"07" квітня 2015 р.справа № 186/215/15-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А. суддів: Баранник Н.П. Головко О.В. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області на постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 02 березня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень і зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області про оскарження дій суб'єкта владних повноважень і зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 02 березня 2015 року позов задоволено.
Суд постановив визнати дії управління Пенсійного фонду України в місті Першотравенську Дніпропетровської області щодо зменшення пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 90% до 80% від заробітної плати на підставі постанови Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 17 березня 2014 року - протиправними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в місті Першотравенську Дніпропетровської області відновити ОСОБА_1 виплату пенсії в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця, враховуючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової премії та сум індексації заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01 грудня 2013 року та виплатити різницю між отриманими сумами за цей період.
Постанова обґрунтована тим, що оскільки на день виходу на пенсію умови і порядок призначення, виплати та перерахунку пенсії державного службовця були визначені статтею 37 Закону України «Про державну службу» (у відповідній редакції) та Постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року N 865, тому вимоги позивачки щодо належного розрахунку пенсії, виходячи із 90 % заробітної плати, є законними та обґрунтованими.
Відповідачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, в задоволенні позову відмовити.
Апеляційна скарга мотивована тим, що з 01.10.2011 пенсія держаним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В силу пункту 3 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції розглядає справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на такі підстави.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 23 жовтня 2007 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області, як пенсіонер за віком, згідно Закону України «Про державну службу».
Розмір пенсії становив 90% від заробітної плати, визначеної у довідці про заробітну плату, в зв'язку з тим, що стаж державної служби становив повних 22 роки. Цей факт підтверджується розпорядженням відповідача №116860 від 28 жовтня 2007 року про призначення пенсії.
На виконання вимог постанови Першотравенського міського суду від 17 березня 2014 року у справі № 186/349/14-а та ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, в листопаді 2014 року управлінням Пенсійного фонду України в м. Першотравенську Дніпропетровської області позивачу було проведено перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та сум індексації заробітної плати з урахуванням 80 відсотків від суми заробітної плати, починаючи з 01 грудня 2013 року.
Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено статтею 37 Закону України «Про державну службу».
Відповідно до цієї статті (в редакції, чинній на час призначення пенсії ОСОБА_1) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Нормою, яка визначає механізм проведення перерахунку пенсії державним службовцям є стаття 37-1 Закону України «Про державну службу». За правилами частини першої цієї статті у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Згідно частини другої статті 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
При цьому, внесені Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» № 3668-VI від 08 липня 2011 року зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії таким особам.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правомірно задовольнив позовні вимоги ОСОБА_1.
В межах апеляційної скарги підстави для скасування або зміни постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Першотравенську Дніпропетровської області залишити без задоволення.
Постанову Першотравенського міського суду Дніпропетровської області від 02 березня 2015 року залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Н.П. Баранник
Суддя: О.В. Головко