Ухвала від 16.04.2015 по справі 190/45/15-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2015 рокусправа № 190/45/15-а(2а/190/9/15)

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Лукманової О.М.

суддів: Божко Л.А. Прокопчук Т.С.

при секретарі: Губар Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області на постанову П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 21 січня 2015 року у справі №190/45/15-а(2-а/190/9/15) за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

У січні 2015 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області (далі по тексту - відповідач), в якому просила визнати дії відповідача щодо відмови їй у перерахунку пенсії з урахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких проводилося нарахування та сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування протиправними з 19.05.2012 року та зобов'язати відповідача провести їй перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації, зазначених у довідці №09/33-91 від 31.12.2014 року, виданої УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області, про складові заробітної плати, з яких сплачено збір на загальнообов'язкове пенсійне страхування з урахуванням фактично отриманих виплат відповідно до Закону України «Про державну службу» з 19.05.2012 року.

Постановою П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 21 січня 2015 року задоволено частково, визнано дії УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області щодо не включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування протиправними, зобов'язано УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області здійснити ОСОБА_1 з 01 січня 2015 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця з урахуванням у складі заробітної плати, з якої обраховувалася пенсія сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням проведених раніше виплат, в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом порушено норми матеріального права. Апелянт зазначив, що суми матеріальної допомоги та індексації не входять до складу заробітної плати державного службовця, тому для обчислення пенсії з урахуванням цих сум у теперішній час законних підстав немає.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що сума матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та сума індексації заробітної плати, яка виплачувалась позивачу, повинна враховуватись під час обчислення пенсії. Судом першої інстанції зазначено, що пенсія позивача повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошових доходів громадян, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Матеріалами справи встановлено, що 31.12.2014 року ОСОБА_1 звернулась до УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області з заявою, в якій просила провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця з дати призначення пенсії, з урахуванням в складі заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати на підставі довідки про заробітну плату №09/33-91 від 31.12.2014 року виданої УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області. УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області посилаючись на те, що зазначені вище складові заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця передбачені, відмовилось провести перерахунок пенсії, про що повідомило позивача листом від 05.01.2015 року №04/05/47.

Частиною 2 ст.33, ч.1 ст.35 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 1 ст.1, ст. 2 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу, а ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. До структури заробітної плати входять основна заробітна плата, додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата, це - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Згідно абзацу 4 п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» індексації підлягає оплата праці найманих працівників підприємств, установ, організацій у грошовому виразі, яка включає оплату праці за виконану роботу згідно з тарифними ставками (окладами) і відрядними розцінками, доплати, надбавки, премії, гарантійні та компенсаційні виплати, передбачені законодавством, а також інші компенсаційні виплати, передбачені законодавством, що мають постійний характер. Індексація заробітної плати являє собою дохід, з якого відповідно до статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів відповідно до діючого законодавства на день одержання заробітку (виплат, доходу).

Відповідно до ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналізуючи докази у справі та законодавство, що регулює спірні правовідносини, колегія суддів зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та сума індексації заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця і повинні враховуватись при перерахунку пенсій, тобто УПФ України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області протиправно відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії пославшись на те, що матеріальні допомоги та сума індексації заробітної плати не входять до системи оплати праці.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, постанову суду першої інстанції слід залишити без змін, як таку, що прийнята з додержанням вимог матеріального та процесуального права.

Керуючись п.1 ч.1 ст.198, ст.ст.200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в П'ятихатському районі Дніпропетровської області - залишити без задоволення.

Постанову П'ятихатського районного суду Дніпропетровської області від 21 січня 2015 року у справі №190/45/15-а(2-а/190/9/15) - залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.

Головуючий: О.М. Лукманова

Суддя: Л.А. Божко

Суддя: Т.С. Прокопчук