Постанова від 31.03.2015 по справі 806/557/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2015 року Житомир справа № 806/557/15

категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Черноліхова С.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом

прокурора Олевського району Житомирської області до Олевської районної державної адміністрації, за участі третьої особи на стороні позивача - Державної інспекції сільського господарства у Житомирській області, третьої особи на стороні відповідача - Фермерського господарства "Данько" про визнання протиправним та скасування розпорядження,

встановив:

Прокурор Олевського району Житомирської області звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати протиправним і скасувати розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації від 09 серпня 2011 року № 203 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та користування для ведення фермерського господарства Фермерському господарству "Данько" із земель резервного фонду за межами населених пунктів Радовельської сільської ради". В обгрунтування своїх вимог прокурор зазначив, що спірним розпорядженням засновнику Фермерського господарства "Данько" ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність орієнтовною площею 1,2 га та в користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства із земель запасу за межами населених пунктів Радовельської сільської ради в урочищі "Біля літнього табору" пасовища орієнтовною площею 14, 27 га. Вказане розпорядження прокурор вважає протиправним, оскільки всупереч положенням статті 134 Земельного кодексу України земельні ділянки передані суб'єкту господарювання без проведення земельних торгів.

Прокурор надала заяву, у якій позовні вимоги підтримала повністю і просила розглядати справу у письмовому провадженні.

Представник відповідача до суду не прибув. Надіслав клопотання, у якому просив розглядати справу за його відсутності на підставі наявних матеріалів справи.

Представник Державної інспекції сільського господарства у Житомирській області надав заяву, у якій просив позов задовольнити і розглядати справу у письмовому провадженні.

Представник Фермерського господарства "Данько" надіслала клопотання, у якому не заперечила проти задоволення позовних вимог і просила розглядати справу за її відсутності.

Суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини 4 статті 122 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 09 серпня 2011 року голова Олевської районної державної адміністрації видав розпорядження № 203 про надання засновнику Фермерського господарства "Данько" ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність орієнтовною площею 1,2 га та в користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства із земель запасу за межами населених пунктів Радовельської сільської ради в урочищі "Біля літнього табору" пасовища орієнтовною площею 14, 27 га.

Оцінюючи правомірність вказаного розпорядження суд виходить з слідуючого.

Згідно зі статтею 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 3 та частини 1 статті 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття спірного розпорядження), земельні відносини регулюються Конституцією України, зазначеним Кодексом, а також прийнятими у відповідно до них нормативно-правовими актами. Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Водночас, відповідно до частин 1, 2 статті 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 586-XIV), виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.

Згідно з статтею 17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частини 1 статті 6 Закону № 586-XIV, на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.

Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.

Згідно з частиною 1 статті 41 вказаного Закону, голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Приписи статті 124 Земельного кодексу України визначають, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 134 Земельного кодексу України, не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі, зокрема, передачі громадянам земельних ділянок для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів, для сінокосіння і випасання худоби, для городництва.

Із змісту наведених правових норм слідує, що без проведення земельних торгів для ведення фермерського господарства місцевими державними адміністраціями здійснюється передача земельних ділянок саме громадянам, а не юридичним особам.

Як вбачається із спірного розпорядження, відповідачем було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства юридичній особі - фермерському господарству "Данько".

За таких обставин, суд дійшов висновку, що передача фермерському господарству "Маяк-М" земельних ділянок загальною площею 15,47 га за межами населених пунктів Радовельської сільської ради в урочищі "Біля літнього табору" можлива лише після проведення земельних торгів, що Олевською районною державною адміністрацією організовано не було.

Статтею 135 Земельного кодексу України визначено, що земельні торги проводяться у формі аукціону, за результатами проведення якого укладається договір купівлі-продажу, оренди, суперфіцію, емфітевзису земельної ділянки з учасником (переможцем) земельних торгів, який запропонував найвищу ціну за земельну ділянку, що продається, або найвищу плату за користування нею, зафіксовану в ході проведення земельних торгів.

Організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України "Про виконавче провадження", які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.

З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що оскільки земельні ділянки орієнтовною площею 15,47 га в урочищі "Біля літнього табору" за межами населених пунктів Радовельської сільської ради для ведення фермерського господарства є юридична особа - фермерське господарство "Данько", тому передача цих ділянок без проведення земельних торгів у даному випадку неможлива, проте Олевською районною державною адміністрацією не проведено ніяких дій щодо підготовки по проведенню процедури земельних торгів.

Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

За таких обставин, розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації від 09 серпня 2011 року № 203 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та користування для ведення фермерського господарства Фермерському господарству "Данько" із земель резервного фонду за межами населених пунктів Радовельської сільської ради" є таким, що прийняте поза межами повноважень та у спосіб, що не передбачений Конституцією і Законами України, та підлягає скасуванню.

Керуючись статтями 86, 94, 122, 158-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним і скасувати розпорядження голови Олевської районної державної адміністрації від 09 серпня 2011 року № 203 "Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та користування для ведення фермерського господарства Фермерському господарству "Данько" із земель резервного фонду за межами населених пунктів Радовельської сільської ради".

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя С.В. Черноліхов