Ухвала від 01.04.2015 по справі 415/881/15-а

Головуючий у 1 інстанції - Фастовець В.М.

Суддя-доповідач - Блохін А. А.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 квітня 2015 року справа №415/881/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Блохіна А.А., суддів Міронової Г.М., Юрко І.В., розглянув у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області на постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 23 лютого 2015 року у справі № 415/881/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську про визнання дій незаконними, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2015 року позивач звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську, у якому просила суд зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця інші виплати, визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до відповідно до положень статей 16, 33, 37, 371 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу України» (далі - Закон № 3723-ХІІ); перерахунок пенсії провести у розмірі 85 відсотків виходячи із суми заробітної плати, на яку нараховується збір на обов'язкове пенсійне страхування працюючого державного службовця, посади та рангу на час виникнення права на перерахунок пенсії.

Постановою Лисичанського міського суду Луганської області від 23 лютого 2015 року у справі № 415/881/15-а, позовні вимоги задовольнив. Зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську включити до складових заробітної плати при розрахунку пенсії державного службовця ОСОБА_2 інші виплати, визначені у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 85 % заробітної плати. Зобов'язав Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії державного службовця з 09.08.2014 р. з урахуванням інших виплат, визначених у довідці про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (з додатками) в розмірі 85 % заробітної плати.

Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального права та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Доводи апеляційної скарги обґрунтовані тим, що сплачені матеріальна допомога та індексація заробітної плати, незважаючи на сплачені з цих виплат страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не є складовими заробітної плати державного службовця і не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії. Частиною 8 ст. 183-2 КАС України передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав. Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивачка перебуває на обліку в Управлінні ПФУ у м. Лисичанську з 07.10.2009 р., як пенсіонер. Позивачці призначена пенсія за віком, як державному службовцю при загальному стажі роботи 37 років 1 місяць 23 дні, стажі роботи на державній службі 7 років 8 місяців 17 днів, та стажі роботи в ОМС 8 років 10 днів із заробітної плати 3516,94 грн. в розмірі 85 % посадового окладу. При значенні їй пенсії як державному службовцю відповідачем не було враховані указані в довідці про складові заробітної плати «інші виплати». На заяву про зарахування інших виплат при призначенні відповідач відмовив. Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними. Спірним у справі є правомірність відмови пенсійного органу, відповідача у справі, щодо включення до розрахунку сум для перерахунку призначеної пенсії позивачеві з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, індексації. Згідно зі ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Законом України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95-ВР (далі Закон №108) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (частина перша статті 1). Статтею 2 Закону №108 визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-XII (далі Закон №1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. (Правова позиція Верховного Суду України, викладена в постанові від 20.02.2012 року).

Таким чином, твердження пенсійного органу про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексація включені в довідку, для нарахування та обчислення пенсії, на які нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця і не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком неправильного трактування застосування норм права, оскільки відповідач посилається тільки на норми Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які, щодо спірних правовідносин є загальними. Відповідач не враховує положення спеціальних норм, які мають перевагу над загальними, оскільки визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Аналіз наведених положень законів дає підстави для висновку, що суми сплачених матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексації, входять до системи оплати праці державного службовця і ці виплати повинні бути врахованими при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

За таких обставин, підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновку суду першої інстанції та встановлених обставин справи.

Враховуючи викладене, судом першої інстанції ухвалено обґрунтоване рішення, яке постановлене з дотриманням норм матеріального і процесуального права. Підстави для скасування оскаржуваного рішення відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області - залишити без задоволення. Постанову Лисичанського міського суду Луганської області від 23 лютого 2015 року у справі № 415/881/15-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську про визнання дій незаконними, зобов'язання до перерахунку та виплати пенсії - залишити без змін. Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий А.А. Блохін

Судді Г.М. Міронова

І.В. Юрко