Справа: № 710/99/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Кравчук В.М. Суддя-доповідач: Степанюк А.Г.
Іменем України
31 березня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Степанюка А.Г.,
суддів - Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі - Ліневській В.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області на прийняту в порядку скороченого провадження постанови Шполянського районного суду Черкаської області від 28 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -
У січні 2015 року ОСОБА_2 (далі - Позивач, ОСОБА_2) звернувся до Шполянського районного суду Черкаської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області (далі - Відповідач, Управління) про: визнання протиправною відмови Управління в перерахунку та виплати щомісячних державної та додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат; зобов'язання Відповідача здійснити з 01.01.2014 року перерахунок та виплату щомісячної державної пенсії по інвалідності як інваліду ІІІ групи, у розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст. 54, ч. 4 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням вже проведених виплат; зобов'язання Управління здійснити з 01.01.2014 року перерахунок та виплату щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю як інваліду ІІІ групи, в розмірі 50 % мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплат, відповідно до вимог ст. 50, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та з урахуванням вже проведених виплат.
Постановою Шполянського районного суду Черкаської області від 28.01.2015 року позов задоволено частково: визнано протиправною відмову Відповідача та зобов'язано Управління здійснити нарахування та виплату державної та додаткової пенсії у відповідності до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 19.07.2014 року по 02.08.2014 року. Позовні вимоги за період з 01.01.2014 року по 18.07.2014 року залишені без розгляду. При цьому суд першої інстанції виходив з того, що Відповідач неправомірно виплачував ОСОБА_2 пенсію у розмірі, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, оскільки положеннями Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин, у період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року не було передбачено застосування норм ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, Відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. При цьому звертає увагу на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та невідповідність рішення суду фактичним обставинам справи.
Сторони, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце апеляційного розгляду справи в судове засідання не з'явились, а тому справа розглядалась за наявними у ній матеріалами у порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є інвалідом ІІІ групи (а.с. 10) та особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії (а.с. 9).
Як встановлено судом першої інстанції, 11.12.2014 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як інваліду 3 групи у розмірі не нижче 6 мінімальних пенсій за віком та 100% мінімальної пенсії за віком.
Управлінням було відмовлено у задоволенні вищезазначеної заяви, про що повідомлено Позивача листом від 24.12.2014 року № 6885/04. У листі також зазначено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку у Відповідача як одержувач пенсії по ІІІ групі інвалідності, розмір якої з 01.01.2014 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2011 року № 1210 складає 2 135,25 грн.
На підставі встановлених вище обставин, виходячи з системного аналізу приписів ст. 49, 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», суд першої інстанції дійшов висновку про неправомірність дій Відповідача щодо нарахування та виплати державної та додаткової пенсій у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України, оскільки Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» не містив положень щодо виплати у період з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року пенсії відповідно до ст. ст. 50, 54 зазначеного Закону у порядку та розмірах, встановлених КМ України.
З таким висновком суду першої інстанції не можна не погодитися з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон) пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
За змістом ст. 50 Закону особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам IІІ групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах - 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Частиною 4 ст. 54 Закону встановлено, що в усіх випадках розмір пенсії для інвалідів ІІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.
На виконання делегованих повноважень Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23.11.2011 року № 1210, якою передбачено мінімальний розмір пенсії для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Однак, як вбачається зі змісту Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», до останнього були внесені зміни Законом від 31.07.2014 № 1622-VII (який набрав чинності 03.08.2014 року) та доповнено Прикінцеві положення пунктом 6-7, згідно якого приписи ст. ст. 50, 54 Закону у 2014 році застосовуються у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
За таких обставин у період з 01.01.2014 року по 03.08.2014 року чинним законодавством не передбачено виплати пенсій, визначених ст. ст. 50, 54 Закону у розмірі, визначеному КМ України, а тому позовні вимоги за період з 19.07.2014 року по 02.08.2014 року включно підлягають задоволенню.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про неправомірність виплати Відповідачем державної та додаткової пенсії ОСОБА_2 у період з 19.07.2014 року по 02.08.2014 року в порядку та розмірах, визначених постановою КМ України від 23.11.2011 року № 1210.
Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 29.12.2014 року у справі № К/800/67137/14 та в ухвалі від 08.12.2014 року № К/800/62628/14.
При цьому, судова колегія зазначає, що відповідно до ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень. До числа основних державних соціальних гарантій включається мінімальний розмір пенсії за віком.
Крім того, положеннями ст. 19 вказаного Закону передбачено, що виключно законами України визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Оскільки будь-яким іншим законом, крім Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії не встановлений, колегія суддів приходить висновку про відсутність правових підстав для застосування будь-якої іншої величини, ніж встановлена названим Законом, для розрахунку Позивачу державної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Таким чином, суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Згідно ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 197, 198, 200, 205, 206 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області - залишити без задоволення, а постанову Шполянського районного суду Черкаської області від 28 січня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Шполянському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії у відповідності до ст. ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - залишити без змін.
Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає у відповідності до ч. 10 ст. 183-2 КАС України.
Головуючий суддя А.Г. Степанюк
Судді В.В. Кузьменко
О.І. Шурко
Головуючий суддя Степанюк А.Г.
Судді: Шурко О.І.
Кузьменко В. В.