Ухвала від 07.04.2015 по справі 804/19795/14

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2015 рокусправа № 804/19795/14

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Олефіренко Н.А.

суддів: Головко О.В. Суховарова А.В.

за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат" на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2014р. у справі № 804/19795/14

за позовом Публічного акціонерного товариства "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат" до Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області

про встановлення відсутності повноважень, визнання протиправними розрахунків та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2014 року Публічне акціонерне товариство "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат" звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області, у якому просить: встановити відсутність повноважень Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області для донарахування Публічному акціонерному товариству "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат" додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по пенсіонеру ОСОБА_1 за попередній період з 2011 року по березень 2014 року в сумі 183433,57 грн.; визнати протиправними розрахунки фактичних витрат Публічного акціонерного товариства "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат" на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по пенсіонеру ОСОБА_1 за попередній період з 2011 року по березень 2014 року в сумі 183433,57 грн.; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області відкликати розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" по пенсіонеру ОСОБА_1 за попередній період 2011 року по березень 2014 року в сумі 183433,57 грн.

В обґрунтування позову зазначено, що у відповідача відсутні правові підстави для донарахування додаткової суми відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за попередній період, оскільки така можливість передбачена лише на поточний рік.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2014 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим у справі судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій вказує на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

В судовому засіданні представники сторін підтримали свої правові позиції.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність

застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції, Публічне акціонерне товариство "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат" є підприємством з особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та Списком№2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на якому працювали громадяни, які у даний час отримують пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII, та громадяни, які у даний час отримують пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. «б»-«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII.

На підставі наказу Головного Управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області від 26.11.2013 року №198 проведено інвентаризацію пенсійних справ, в результаті чого виявлено, що орган Пенсійного фонду помилково не заявляв ПАТ "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат" до відшкодування суми витрат на виплату та доставку пенсій за Списком 2 з дати призначення пільгової пенсії по громадянину ОСОБА_2 - 03.11.2009 року до березня 2014 року.

УПФУ у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області оскаржувані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсії по громадянину ОСОБА_2 за період з 2010 року по березень 2014 року на суму 183433,57 грн., а саме розрахунки від 26.03.2014 року з 2011 року, 2012 року, 2013 року, з 2014 року, з лютого 2014 року, з березня 2014 року були направлені позивачу листом від 26.03.2014 року за вих. №2597/02-14.

Відмовляючи у задоволені адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що відсутні підстави для визнання протиправними оскаржуваних Розрахунків, також не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання відповідача відкликати спірні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, оскільки відсутній встановлений порядок відкликання розрахунків, і в такому випадку позивач обрав невірний спосіб захисту порушеного права.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, зважаючи на наступне.

Закон № 1058-IV визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Виходячи з приписів п. 16 розділу 15 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України, інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечать цьому Закону. Положення Закону № 1788-XII застосовується в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.

Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:

1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом № 1788-XII.

У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ст.ст. 1, 2 Закону № 400/97-ВР та ст. 13 Закону № 1788-XII, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи зобов'язанні відшкодовувати органам Пенсійного фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» ст. 13 Закону № 1788-XII до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону, а саме чоловіком - 60 років і при стажі роботи не менше 25 років, жінкою - 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Пунктом «б» ст. 13 Закону № 1788-XII передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.

Згідно з п. 6.1. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (далі - Інструкція) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень цього Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Як встановлено п. 6.4. Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону 1058-IV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

За змістом п. 6.8. Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Особливості порядку нарахування та оплати спірних сум визначні абзацами другим та третім пункту 6.8, а також відображені в Додатку 6 до пункту 6.4 Інструкції №21-1

Суд погоджується із доводом позивача, що заявлена в цьому спорі обставина нарахування та пред'явлення до сплати сума не відповідає жодній з обставин, вказаних в абзаці 2 пункту 6.8 Інструкції №21-1, у зв'язку із чим протилежний довід відповідача є необґрунтованим, так як не мали місце ані зміна розміру пенсії, ані виникли обставини, що впливають на суму відшкодування.

Проте, саме абзац третій пункту 6.8 в безпосередній кореспонденції Додатку 6 до пункту 6.4 Інструкції №21-1 визначають механізм нарахування та строки сплати спірних сум, у тому числі за попередній період.

Надаючи оцінку Розрахункам з 2011 року, з 2012 року та з 2013 року суд зазначає, що орган Пенсійного фонду здійснивши розрахування сум відшкодування витрат, будучи обмеженим у формі Розрахунку за певні періоди, та враховуючи, що формули гр. 13 та гр. 14 встановлені в межах одного календарного року, не допустив порушень прав платника та по суті в межах Інструкції №21-1 довів до позивача розмір сум, які передбачені лише для звірки із сумою, сплаченою страхувальником за попередній рік.

З огляду на викладене, орган Пенсійного фонду діяв саме в інтересах платника, доводячи до нього розмір сум за кожний рік, надаючи можливість здійснення платником звірки.

В такому випадку порушень будь-яких прав платника органом Пенсійного фонду не допущено, оскільки такі Розрахунки носять більш інформативний характер, і платник має сам встановити суму недоплати для її перерахування до бюджету Пенсійного фонду.

З огляду на викладене, орган Пенсійного фонду здійснивши складання спірних Розрахунків діяв як на виконання норм Закону №1058-IV, у тому числі в межах власної владної компетенції, так і в інтересах платника, забезпечивши баланс між правом платника мати відомості щодо розміру сум відшкодування за кожний період, та обов'язком суб'єкта владних повноважень довести до відома платника розмір сум, належних до відшкодування.

Пенсія ОСОБА_1 була призначена згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі довідки № 13/2819 від 11.12.2009 року за період роботи з 06.12.1979 року по 21.08.1992 року, виданої ПАТ «Дніпровський крохмалепатоковий комбінат», вилачувалась за рахунок коштів Державного бюджету України та підлягає відшкодуванню.

Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 195, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Дніпровський крохмалепатоковий комбінат" - залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.12.2014р. у справі № 804/19795/14 - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів відповідно до ст. 212 та ч. 5 ст. 254 КАС України.

Повний текст ухвали виготовлено 09.04.2015 року.

Головуючий: Н.А. Олефіренко

Суддя: О.В. Головко

Суддя: А.В. Суховаров