30 березня 2015 року м. Київ В/800/1707/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Лосєва А.М.,
Бившевої Л.І.,
Костенка М.І.,
Приходько І.В.,
Федорова М.О.,
перевіривши заяву Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області
про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 27.01.2015
у справі № 30019/10/9104 (№ К/800/54915/13 - номер справи у Вищому адміністративному суді України)
за позовом Відкритого акціонерного товариства «Модуль»
до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області звернулася до Верховного Суду України із заявою про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 27.01.2015 у названій справі.
Відповідно до статті 2391 Кодексу адміністративного судочинства України (зі змінами та доповненнями, внесеними Законом України від 07.07.2010 № 2453-VІ «Про судоустрій і статус суддів»), заява про перегляд судових рішень подається до Верховного Суду України через Вищий адміністративний суд України, який за змістом статей 2392 та 240 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряє відповідність заяви вимогам цього Кодексу та вирішує питання про допуск справи до провадження.
Згідно статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах може бути подана виключно з мотивів:
1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах;
2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом.
У заяві про перегляд ухвали Вищого адміністративного суду України від 27.01.2015 заявник посилається на неоднакове застосування судами касаційної інстанції норми матеріального права, а саме: підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закон України від 21.12.2000 № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі - Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»).
В обґрунтування своїх вимог заявник додав копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 14.02.2008 у справі № 9/284-н (№ К-15501/06 - номер справи у Вищому адміністративному суді України), у якій, на його думку, згадана норма матеріального права застосована інакше, ніж у даній справі.
Між тим, як вбачається зі змісту заяви Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області, доданих до неї додатків, фактичні обставини справи, що розглядаються відмінні від тих, на які посилається заявник на обґрунтування наявності підстав для перегляду справи.
Приписи статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України визначають виключними мотивами подання заяви про перегляд судових рішень неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції саме одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
Подібність правовідносин означає, зокрема, тотожність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) касаційної інстанції визначається обставинами кожної конкретної справи.
Зокрема, у рішенні касаційного суду, яке заявник просить переглянути, колегія суддів дійшла висновку, що дії податкового органу щодо застосування штрафних санкцій згідно податкового повідомлення-рішення № 0000862342/0 від 13.07.2009 у розмірі 233 743,00 грн., при сумі заниженого податкового зобов'язання 0,00 грн. неправомірні, оскільки штрафна санкція відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначається виходячи із донарахованої суми податкового зобов'язання.
У той же час, у рішенні Вищого адміністративного суду України від 14.02.2008 у справі № 9/284-н (№ К-15501/06 - номер справи у Вищому адміністративному суді України), на яке посилається заявник, як приклад різного застосування норм матеріального права, під час перевірки було встановлено заниження податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 2 830,00 грн.
Тобто у даному випадку судами касаційної інстанції було дотримано однакової правової позиції, згідно якої штрафні (фінансові) санкції відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» застосовуються на визначені перевіркою суми занижень податкових зобов'язань (недоплат) за відповідні базові податкові (звітні) періоди без урахування встановлених перевіркою завищень податкових зобов'язань у інших базових податкових періодах (крім випадків, коли до початку перевірки платник податків самостійно виявив факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів та відповідно до пункту 17.2 статті 17 Закону N 2181 відкоригував ці суми шляхом подання уточнюючого розрахунку або відображення коригувань у відповідних рядках декларацій за наступні податкові періоди).
Приписи статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України визначають виключними мотивами подання заяви про перегляд судових рішень неоднакове застосування судом (судами) касаційної інстанції саме одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
Зважаючи на викладене, підстав для допуску справи до провадження для перегляду судового рішення Верховним Судом України у даній адміністративній справі немає.
Керуючись ст.ст. 236 - 240 Кодексу адміністративного судочинства України,
1. Відмовити Кам'янець-Подільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області у допуску справи № 30019/10/9104 (№ К/800/54915/13 - номер справи у Вищому адміністративному суді України) до провадження для перегляду Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 27.01.2015.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя:(підпис)А.М. Лосєв
Судді(підпис)Л.І. Бившева
(підпис)М.І. Костенко
(підпис)І.В. Приходько
(підпис)М.О. Федоров