копія
19 березня 2015 р. Справа № 818/120/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Осіпової О.О.,
за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,
представника позивача - Соколенко А.В.,
представника відповідача - Стовбира А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/120/15
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах
до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми
про зобов'язання вчинити дії,-
Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах (далі -позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить постановити рішення, яким зобов'язати Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми (далі -відповідач) вчинити дії щодо включення до актів щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми невизнаних витрат за ІІІ та ІV квартали (липень-грудень) 2014 року в розмірі 4963грн.12коп.
Свої вимоги мотивує тим, що відповідно до Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 4 березня 2003 року N 5-4/4 (далі - Порядок), визначений механізм відшкодування Фондом на централізованому рівні витрат Пенсійного фонду, пов'язаних з виплатою відповідних пенсій. Пунктом 5 Порядку передбачено, що органи Пенсійного фонду щомісяця, до 10 числа місяця, наступного за звітним, разом з відділеннями виконавчої дирекції Фонду складають акт щомісячної звірки витрат за особовими справами потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, у якому визначають загальну суму витрат, що підлягає відшкодуванню. Але всупереч вказаним нормам законодавства відповідачем не були включені ці витрати до актів щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на загальну суму 4963грн.12коп.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
В судовому засіданні представник відповідача проти задоволення позову заперечував (а.с.27-28), пояснивши, що відповідно до вимог ч.9 ст.34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві, які спричинили втрату працездатності» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів. Оскільки передбаченого законодавством висновку МСЕК про причинний зв'язок смерті з нещасним випадком не було надано Фонду, то останній не мав правових підстав для включення суми допомоги на поховання до акту звірок витрат за серпень 2014 року та до їх відшкодування. Крім того, особи, які були внесені УПФУ у м. Сумах до актів та списків за липень-грудень 2014 року, як тимчасово переміщені із зони проведення АТО, всупереч п.8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №509, для отримання соціальних виплат (пенсій), а в подальшому для компенсації таких пенсій органам ПФУ не зверталися до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Суми із відповідними заявами про продовження виплат.
Вислухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши письмові докази, суд вважає за необхідне в задоволенні позову відмовити, виходячи з наступного.
Відповідно до «Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР (далі - Основи) загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Статтею 4 Основ встановлено, що залежно від страхового випадку є такі види загальнообов'язкового державного соціального страхування: пенсійне страхування; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття; інші види страхування, передбачені законами України. Відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Види соціальних послуг та матеріального забезпечення за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням визначені у статті 25 Основ. Так, зокрема, до пенсійного страхування входить допомога на поховання пенсіонерів.
Пунктом 5 частини першої статті 24 Закону України № 1105-XIV від 23 вересня 1999 року «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон № 1105-XIV) Фонд зобов'язано співпрацювати з фондами з інших видів соціального страхування у фінансуванні заходів, пов'язаних з матеріальним забезпеченням та наданням соціальних послуг застрахованим, у кожному конкретному випадку спільно приймаючи рішення щодо того, хто з них братиме участь у фінансуванні цих заходів.
У статті 21 цього Закону визначені соціальні послуги та виплати, які здійснюються та відшкодовуються Фондом. Так, у разі настання страхового випадку Фонд у встановленому законом порядку повинен, зокрема, своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачувати відповідні кошти йому або особам, які перебували на його утриманні; організовувати поховання померлого, відшкодовувати вартість пов'язаних з цим ритуальних послуг відповідно до місцевих умов.
Відповідно до частини 8 статті 34 Закону № 1105-XIV у разі смерті потерпілого від нещасного випадку або професійного захворювання витрати на його поховання несе Фонд згідно з порядком, визначеним Кабінетом Міністрів України.
Суть спору між сторонами полягає в наявності обов'язку у відповідача відшкодовувати понесених позивачем витрат на виплату допомоги на поховання осіб, смерть яких настала від страхового випадку або професійного захворювання, а не від загального захворювання.
На думку суду, не підлягають задоволенню вимоги позивача щодо відшкодування відповідачем витрат на виплату допомоги на поховання в сумі 302грн.37коп., оскільки відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.07.2001 року N 826 "Про затвердження Порядку проведення витрат на поховання у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання" та Постанови правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.10.2008 року N 45 "Про витрати на поховання та пов'язані з цим ритуальні послуги у разі смерті потерпілого від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання", зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 28.10.2008 року за №1040/1573, такі витрати провадяться у разі смерті потерпілого, що настала за обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування.
Частиною 9 ст. 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, що спричинили втрату працездатності» передбачено, що причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я повинен підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів, в даному випадку медико-соціальною експертною комісією (МСЕК).
В матеріалах справи висновок МСЕК, який підтверджує причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з його профзахворюванням, відсутній.
Отже, позивачем не зазначено та не обґрунтовано в позовній заяві, що саме зі страховим випадком пов'язана смерть особи, яка отримувала пенсію по інвалідності. За таких обставин суд не вбачає обов'язку відповідача відшкодовувати такі витрати.
Щодо позовних вимог в іншій частині суд вважає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи (а.с.11-18), відповідачем не прийнято до відшкодування у вересні 2014 року основний розмір пенсії, суму щомісячної цільової допомоги на прожиття та витрати на виплату та доставку пенсій в загальному розмірі 334грн.79коп. по ОСОБА_5 та ОСОБА_3, які є тимчасово переселеними із зони АТО, а також не прийнято до відшкодування у жовтні-грудні 2014 року основний розмір пенсії на загальну суму 4325грн.96коп. по ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12, тимчасово переселеним із зони АТО (до з'ясування підстав).
Відповідно до п.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку та професійного захворювання на виробництві, які спричинили втрату працездатності» до страхових виплат належать в тому числі і страхові виплати пенсії по інвалідності потерпілому.
Згідно з п.8 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №509, особам, які переміщені на контрольовану територію та взяті на облік відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року N 509, пенсії та інші соціальні виплати з бюджетів усіх рівнів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування виплачуються за заявами таких осіб до органів (установ), які здійснюють такі виплати.
Фінансування видатків на страхові виплати та відшкодування інших витрат по цих особах має свою специфіку і здійснюється відповідно до «Порядку обслуговування осіб, що тимчасово переселені з зони проведення АТО та тимчасово окупованої території», визначеного листом виконавчої дирекції Фонду від 25.07.2014 року № 552-08-01.
Даним порядком передбачено, що такі особи для продовження страхових виплат повинні звернутися із заявою встановленого зразка до відділення виконавчої дирекції Фонду за місцем тимчасового перебування, надати копію паспорта і ідентифікаційного коду.
На підставі зазначених документів відділення надсилає запит до обласного управління, а управління до Виконавчої дирекції Фонду про надання інформації про розмір раніше призначеної страхової виплати зазначеної у електронному Реєстрі потерпілих. У разі запиту про продовження страхових виплат членам сім'ї загиблого на виробництві вказується справа про страхові виплати загиблого із зазначенням осіб, яким ці виплати будуть продовжені за новим місцем проживання. Після отримання файлу, що міститиме перелік всіх осіб, які мають право на виплату, необхідно припинити нарахування виплат тим особам, які не звернулися за новим місцем приживання та проінформувати відділення, де справа знаходиться на обліку, кому продовжуються щомісячні страхові виплати.
Починаючи з серпня поточного року, призначення та виплати для цих потерпілих проводиться в одному місяці, тобто потерпілі зобов'язані щомісячно звертатися до відділення для продовження виплат підтверджуючи своє тимчасове перебування на новому місці проживання.
Як пояснив представник відповідача в судовому засіданні, громадяни ОСОБА_6, ОСОБА_3, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 та ОСОБА_12 не зверталися та не отримували страхові виплати у відділенні виконавчої дирекції ФССНВВПЗУ у м. Суми.
Таким чином, у суду відсутні підстави для зобов'язання відділення виконавчої дирекції ФССНВВПЗУ у м. Суми вчинити дії щодо включення до актів щомісячної звірки витрат особових справ потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми невизнаних витрат за ІІІ та ІV квартали (липень-грудень) 2014 року в розмірі 4963грн.12коп.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Суми про зобов'язання вчинити дії -відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено та підписано 24.03.2015 року.
Суддя (підпис) О.О. Осіпова
З оригіналом згідно
Суддя О.О. Осіпова