявою, у якій просив здійснити йому перерахунок (обчислення) пенсії із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в м. Чорнобиль в період з 1 квітня 1987 року по 30 квітня 1987 року, у сумі 552 крб. та невиплаченої йому премії в сумі 400 крб., всього загальної суми 952 крб.
4 лютого 2015 року відповідач листом №40/К-01 у задоволенні заяви ОСОБА_5 відмовив, посилаючись на те, що позивачем до заяви не було додано видану підприємством, установою чи організацією довідку про його заробітну плату в зоні відчуження, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Вважаючи відмову пенсійного органу протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до вимог частини третьої статті 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсія по інвалідності внаслідок ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС призначається та розраховується відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Приписами ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Положеннями ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон) закріплено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 3 ст. 54 цього Закону умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.
Згідно із ч. 4 ст. 57 вказаного Закону порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.
Постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Заробітна плата для обчислення пенсій враховується за будь-які 12 місяців підряд такої роботи. У разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш, як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш, як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш, як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється, виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до пункту 1 постанови Центрального комітету КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР та Всесоюзної Центральної Ради Професійних Спілок від 07 травня 1986 року № 524-156 "Про умови оплати праці і матеріального забезпечення робітників підприємств та організацій зони Чорнобильської атомної електростанції" оплата праці працівників, безпосередньо зайнятих на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, проводилася по підвищеним до 100 % тарифним ставкам і посадовим окладам.
Згідно із підпунктом 3 пункту 1 постанови Ради Міністрів Української РСР та Української республіканської ради професійних спілок від 10 червня 1096 року № 207-7 "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення працівників підприємств, організацій та установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та запобіганням забрудненню навколишнього середовища" працівникам підприємств, організацій та установ (незалежно від їх відомчої підпорядкованості), які безпосередньо приймали участь в роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, мала виплачуватись премія в розмірі, який не повинен був перевищувати, 400 крб. на місяць.
Відповідно до п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за № 1566/11846, право на розрахунок пенсії по інвалідності за роботу в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС підтверджується посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідкою про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 року № 122.
Пунктом 17 закріплено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що позивачеві за роботу по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у період з 01 по 30 квітня 1987 року відповідно до вимог чинного законодавства була виплачена заробітна плата в сумі 552 крб., із них 276 крб. за роботу в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, тобто із підвищенням її на 100 %, що підтверджується двома довідками № 33 від 13 лютого 2004 року та № 06-07/К-169 від 17 грудня 2014 року, виданими архівним відділом Броварської міської ради Київської області. Крім того, ОСОБА_5 мав право на виплату премії в розмірі 400 крб.
При цьому, судом встановлено, що підприємство, де у квітні 1987 року працював ОСОБА_5 та яким він був відряджений в зону відчуження в м. Чорнобиль ліквідоване, його правонаступник відсутній. Тобто, об'єктивно у позивача відсутня можливість надати відповідачу довідку підприємства про фактично виплачену йому заробітну плату за роботу в зоні відчуження у квітні 1987 року.
Дослідивши наведені вище документи, копії яких наявні у матеріалах справи, колегія суддів у повній мірі погоджується з висновком суду першої інстанції що позивачем доведено його право на перерахунок пенсії, в той же час відповідач протиправно відмовив позивачу в здійсненні такого перерахунку згідно з положеннями статей 54, 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та постанови Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів дійшла висновку, що доводи, викладені в апеляційній скарзі, не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області на постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 6 березня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до управління Пенсійного фонду України у місті Броварах Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити перерахунок пенсії - залишити без задоволення, а постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 6 березня 2015 року - без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо його було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі (ч. 5 статті 254 КАС України).
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає (ч. 10 ст. 183-2 КАС України).
Головуючий суддяО.А. Губська
СуддіА.Б Парінов
О.О. Беспалов
Головуючий суддя Губська О.А.
Судді: Беспалов О.О.
Парінов А.Б.