Головуючий у 1 інстанції - Смагар С.В.
Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.
16 квітня 2015 року справа № 805/141/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В.,Чумака С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року у справі № 805/141/15-а за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання дій протиправними, -
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від17 лютого 2015 року у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання дій протиправними щодо відмови у застосуванні до товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» пункту 9-3 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» про звільнення від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції відмовлено повністю.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивачем подана апеляційна скарга, в якій він, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду та ухвалити нове, яким задовольнити позов.
Сторони до суду не прибули.
Вивчивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду змінити з наступних підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» зареєстроване як юридична особа, включене до ЄДРПОУ за номером 31424275, знаходиться на обліку в Мангуській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
28 листопада 2014 року позивач звернувся до відповідача із заявою від 27 листопада 2014 року № 29 про звільнення ТОВ «Укрспецмаш» від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (зокрема від такого обов'язку як своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок) на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції.
8 грудня 2014 року листом № 8070/10/05-40-17 відповідач розглянув заяву позивача від 27 листопада 2014 року. У даному листі відповідач зазначає, що дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р, а отже положення пункту 9-3 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не можуть бути застосовані до визначення у встановленому законодавством порядку остаточного переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, виходив з того, що в межах даної справи відсутній об'єкт судового захисту та необхідності у повно ленні прав позивача, що є помилковим.
Відповідно до пункту 9-3 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VІ, в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин, платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються. Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає сплаті в порядку, передбаченому Податковим Кодексом України.
Кабінетом Міністрів України прийнято розпорядження № 1053-р від 30.10.2014 року, яким затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р, до зазначених пунктів належить смт. Мангуш.
Як вбачається із матеріалів справи позивач зареєстрований за адресою: Донецька область, Першотравневий район, селище міського типу Мангуш, вул.. Мурзи, б. 16 кв. 6 та на даний час перебуває на обліку у Мангшуській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
З огляду на викладене, встановлено, що положення, передбачені п. 9.3 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо звільнення від виконання обов'язків, визначених статтею 6 цього Закону, поширюються на позивача як платника єдиного внеску, який перебуває на території проведення антитерористичної операції.
В подальшому, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».
Між тим, як вбачається із матеріалів справи, позивач звернувся із заявою до Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції 28.11.2015 року (а.с. 13), тобто на час зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція», а тому відповідно до пункту 9-3 розділу VІІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» відсутні підстави для звільнення позивача від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За таких обставин, колегія суддів вважає, що дії Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції на момент розгляду заяви були правомірними.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції рішення прийнято з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права , а тому апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню частково, а постанова суду першої інстанції підлягає зміні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецмаш» задовольнити частково.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року у справі № 805/141/15-а змінити з мотивів, викладених мотивувальній частині постанови суду апеляційної інстанції.
В іншій частині постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2015 року у справі № 805/141/15-а залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.
Колегія суддів: Л.В. Ястребова
Д.В. Ляшенко
С.Ю. Чумак