Єдиний унікальний номер 728/787/15-а
номер провадження 2-а/728/22/15
10 квітня 2015 року Бахмацький районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого: судді Новікова О.М.
при секретарі Макаренко Ю.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Бахмачі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії по інвалідності, -
31.03.2015 року позивач - ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії по інвалідності в якому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області, щодо відмови перерахунку пенсії по інвалідності 11 групи призначеної відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу» протиправними та такими, що порушують її права та інтереси, скасувати Рішення про відмову в перерахунку пенсії та зобов*язати УПФ в Бахмацькому районі перерахувати пенсію з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги та індексації.
Позивач позов обґрунтувала тим, що 25.07.2013 року управлінням Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі їй призначено пенсію по інвалідності 11 групи, відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу». Для призначення пенсії управлінням Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області була надана довідка про заробітну плату та довідка про складові заробітної плати, по якій їй була нарахована пенсія.
25.03.2015 року вона звернулася до управління ПФУ у Бахмацькому районі із заявою про перерахунок пенсії та надала довідку №414/Б25-02-05-12 від 25.03.2015 року про складові заробітної плати, що враховуються при призначенні пенсії з включенням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 27709 грн. 16 коп., та індексації 2552 грн.20 коп. на які нараховані та сплачені внески до Пенсійного фонду, але УПФУ в Бахмацькому районі у перерахунку її пенсії, враховуючи інші виплати, було відмовлено. Вважає дану відмову неправомірною і такою, що суперечить чинному законодавству України.
В судове засідання позивач не з»явилася, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, позовні вимоги визнає і просить їх задовольнити.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі в судове засідання не з»явився, про час та місце судового розгляду відповідач повідомлений в установленому законодавством порядку, від нього до суду не надійшло будь яких заяв та повідомлень, при цьому, в матеріалах справи містяться заперечення, згідно яких начальник управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі зазначає, що при розрахунку пенсії по інвалідності 11 групи державному службовцю враховано заробітну плату, яка складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Окрім того зазначає, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не належать до заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні пенсії.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з слідуючих підстав:
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працювала заступником начальника Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби.
Із довідок, виданих Бахмацькою міжрайонною державною податковою інспекцією Чернігівської області Державної податкової служби встановлено, що ОСОБА_1 . дійсно працювала в заступником начальника Бахмацької міжрайонної державної податкової інспекції Чернігівської області Державної податкової служби і їй проводилися наступні виплати: за період з 01.01.2005 року по 31.12.2009 року виплачено - 27709 грн. 16 коп. матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та 2552 грн.20 коп. індексації. Ці кошти виплачувалися згідно ЗУ «Про державну службу», з яких проводились утримання та перерахування до Пенсійного фонду відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
25.03.2015 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до Управління пенсійного фонду у Бахмацькому районі про перерахунок пенсії. Рішенням управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі від 25.03.2015 р. № 6 їй було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки немає підстав для перерахунку пенсії по Закону України «Про державну службу». (а.с.17-18)
Судом встановлено, що позивач на момент звільнення у зв'язку із виходом на пенсію отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати із яких проводились відрахування до органів Пенсійного фонду України.
На момент її виходу на пенсію по інвалідності відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції до 08.07.2011 року передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від суми їх посадового окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі, пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавок передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії ( ст. 37-1 Закону України «Про державну службу»).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату(дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Також відповідно до ст..38-2 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-Х11 зі змінами і доповненнями «у випадках, коли іншими нормативно-правовими актами передбачені норми, що підвищують встановлений цим Законом рівень соціального захисту інвалідів, застосовується положення тих нормативно-правових актів, які визначають найбільший рівень соціального захисту інвалідів»
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та Наказу Державного комітету статистики України № 5 «Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати» від 13 січня 2004 року структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати, у тому числі, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників та виплати соціального характеру.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та сума індексації входили до системи оплати праці державного службовця.
Таким чином, вказані позивачем виплати індексації грошових коштів, матеріальної допомоги на оздоровлення законом віднесено до структури заробітної плати для нарахування пенсії, з цих виплат нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому ці виплати необхідно включити в заробітну плату для призначення пенсії.
Суд не бере до уваги письмове заперечення представника відповідача про те, що вказані позивачем виплати не повинні включатися в заробітну плату для призначення пенсії, оскільки такі заперечення не ґрунтуються на вимогах закону.
Суд вважає, що право позивача на пенсійне забезпечення порушене і захист порушеного права можливий шляхом визнання неправомірною відмови відповідача включити суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення в заробітну плату для призначення пенсії позивачу відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції до 08.07.2011 року та зобов'язання відповідача здійснити належним чином розрахунок пенсії позивачу та включити до складу заробітної плати для призначення пенсії сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідок від 25.03.2015 ( а. с.19).
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нарахування пенсії, перерахунок пенсії та її виплата здійснюється з часу звернення особи за таким перерахунком та виплатою.
Оскільки ОСОБА_1 звернулася з позовом в суд до Управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області про перерахунок пенсії лише 31.03.2015 року, тому перерахунок пенсії слід здійснювати з 01.10.2014 року з урахуванням положень ст. 99 КАС України, в межах шестимісячного строку для звернення до адміністративного суду.
Таким чином, суд вважає необхідним визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області щодо відмови у врахуванні позивачу у складові заробітної плати для обчислення розміру пенсії державного службовця матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Бахмацькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок та виплату її пенсії по інвалідності 11 групи призначеної відповідно до ст..37 Закону України «Про державну службу» з 01.10.2014 року відповідно до довідок про складові заробітної плати за період з 01.01.2005 року по 31.12.2009 року, що подаються для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань та суми індексації заробітної плати.
Згідно з вимогами ч.ч. 1, 2 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст.100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду.
За змістом положень ч. 1 ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений лише за клопотанням особи, яке бере участь у справі.
Позивач у позовній заяві не ставить питання про поновлення пропущеного строку і не надає відповідних доказів для підтвердження поважності причин пропуску строку звернення до суду.
Постанова правління Пенсійного фонду України "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва" №5-1 від 14 лютого 2011 року, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України з 18 лютого 2011 року та якою затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахуванням рішення суду, була доведена до відома населення в "Офіційному віснику України" № 14 від 04 березня 2011 року, тобто з цієї дати позивач міг вільно ознайомитися з її змістом. Однак, до суду ОСОБА_1 звернулася лише 31.03.2015 р.
Тому, з огляду на положення ст. 99 КАС України позивач може ставити питання про перерахунок і виплату пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення , матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та суми індексації, починаючи з 01.10. 2014 року. Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з моменту призначення пенсії по 30.09. 2014 року знаходяться за межами строків позовної давності, а тому в їх задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 6, 11, 71, 94, 99-103,107, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, ст. ст. 8, 19, 22, 46, 92, 117 Конституції України, Законом України «Про оплату праці», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу», Законом України «Про Пенсійне забезпечення», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Бахмацькому районі про визнання дій управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області протиправними та зобов»язання провести перерахунок пенсії по інвалідності - задовольнити частково.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області щодо відмови перерахунку пенсії по івнволідності 11 групи, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з моменту її призначення з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань - 27709 грн. 16 коп., та індексації - 2552грн 20 коп. незаконними.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України в Бахмацькому районі Чернігівської області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії по інвалідності 11 групи, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з включенням до розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань-27709 грн. 16 коп, та індексації 2552грн 20 коп починаючи з 01 жовтня 2014 року, тобто в межах строку позовної давності.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бахмацький районний суд, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя: О.М. Новіков