26 березня 2015 р. Справа № 804/3937/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіГолобутовського Р.З.
при секретаріВербному Д.С.
за участю:
представника позивача представника відповідача Ковтун С.Л. Юрасова Ю.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фундаментстроймакс" до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу, -
12.03.2015р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Фундаментстроймакс» звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області щодо винесення 19.01.2015р. наказу №57 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Фундаментстроймакс» та скасувати дане рішення суб'єкта владних повноважень.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача були відсутні підстави, передбачені статтею 78 Податкового кодексу України, для видання наказу від 19.01.2015р. №57 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Фундаментстроймакс», оскільки позивачем надано відповідачу мотивовану відповідь на обов'язковій письмовий запит. Позивач вважає, що наказ від 19.01.2015р. №57 є протиправним та порушує його права і законні інтереси, у зв'язку з чим підлягає скасуванню.
Відповідач подав письмові заперечення на позов, в яких зазначив, що під час винесення оскаржуваного наказу діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Зазначає, що проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок є його обов'язком у випадку встановлення обставин, які свідчать про ухилення сплати податків та обов'язкових платежів. Стверджує, що ним було здійснено намагання провести перевірку, однак позивач не допустив його до проведення перевірки, жодних документів йому надано не було, пояснень та документальних підтверджень також. Про недопуск до перевірки відповідачем складено акт №184/22-03/35267387 від 22.01.2015р. Просить суд відмовити в задоволенні позову.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги та доводи підтримав.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти доводів адміністративного позову, просив в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши представників сторін та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.
Судом встановлено, що ТОВ «Фундаментстроймакс» перебуває на обліку в ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.
13.01.2015р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська направлено до ТОВ «Фундаментстроймакс» обов'язковий письмовий запит за №553/10/04-63-15-01-19 про надання документів та письмових пояснень, в якому зазначено, що ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська отримано податкову інформацію щодо виявлення фактів, які свідчать про можливі порушення ТОВ «Фундаментстроймакс» норм податкового, валютного та іншого законодавства по ТОВ «Будівельна компанія «Універсал Моноліт» по факту придбання товарів (робіт, послуг) за період з 01.10.2014р. по 31.10.2014р. та подальшої їх реалізації. У зв'язку з чим, позивачу необхідно було надати протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту завірені належним чином копії витребуваних у запиті документів. Також, у запиті зазначено, що у випадку не надання документів або надання документів не в повному обсязі, ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська набуває право проведення документальної позапланової виїзної перевірки відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України.
15.01.2015р. ТОВ «Фундаментстроймакс» надана відповідь за вих. №15/0601-14 про відмову у наданні документів в якій зазначено, що запит ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська від 13.01.2015р. не містить жодного доказу, документу, факту чи посилання, які б свідчили про можливі порушення ТОВ «Фундаментстроймакс» податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби або про проведення зустрічної перевірки. Зазначено, що даний запит містить ознаки незаконного втручання у господарську діяльність ТОВ «Фундаментстроймакс» з боку контролюючого органу, оскільки його складено з порушенням вимог ст. 21, п.п.16.1.5 ст.16, п.п.20.1.4 ст.20 Податкового кодексу України, так як не містить фактів про порушення відповідного законодавства з боку ТОВ «Фундаментстроймакс» та законних підстав для надсилання запиту.
19.01.2015р. на виконання вимог п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, з метою забезпечення ефективного та якісного проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Фундаментстроймакс», ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська прийнято наказ №57 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Фундаментстроймакс» з питань дотримання вимог податкового законодавства з податку на додану вартість по взаємовідносинам з ТОВ «Будівельна компанія «Універсал Моноліт».
20.01.2015р. ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська складено направлення на перевірку №43/2203 про проведення з 20.01.2015р. документальної позапланової виїзної перевірки ТОВ «Фундаментстроймакс».
Копію наказу від 19.01.2015р. №57 та направлення від 20.01.2015р. №43/2203 отримано директором ТОВ «Фундаментстроймакс» 20.01.2015р.
Відповідно до п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20 Податкового Кодексу України (надалі - ПК України), органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим кодексом України.
Згідно до п. 73.3 ст. 73 ПК України, контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) контролюючого органу і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок та в інших випадках, передбачених статтею 39 цього Кодексу;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
Запит вважається врученим, якщо його надіслано поштою листом з повідомленням про вручення за податковою адресою або надано під розписку платнику податків або іншому суб'єкту інформаційних відносин або його посадовій особі.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Відповідно до п. 75.1, п. 75.1.2 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до п. 78.1.1 п. 78.1. ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються можливі порушення цим платником податків податкового, валютного та іншого законодавства протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Відповідно до п. 78.4. ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Відповідно до ст. 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
У ході розгляду справи судом з'ясовано, що підставами для направлення запиту ТОВ «Фундаментстроймакс» про надання документів для підтвердження реальності здійснення господарських операцій, була отримана ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська податкова інформація щодо виявлення фактів, які свідчать про можливі порушення ТОВ «Фундаментстроймакс» норм податкового, валютного та іншого законодавства по ТОВ «Будівельна компанія «Універсал Моноліт» по факту придбання товарів (робіт, послуг) за період з 01.10.2014р. по 31.10.2014р. та подальшої їх реалізації.
Згідно відповіді ТОВ «Фундаментстроймакс» від 15.01.2015р., наданої на запит, зазначена відповідь не містила відомостей щодо запитуваної інформації та підтверджуючих документів.
Саме ненадання у відповіді на письмовий запит запитуваної інформації та підтверджуючих документів слугувало підставою для призначення позапланової перевірки позивача.
Як зазначалось вище, не надання платником пояснень та їх документального підтвердження на запит податкового органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту є підставою для призначення позапланової перевірки.
Наведені фактичні обставини справи у повній мірі спростовують доводи позивача з приводу відсутності у податкового органу підстав для винесення наказу про призначення позапланової перевірки.
Згідно ч. ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Фундаментстроймакс» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування наказу - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена відповідно до ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 31 березня 2015 року
Суддя Р.З. Голобутовський