14 квітня 2015 року м. Київ К/800/52879/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22.08.2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.10.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій протиправними, скасування рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій,
У липні 2013 року ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» звернулося до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій протиправними, скасування рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22.08.2013 року у задоволенні адміністративного позову ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» було відмовлено.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.10.2013 року апеляційну скаргу ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» було залишено без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22.08.2013 року - без змін.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами встановлено, що 14, 17 та 18.06.2013 року Луганським обласним відділенням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на підставі наказу від 18.05.2013р. №209 та направлення від 11.06.2013 року № 159 було проведено планову документальну перевірку ВП «Шахта «Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» з питань правомірності використання коштів Фонду за період з 01.01.2012 року по 31.03.2013 року
За результатами вказаної перевірки було складено акт від 18.06.2013 року № 04-12-159.
Перевіркою встановлено, що ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» порушено вимоги статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а саме - комісією з соціального страхування ВП «Шахта «Центроспілка» ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» учням професійного гірничого ліцею ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які проходили виробниче навчання і виробничу практику на підставі договорів від 17.06.2011року №888/8-11, від 25.10.2011 року №1460/8-11, від 04.01.2012 року №2/8-12, від 05.11.2012 року №2424/8-12, від 22.06.2012 року №1414/8-12, неправомірно призначено та виплачено матеріальне забезпечення. Нараховані та виплачені кошти відповідно до листків непрацездатності, а саме: ОСОБА_5 - л/н №723571 з 26.02.2013 року по 07.03.2013 року - 375,48 грн.; ОСОБА_3 - л/н №348487 з 17.01.2012 року по 08.02.2012 року - 1124,34 грн.; ОСОБА_4 - л/н 947832 з 04.10.2012 року по 11.10.2012 року - 275,25 грн.; ОСОБА_6 - л/н 377655 з 05.01.2012 року по 16.01.2012 року - 474,05 грн.
В результаті чого були неправомірно витрачені страхові кошти Фонду в сумі 3212,84 грн..
Також, перевіркою встановлено порушення під час видачі ОСОБА_7 путівки до ВП санаторій - профілакторій «Славутич» у сумі 1242,90 грн., у зв'язку з чим застосовано фінансову санкцію у розмірі 50% від цієї суми у розмірі 621,45 грн..
З висновками перевірки відносно нарахованих та сплачених коштів ОСОБА_7 підприємство згодне. Спірним питання щодо правомірності нарахування та виплати учням професійного гірничого ліцею ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 соціальної допомоги по листкам непрацездатності в розмірі 3212,84 грн, а також застосування відповідачем до підприємства фінансових санкцій в розмірі 2227,87 грн.
До зазначеного вище акту перевірки від 18.06.2013р. на адресу відповідача були спрямовані заперечення від 26.06.2013 №985 (а.с.16-17). Відповідач листом від 08.07.2013р. №05-09-2244 повідомив позивача, що його заперечення розглянуті та задоволенню не підлягають (а.с.18).
На підставі акту перевірки від 18.06.2013 року Виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення №114/04-09-2245 від 08.07.2013 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до вказаного рішення підлягають поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності неправомірно витрачені кошти після 01.01.2011 року - 4455,74 грн., та застосовано фінансові санкції в розмірі 2227,87 грн.
Правовідносини, пов'язані з призначенням, розрахунком і виплатою допомоги з тимчасової втрати працездатності, регулюються Конституцією України та Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням».
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків роботодавцем, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до пункту 2 статті 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Згідно із статтею 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та господарювання або у фізичних осіб, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.
Особам, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, видається свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яке є єдиним для всіх видів страхування. Порядок видачі та зразок свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 «Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.06.1999 року № 992, учні, слухачі професійно-технічних навчальних закладів на час виробничого навчання та виробничої практики до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства не включаються.
Відповідно до пункту 8 «Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики», професійно-технічний навчальний заклад та підприємство, що надає робочі місця або навчально-виробничі ділянки, не пізніше двох тижнів до початку виробничого навчання та виробничої практики зобов'язані укласти на основі типового договору, що додається, договір про надання робочих місць або навчально-виробничих ділянок для проходження учнями, слухачами виробничого навчання та виробничої практики. У договорі зазначається кількість учнів, слухачів за професіями, спеціальностями та спеціалізаціями, терміни, умови і порядок проведення виробничого навчання та виробничої практики, забезпечення відповідних умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог, інші взаємні зобов'язання сторін та термін дії договору.
Згідно із пунктом 9 «Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики», перед початком виробничого навчання та виробничої практики керівник підприємства видає наказ про персональний розподіл учнів, слухачів професійно-технічного навчального закладу на робочі місця або навчально-виробничі ділянки виробничих підрозділів чи створює учнівські самостійні навчально-виробничі підрозділи та визначає відповідно до змісту робочих навчальних програм види робіт, а також призначає з числа інженерно-технічних працівників та кваліфікованих робітників підприємства відповідальних за проведення виробничого навчання та виробничої практики, забезпечення умов і безпеки праці на рівні нормативних вимог, установлює системи оплати праці учнів, слухачів за фактично виконаний обсяг робіт відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки).
Відповідно до пункту 17 «Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики», за всі роботи, виконані учнями, слухачами за період виробничого навчання та виробничої практики відповідно до виробничих завдань, підприємство нараховує їм заробітну плату згідно з установленими системами оплати праці за нормами, розцінками, ставками (окладами) з урахуванням коефіцієнтів, доплат і надбавок.
Нараховані учням, слухачам кошти переказуються для виплати на рахунок професійно-технічного навчального закладу або виплачуються їм безпосередньо підприємством не пізніше п'яти днів після виплати заробітної плати працівникам підприємства.
Згідно із статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців).
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлене міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, є платниками єдиного внеску.
Згідно із пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», базою для нарахування єдиного внеску для зазначених платників є суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» , та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.
Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку надання робочих місць для проходження учнями, слухачами професійно-технічних навчальних закладів виробничого навчання та виробничої практики, учні, слухачі учбових закладів, які згідно з договором, укладеним між професійно-технічним навчальним закладом та підприємством, проходять виробничу практику та виробниче навчання на підприємстві, не включаються до складу (списку) і штатного розпису працівників підприємства.
Відповідно до листа Пенсійного фонду України від 14.08.2012 року №18973/03-20 щодо нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з сум заробітної плати, яка виплачується учням за час навчальної практики, учні, які проходять виробничу практику, не є штатними працівниками підприємства, а отже, не перебувають у трудових відносинах з підприємством, тому єдиний внесок на заробітну плату учнів, яка виплачується їм при проходженні виробничої практики, не нараховується та не утримується.
Враховуючи, що учні Свердловського професійного гірничого ліцею ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на момент нарахування та виплати їм коштів не були найманими працівниками у розумінні Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», тому компенсація витрат заробітної плати внаслідок тимчасової втрати працездатності не може бути виплачена за рахунок коштів Фонду.
Оскільки, громадяни ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 під час проходження виробничої практики у ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» не були застрахованими особами відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», а тому листки непрацездатності останнім, в порушення вимог статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», були оплачені за рахунок коштів Фонду безпідставно, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов висновку, відмовивши у задоволенні позовних вимог щодо скасування рішення № 114/04-09-2245 від 08.07.2013 року про повернення коштів фонду у розмірі 4455,74 грн. та застосування фінансових санкцій у розмірі 2227,87грн.
Щодо позовної вимоги ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» про визнання дій Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо викладення у рішенні № 114/04-09-2245 від 08.07.2013 року висновків про порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» протиправними, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Відповідно до статті 13 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» Виконавча дирекція Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, зокрема, забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.
Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Право розглядати справи про адміністративні правопорушення і застосовувати фінансові санкції мають керівник виконавчої дирекції Фонду, його заступники, керівники виконавчих дирекцій відділень Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі та їх заступники, керівники районних, міжрайонних, міських, районних у містах виконавчих дирекцій відділень Фонду.
Оскільки, рішення від 08.07.2013 року №144/04-09-2245 було прийнято заступником директора Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за порушення ТОВ «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» статті 6 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», суди дійшли вірного висновку про те, що Виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності при прийнятті вказаного рішення діяла в межах повноважень та відповідно до норм діючого законодавства.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій, є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» - залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22.08.2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 11.10.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СВЕРДЛОВАНТРАЦИТ» до Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про визнання дій протиправними, скасування рішення про повернення коштів та застосування фінансових санкцій - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз