ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
20 квітня 2015 року м. Київ № 826/6696/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Скочок Т.О., ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами
ОСОБА_1
доДержавного реєстратора прав на нерухоме майно Пода Світлани Петрівни Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до державного реєстратора прав на нерухоме майно Пода Світлани Петрівни Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, в якому просить:
- прийняти рішення про визнання рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень за номером 20131082 від 19.03.2015 року протиправним та скасувати його;
- зобов'язати відділ державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві провести державну реєстрацію припинення обтяження нерухомого майна іпотекою у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, яке зареєстроване на підставі договору іпотеки від 13.03.2008 року, укладеного між ОСОБА_3, як іпотекодержателем, та Корпорацією ТОВ «Дотком Рекордінз» (Канада), як іпотекодержателем, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ракитянським В.А., реєстровий номер №2073, про іпотеку квартири АДРЕСА_1 в м. Києві, площею 88,20 м.кв. на підставі рішення Макарівського районного суду Київської області від 23.12.2009 року у справі №2-1429/2009.
Вирішуючи питання про відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленими ст. 106 КАС України.
Так, приписами п. 3 ч. 1 ст. 106 КАС України, у позовній заяві, зокрема, зазначаються ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
При цьому, згідно п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, в якості відповідача вказано державного реєстратора прав на нерухоме майно Пода Світлани Петрівни Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві.
Натомість, у відповідності до прохальної частини позовної заяви, позовні вимоги одночасно заявлено до державного реєстратора прав на нерухоме майно Пода Світлани Петрівни Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві та відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві.
Таким чином, позивачу слід надати суду уточнену позовну заяву із зазначенням відповідачів, до яких заявлено позовні вимоги у первісній позовній заяві, або з викладом в уточненій позовній заяві позовних вимог до відповідача, вказаного у первісно поданій позовній заяві.
При цьому, приписами ч. 2 ст. 106 КАС України передбачено, що на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості їх подання зазначає докази, які не може самостійно подати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Як вбачається зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів, представник ОСОБА_1 вказує, що за результатами розгляду заяви останнього про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, було необґрунтовано відмовлено у державній реєстрації права власності на квартиру АДРЕСА_1 в м. Києві.
Проте, ані копії вищезазначеної заяви, ані доданих до неї документів, матеріали позовної заяви не містять.
Таким чином, позивачу слід надати суду копії заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та всіх доданих до неї матеріалів або зазначити про причини неможливості їхнього подання.
Крім того, приписами ч. 3 ст. 106 КАС України визначено, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Слід зазначити, що у відповідності до довідки Вищого адміністративного суду України в контексті положень Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 08 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» від 23.01.2015 року №2, з позовних вимог, що містять кілька вимог немайнового характеру, судовий збір справляється з кожної вимоги окремо.
Відповідно до п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року №3674-VI, ставка судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру складає 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» від 28.12.2014 року №80-VIIІ передбачено, що мінімальна заробітна плата станом на 01.01.2015 року складає 1 218,00 грн.
Таким чином, судовий збір за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру складає 73,08 грн.
Як вбачається з доданої до позовної заяви квитанції в якості доказів сплати судового збору, позивачем сплачено 73,08 грн., водночас, у відповідності до змісту позовних вимог останнім заявлено 2 позовні вимоги немайнового характеру, а, відтак, сплаті за звернення до суду з вказаними позовними вимогами підлягає 146,16 грн.
Таким чином, позивачу слід надати суду належним чином оформлений документ на підтвердження сплати судового збору за заявлені позовні вимоги з урахуванням вже сплаченого розміру судового збору, а саме: 73,08 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 106 КАС України, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовна заява не відповідає вищевказаним вимогам положень ст. 106 КАС України і позивачу належить усунути вищенаведені недоліки в п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали шляхом подання безпосередньо до канцелярії суду із супровідним листом: уточненої позовної заяви із зазначенням відповідачів, до яких заявлено позовні вимоги у первісній позовній заяві, або з викладом в уточненій позовній заяві позовних вимог до відповідача, вказаного у первісно поданій позовній заяві; копій заяви ОСОБА_1 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень та всіх доданих до неї матеріалів або зазначити про причини неможливості їхнього подання; належним чином оформленого документу на підтвердження сплати судового збору за заявлені позовні вимоги з урахуванням вже сплаченого розміру судового збору, а саме: 73,08 грн.
Також, позивачу слід надати суду примірник додатково поданих на виконання вимог даної ухвали копій документів для відповідача.
Керуючись ст.ст. 106, 107, ч. 1 ст. 108, ст.ст. 160, 165 КАС України, суддя Окружного адміністративного суду м. Києва, -
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити позивача про те, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде повернута йому відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 108 КАС України.
4. Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили в строк і порядку, передбачені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок