Постанова від 01.04.2015 по справі 821/743/15-а

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/743/15-а

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області про скасування податкової вимоги та рішення,

встановив:

Позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, у якому просить зобов'язати ДПІ у м. Херсоні списати податковий борг у розмірі 2579635,00 грн.; визнати недійсним та скасувати податкову вимогу ДПІ ум. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області від 18.02.2015 р. №598-23 про термінову сплату нарахованого податкового боргу у розмірі 2579635,00 грн.; визнати протиправним та скасувати рішення заступника начальника ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області №65 від 20.02.2015 р. про опис майна у податкову заставу.

Адміністративний позов мотивований тим, що позивачем 26.02.2015 р. отримано податкову вимогу від 18.02.2015 р. №598-23 відповідно до якої Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" зобов'язано сплатити податковий борг в сумі 2579635,00 грн., та рішення про опис майна у податкову заставу від 20.02.2015 р. №65. Вважає, що ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області прийняло зазначену податкову вимогу та рішення без урахування вимог діючого законодавства України.

Представник позивача подав до суду заяву в якій просив справу розглянути в порядку письмового провадження без його участі. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату час і місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується розпискою. Крім того, подав письмові заперечення на адміністративний позов з яких вбачається, що проти позову заперечує з підстав викладених в таких запереченнях. Просив справу розглянути в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши позовну заяву, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.

Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" з метою дотримання вимог чинного законодавства України та захисту прав і інтересів акціонерів ПАТ "ЕК "Севастопольенерго", Протоколом №21 Позачергових зборів акціонерів Товариства 25.12.2014 р. було прийнято рішення про внесення змін до Статуту ПАТ "ЕК "Севастопольенерго" щодо зміни його місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України, відповідно до Закону України "По створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" від 12.08.2014 р. №1636-VII. У зв'язку з чим 25.12.2014 р. було внесено зміни до Статуту позивача та проведено реєстрацію зміни місця знаходження юридичної особи ПАТ "ЕК "Севастопольенерго" з тимчасово окупованої території міста Севастополя на територію материкової України за адресою м. Херсон, вул. Перекопська, 178, що підтверджується копією Витягу з ЄДРПОУ від 25.12.2014 р.

ДПІ у м. Херсоні 18.02.2015 р. було прийнято податкову вимогу №598-23 відповідно до якої Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" зобов'язано сплатити податковий борг в сумі 2579635,00 грн., також, відповідачем було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 20.02.2015 р. №65.

Не погоджуючись з прийнятою контролюючим органом податковою вимогою, рішенням про опис майна у податкову заставу та відмовою у списанні податкового боргу, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Як вже зазначалося вище, ПАТ "ЕК "Севастопольенерго", як платник податків перейшов з ДПІ у Гагарінському районі ГУ Міндоходів м. Севастополі до ДПІ у м. Херсоні 26.12.2014 р. за № 5824 та змінило юридичну адресу на м. Херсон, вул. Перекопська 178.

Станом на 19.02.2015 р., відповідно до інтегрованих даних платника податків ПАТ "ЕК "Севастопольенерго", обліковується податковий борг, по авансовим внескам по податку на прибуток в сумі 2 848 671,00 грн., створений за рахунок нарахувань авансових внесків відповідно до податкової декларації з податку на прибуток від 03.03.2014 р. №9091104311.

У зв'язку з чим, ДПІ у м. Херсоні 18.02.2015 р. було прийнято податкову вимогу №598-23 відповідно до якої Публічне акціонерне товариство "Енергетична компанія "Севастопольенерго" зобов'язано сплатити податковий борг в сумі 2579635,00 грн. Також, відповідачем було прийнято рішення про опис майна у податкову заставу від 20.02.2015 р. №65.

Пунктом 15.1 статті 15 Закону України « Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» визначено, що будь- якій юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України списується податковий борг, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань за будь -якими податковими (зборами, обов'язками платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації.

Також, було зазначено, що назва ст. 15 даного Закону, визначена як «Евакуація бізнесу з тимчасово окупованої території України», тобто, головним критерієм застосування норм цієї статті є наявність з боку платника дій по евакуації саме свого бізнесу з тимчасово окупованої території, які можуть виражатись в перенесенні основних засобів виробництва на материкову територію України. Лише за таких умов (підтвердження з боку платника дій по евакуації бізнесу) у місцевих фіскальних органів виникають підстави приймати рішення про списання податкового боргу евакуйованим платникам - юридичним особам, після здійснення ними зміни (перереєстрації) свого місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України.

Крім цього, в запереченнях на адміністративний позов зазначено, що сам по собі факт перереєстрації податкової адреси юридичною особою не може розглядатися в якості підстави для прийняття рішення про списання податкового боргу.

Суд не погоджується з таким твердженням відповідача, а саме, те що сам по собі факт перереєстрації податкової адреси юридичною особою не може розглядатися в якості підстави для прийняття рішення про списання податкового боргу, у зв'язку з наступним.

Законом України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" № 1636-VII від 12 серпня 2014 року підпунктом 2 пункту 5 Прикінцевих положень, підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнено пунктом 26 такого змісту: "На період дії Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" цей Кодекс застосовується з урахуванням особливостей, визначених Законом України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" № 1636-VII від 12 серпня 2014 року".

Відповідно до пункту 12.1. ст. 12 Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" № 1636-VII від 12 серпня 2014 року початком тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя вважається дата набрання чинності Резолюцією № 68/262 Сесії Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 27 березня 2014 року про підтримку територіальної цілісності України.

Згідно підпункту 3 пункту 12.3 ст. 12 Закону з 1 червня 2014 року вважається анульованою податкова реєстрація осіб, які станом на 31 травня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) та перебували на обліку в контролюючих органах на території Автономної Республіки Крим або міста Севастополя.

Така податкова реєстрація може бути відновленою після евакуації особи на іншу територію України згідно із статтею 15 цього Закону у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань оподаткування, або внаслідок завершення строку тимчасової окупації;

Відповідно до пункту 15.1. ст. 15 Закону будь-якій юридичній особі - резиденту України, яка змінює (змінила) своє місцезнаходження з тимчасово окупованої території на іншу територію України: а) списується податковий борг, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань за будь-якими податками (зборами, обов'язковими платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації.

Із практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції Резолюція Генеральної Асамблеї ООН - це рішення головного органу ООН, яке приймається більшістю учасників сесії. Відповідно до Статуту ООН Резолюція Генеральної Асамблеї має силу рекомендацій державам-членам і Раді Безпеки. Генеральна Асамблея ООН розробляє також проекти міжнародних конвенцій і проголошує їх у своїх резолюціях.

Оскільки Резолюція № 68/262 має силу рекомендацій державам-членам і Раді Безпеки та не потребує ратифікації, то фінансові та штрафні санкції за порушення вимог порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій (податкової звітності) та повноти сплати сум податків і зборів до платників податків, які станом на початок тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, не застосовуються з 1 березня 2014 року.

Відповідно до підпункту 11 пункту 12.3 ст. 12 Закону до платників податків, які станом на початок тимчасової окупації мали місцезнаходження на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, не застосовуються починаючи з першого числа місяця, в якому набрала чинності Резолюція N 68/262 Сесії Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 27 березня 2014 року про підтримку територіальної цілісності України, фінансові та штрафні санкції за порушення вимог порядку подання, обчислення, правильності заповнення податкових декларацій (податкової звітності) та повноти сплати сум податків і зборів.

Оскільки Законом, визначено умову для списання податкового боргу саме зміну свого місцезнаходження платником податків з тимчасово окупованої території на іншу територію України, яку позивачем було виконано, а саме на підтвердження зміни свого місцезнаходження позивачем надано суду копію Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, відповідно до якого місцезнаходження Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" є м. Херсон, вул. Перекопська, буд.178, то відповідно, податкова вимога від 18.02.2015 р. №598-23 є протиправною та підлягає скасуванню.

Посилання відповідача на те, що позивачем не здійснено дій по евакуації свого бізнесу з тимчасово окупованої території, які можуть виражатись в перенесенні основних засобів виробництва на материкову територію України, судом не береться до уваги, оскільки Законом передбачено саме перереєстрацію місцезнаходження платника податку з тимчасово окупованої території на іншу територію України, як підставу для списання податкового боргу.

Наслідком скасування податкової вимоги є скасування рішення відповідача від 20.02.2015 р. №65 про опис майна позивача у податкову заставу.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області розглянути питання щодо списання податкового боргу ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго"в сумі 2 579 635,00 грн., суд зазначає наступне.

ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" звернулася до ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області з заявою від 25.02.2015 р. б/н про списання податкового боргу визначеного в податковій вимозі від 18.12.2015 р. №598-23 в сумі 2 579 635,00 грн.

Відповіді на даний лист позивачем від ДПІ у м. Херсоні не отримано.

Як вбачається з поданих до суду заперечень на адміністративний позов, контролюючий орган вважає, що дана заява ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" від 25.02.2015 р. надійшла у крайній термін 27.02.2015 р. та строк її розгляду станом на 26.03.2015 р. не настав, а тому суд не має права здійснювати розгляд вимоги щодо зобов'язання ДПІ у м. Херсоні списати податковий борг, так як дане питання не вирішено контролюючим органом.

Суд вважає, що така відмова контролюючого органу у списанні податкового боргу є протиправною, оскільки відповідно до ст. 15 Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України", у відповідача виникає беззаперечний обов'язок щодо списання податкового боргу, суми розстрочених (відстрочених) грошових зобов'язань за будь-якими податками (зборами, обов'язковими платежами), що виникли з моменту тимчасової окупації у разі перереєстрації місцезнаходження платника податку з тимчасово окупованої території на іншу територію України.

Як вже зазначалося вище, позивачем змінено місцезнаходження, що підтверджується копією Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців, відповідно до якої, місцезнаходження ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" є: м. Херсон, вул. Перекопська, буд.178. Отже, позивачем дотримано вимоги Закону України "Про створення вільної економічної зони "Крим" та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України" № 1636-VII від 12 серпня 2014 року.

Таким чином, вимога позивача щодо зобов'язання ДПІ у м. Херсоні ГУ Міндоходів у Херсонській області розглянути питання щодо списання податкового боргу ПАТ "Енергетична компанія "Севастопольенерго" в сумі 2 579 635,00 грн., підлягає задоволенню.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Всупереч зазначеним приписам процесуального законодавства відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б твердження позивача, а відтак, не довів правомірності своїх дій.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов є підставний та обґрунтований, а тому його слід задовольнити.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 128, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати податкову вимогу ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області від 18.02.2015 р. №598-23 про сплату нарахованого податкового боргу по авансовим внескам з податку на прибуток підприємств, створених за участю іноземних інвесторів у розмірі 2 579 635,00 грн.

Визнати протиправним та скасувати рішення ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області про опис майна у податкову заставу №65 від 20.02.2015 р.

Зобов'язати ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області повторно розглянути питання щодо списання податкового боргу Публічному акціонерному товариству "Енергетична компанія "Севастопольенерго" в сумі 2 579 635,00 грн.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Енергетична компанія "Севастопольенерго" ( код ЄДРПОУ 05471081) судовий збір в сумі 487,20 грн. (Чотириста вісімдесят сім гривень 20 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Войтович І.І.

кат. 8.3.1