Справа № 609/1215/13-ц Головуючий у 1-й інстанції Ящук Т.М.
Провадження № 22-ц/789/310/15 Доповідач - Парандюк Т.С.
Категорія - 2
23 березня 2015 р. Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Парандюк Т.С.
суддів - Кузьма Р. М., Костів О. З.,
при секретарі - Коваль О.І.
з участю сторін - апелянта ОСОБА_1 та його
представника ОСОБА_2; позивачки
ОСОБА_3 та її представника ОСОБА_4
розглянула у відкритому судовому засіданні в м.Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_5 на рішення Шумського районного суду Тернопільської області від 23 грудня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_3, ПП "Шумськ-Граніт" до ОСОБА_5, Шумської міської ради, 3-іх осіб на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору відділу Держземагенства в Шумському районі, Шумського комбінату комунальних підприємств, реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції в Тернопільській області про визнання недійсними рішень сесій Шумської міської ради, визнання недійсним Державного акту та скасування його державної реєстрації, колегія суддів,-
У вересні 2013 року ОСОБА_3, ПП "Шумськ-Граніт" звернулися в суд з позовом до відповідачів ОСОБА_5, Шумської міської ради, 3-іх осіб на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору відділу Держземагенства в Шумському районі, Шумського комбінату комунальних підприємств про визнання недійсними рішень сесій Шумської міської ради, визнання недійсним Державного Акту та скасування його державної реєстрації.
Ухвалою Шумського районного суду від 03 жовтня 2013 року до участі в справі в якості 3-ї особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору залучено реєстраційну службу Шумського районного управління юстиції в Тернопільській області.
В обґрунтування своїх вимог посилаються на те, що Шумська міська Рада 12.07.2011 року своїм рішенням надала дозвіл ОСОБА_5 на виготовлення проекту землеустрою на земельну ділянку, площею 0,0431 га із земель не наданих у власність та постійне користування для ведення особистого селянського господарства, яку пізніше рішенням від 21.09.2012 року передала йому власність. На дану земельну ділянку відповідач виготовив Державний Акт. Дані рішення відповідача вважають недійсними і такими , що прийнятті із порушеннями прав позивачів, оскільки територія земельної ділянки відносилася до земель житлової та громадської забудови і до 2008 році перебувала в користуванні ККП, вона повністю заасфальтована і призначалася для проїзду та обслуговування нерухомого майна, яке знаходилося на території ККП. ОСОБА_3 є власником нерухомого майна, яке обслуговувалося шляхом проїзду саме через ту частину земельної ділянки, а після її передачі у приватну власність відповідачу проїзд до нерухомості обмежений, а для більш габаритного транспорту відсутній. Крім того, при передачі земельної ділянки у приватну власність, відповідач Шумська міська Рада взяв до уваги лише проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Шумської міської Ради, який не передбачав погодження меж із суміжними землекористувачами та не вимагав від відповідача виготовлення технічної документації щодо відновлення меж та не перевірив при прийнятті рішення про передачу у приватну власність відповідачу земельної ділянки, чи не порушуються права суміжних землекористувачів, яким є ПП « Шумськ- Граніт», права якого порушенні. Просять позовні вимоги задовольнити.
Рішенням Шумського районного суду від 23 грудня 2014 року позов задоволено.
Визнано недійсним рішення 8 сесії 6 скликання № 284 від 12 липня 2011 року Шумської міської Ради про надання дозволу ОСОБА_5 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель не наданих у власність та постійне користування для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 площею 0,0431 га з метою передачі у власність.
Визнано недійсним рішення 20 сесії 6 скликання № 674 від 21 вересня 2012 року Шумської міської Ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 площею 0,0431 га ОСОБА_5 та передачу безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 площею 0,0431 га ОСОБА_5.
Визнано недійсним Державний Акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, виданий ОСОБА_5, жителю с.Рохманів Шумського району Тернопільської області на підставі рішення сесії Шумської міської Ради від 21 вересня 2012 року № 674, площею 0,0431 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в м. Шумськ Тернопільської області, кадастровий номер НОМЕР_2 та скасувати його державну реєстрацію.
Додатковим рішенням Шумського районного суду від 15 січня 2015 року стягнуто із ОСОБА_5 та Шумської міської Ради в користь ОСОБА_3 судові витрати по 57 грн. 35 коп. з кожного.
В апеляційній скарзі ОСОБА_5 просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що висновки суду не відповідають обставинам справи, недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, порушено норми матеріального та процесуального права.
У судовому засіданні апелянт ОСОБА_5 та його представник апеляційну скаргу підтримали, зіславшись на доводи викладені в ній.
Представник Шумської міської ради апеляційну скаргу підтримав.
ОСОБА_3 та її представник апеляційну скаргу не визнали, вважаючи рішення суду законним та обґрунтованим.
Заслухавши доповідь судді апеляційного суду, пояснення сторін, ознайомившись з матеріалами справи, доводами апеляційної скарги в її межах, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Задовольняючи позовні вимоги позивачки, суд першої інстанції виходив з того, що при виділенні земельної ділянки ОСОБА_5 площею 0,0431 га порушенні права позивачів на підставі пояснень свідків, допитаних в судовому засідані. .
Однак з таким висновком суду колегія не погоджується.
Згідно ст. 309 ЦПК України - підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового є невідповідність висновків суду обставинам справи.
Відповідно до ст.116 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.
Відповідно до ч.6 ст.118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Відповідно до ч.7 ст. 118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб'єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом, у строки, що обумовлюються угодою сторін.
Згідно ч. 9 ст.118 Земельного Кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема : визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
У свою чергу, у межах категорії земель, земельні ділянки поділяються за конкретним цільовим призначенням. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі - ст. 19 ЗКУ.
Згідно зі ст. 20 Земельного кодексу України - віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених ст. 122 ЗКУ.
Отже, чинне земельне законодавств дозволяє змінювати цільове призначення земельних ділянок за проектами землеустрою щодо їх відведення.
Згідно Державного акту на право постійного користування 11-ТР № 000647, виданого 02.08.1996 року Шумською селищною Радою, мале підприємство "Граніт", що в АДРЕСА_1 було постійним землекористувачем землі 0,153 гектарів в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для розміщення та експлуатації основних підсобних, допоміжних будівель та споруд відповідно до рішення Шумської селищної Ради народних депутатів від 02.08.1996 року № 160.(а.с.12).
Рішенням № 405 від 23.05.2008 року 15 сесії 5 скликання вирішено вилучити з користування Шумського комбінату комунальних підприємств земельні ділянки на території Шумської міської Ради площею 1,9597 га.,
Земельні ділянки площею 1,9597 га перевести в землі не надані у власність та постійне користування в межах населеного пункту м. Шумськ, в т. ч. 0,153 га, які були у постійному користуванні МП "Граніт", що підтверджено поясненнями представника міської ради ОСОБА_8 і не заперечується сторонами. (а.с.17).
Згідно повідомлення № 7-8/-1-1212 від 05.07.2013 року Шумської районної державної адміністрації, згідно генерального плану забудови м. Шумськ земельна ділянка, вилучена в Шумському комбінаті комунальних підприємств, відноситься до селищної території/ індивідуальна забудова/.
Рішенням № 284 від 12.07.2011 року 8 сесії 6 скликання Шумської міської Ради було вирішено надати дозвіл ОСОБА_5, жит. АДРЕСА_2 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель не наданих у власність та постійне користування для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1, площею 0,0431 га з метою передачі у власність.
Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подати на затвердження у встановленому законом порядку.
Строк дії дозволу на розроблення проекту відведення земельної ділянки та вимог до неї становить один рік.
На виконання вказаного рішення ОСОБА_5 виготовив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Шумської міської Ради в ПП « Шумськгеопроект».
Як стверджується із ксерокопії чергового кадастрового плану земельної ділянки ОСОБА_5, який знаходиться в матеріалах проекту, земельна ділянка ОСОБА_5 межує із земельною ділянкою ПП « Граніт».
Згідно умов надання земельної ділянки, виданих 31.01.2012 року за № 232/23 управлінням Держкомзему у Шумському районі, відповідачу дозволено розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в АДРЕСА_1, площею 0,0431 га, для ведення особистого селянського господарства.
За класифікацією угідь по формі 6-зем дані земельні ділянки відносяться до земель сільськогосподарського призначення "рілля" (землі не надані у власність або постійне користування в межах населених пунктів).(а.с. 97). Дана класифікація застосовується для забезпечення обліку земельних ділянокза видами цільового призначення у державному земельному кадастрі, а не визначає можливість надання земельних з однієї категорії земель в іншу.
ПП "Кіф Феон" проведено грунтове обстеження земельної ділянки пл.0,0431 га і у висновку № 165 від18.05.2012 р. зазначено про склад грунтового покриву та якісну характеристику грунтів. В даному висновку(а.с.84) відсутня інформація щодо наявності асфальтного покриву на даній земельній ділянці, чим спростовуються покази ОСОБА_3 та свідків ОСОБА_9, ОСОБА_10,ОСОБА_11
Перед тим, як передати питання щодо затвердження проекту землеустрою на сесію Шумська міської Ради, 19.09.2012 року дане питання розглядалося на засіданні земельної комісії міської Ради та на засіданні постійної депутатської комісії з питань будівництва, благоустрою, житлово - комунального господарства, транспорту, земельних відносин та охорони довкілля міської Ради, рішеннями яких було рекомендовано сесії міської Ради затвердити проект землеустрою та передати безоплатно у власність відповідачу ОСОБА_5 земельну ділянку, площею 0,0431 га в м. Шумськ по АДРЕСА_1.
Відповідно до ст. 25 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Рішенням № 674 від 21.09.2012 року 20 сесії 6 скликання Шумської міської Ради затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 площею 0,0431 га ОСОБА_5
Передати безоплатно у власність земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства по АДРЕСА_1 площею 0,0431 га ОСОБА_5
26.102012 р. ОСОБА_5 отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1, площею 0,0431 га, цільове призначення якої для ведення особистого селянського господарства, яка розташована в м. Шумськ Тернопільської області, кадастровий номер НОМЕР_2. (а.с.79).
ОСОБА_3 звернулася до Шумської міської Ради із заявою 05.08.2013 р., яка зареєстрована за № 212, в якій просила надати їй дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду терміном на 49 років для реконструкції нежилого приміщення, гаражі НОМЕР_3 боксів під цех по порізці, обробленню та оздобленню декоративного і будівельного каменю в АДРЕСА_1 розрахунковою площею 0,1133 га.
Рішенням № 934 від 07.08.2013 року 32 сесії 6 скликання Шумської міської Ради надано дозвіл ОСОБА_3 на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0702 га за рахунок земель не наданих у власність та постійне користування / землі житлової та громадської забудови, громадського призначення/ розташовані в межах населеного пункту м. Шумськ з подальшою її передачею в оренду терміном на 5 років для реконструкції нежилого приміщення, гаражі під цех по порізці, обробленню та оздобленню декоративного і будівельного каменю по АДРЕСА_1.
Як встановлено в судовому засіданні, що цех по порізці, обробленню та оздобленню декоративного і будівельного каменю на час розгляду справи відсутній, а є тільки гаражі НОМЕР_3, якими користується ОСОБА_3 як складськими приміщеннями для зберігання особистих речей, що сама не заперечує. В зв"язку з цим, розрахунок потреби площі 0,1133 кв.м., виготовлений підприємством " Віраж", який необхідний для роботи неіснуючого цеху не може бути взятий до уваги, оскільки права позивачки при цьому не порушуються. Що ж стосується заїзду до спірних гаражів, то доказів щодо порушеного її права не представлено.
ПП "Шумськ - Граніт" керівником якого є ОСОБА_3 зареєстроване за адресою АДРЕСА_3.
Рішенням Шумського районного суду від 13 серпня 2012 року за ОСОБА_3 визнано право власності на спадкове майно - житловий будинок з надвірними будовами та спорудами, розташованими в АДРЕСА_3; із службових приміщень гаражів боксів НОМЕР_3, розташованих по АДРЕСА_1; ПП "Шумськ-Граніт", який знаходиться по АДРЕСА_3; легкового автомобіля ВАЗ 21083, права на грошові вклади.(а.с9,10). На підставі рішення суду від 13.08.2012 р. на спірні нежилі приміщення - гаражі НОМЕР_3 видано право власності і проведено державну реєстрацію. (а.с.11). Отже, власником спадкового майна, в т. ч. нежитлових приміщень - гаражів та ПП "Шумьск Граніт" ОСОБА_3 стала після рішення Шумського райсуду від 13.08.2012 р., а не після смерті її чоловіка ОСОБА_12 (ІНФОРМАЦІЯ_1), як вона стверджує, оскільки у її чоловіка були відсутні правовстановлюючі документи на дані гаражі, так як уклавши договір НОМЕР_4 купівлі-продажу майна на аукціоні 08.08.2007 р. у відповідності до вимог ст. 657 ЦК не провів його державної реєстрації.(а.с.14).
Що ж стосується позовних вимог ПП"Шумськ -Граніт", то колегія суддів вважає, що права їх не порушено, оскільки дане приватне підприємство знаходиться за адресою вул.Шевченка,3, має окремий заїзд, що не заперечує сама ОСОБА_3 як директор, а спірна земельна ділянка ОСОБА_5 розташована за адресою АДРЕСА_1, де і розміщено МП "Граніт". Крім того, посилання ОСОБА_3 на те, що ПП МП "Граніт" і ПП "Шумськ-граніт" є однією і тією ж організацією спростовуються матеріалами справи, зокрема, протоколом №6 загальних зборів від 16.05.2007 р. питання про внесення змін до установчих документів щодо зміни місця знаходження юридичної особи на порядок денний не виносилось і рішення з цього приводу не приймалось та долученою реєстраційною карткою, відомості про місце знаходження юридичної особи взагалі відсутнє. Дана картка не відповідає Типовій формі Реєстраційної картки про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи по Формі №3, затверджений наказом Держпідприємства України № 54 від 20.04.2007 р., так як відсутні всі сторінки. Крім того, заповнення даної картки не відповідає вимога, а тому долучені документи не можуть бути належними доказами щодо тотожності МП"Граніт" та ПП "Шумськ-Граніт", а є різними юридичними особами з різним місцезнаходженням.
Згідно вказівки Держкомзему від 15 липня 1999 року"Про впровадження Еталону проекту відведення земельної ділянки" вбачається, що до 1 січня 2013 р. перелік документів, який включається в проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погодження меж земельної ділянки із суміжним землекористувачем чи суміжним власником не передбачено.
Таким чином, встановлено, що при прийнятті рішень Шумською міською радою щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою № 284 від 12.07.2011 р. , рішення № 674 від 21.09.2012 р. про затвердження проекту землеустрою та передачу ОСОБА_5 у власність земельної ділянки площею 0,0431 га , отримання ним Державного акту 26.10.2012 р., власником і розпорядником спірної земельної ділянки була Шумська міська рада і діяла в межах своєї компетенції. Згода суміжного землекористувача - ОСОБА_3, яка посилається в позовній заяві і стверджує в поясненнях і яка звернулася до міської ради із заявою при виділення їй земельної ділянки площею 0,1133 кв.м. тільки 05.08.2013 р. не потрібна, оскільки на момент прийняття спірних рішень вона не могла бути зазначена суміжним землекористувачем у проекті щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_5 Крім того, з часу придбання нежилих приміщень - гаражів (2007 р.) ОСОБА_3 із заявою про надання їй у власність або в користування земельної ділянки під гаражами не зверталась. Отже, вона є власником тільки гаражів. Крім того, ОСОБА_3 просить надати їй земельну ділянку під об"єкт який не існує і право власності у якої відсутній.
Що ж стосується висновку експертів за результатами проведеної комплексної будівельно-технічної та земельно-технічної експертизи № 6206/13-22 від 14.08.2014 р., то колегія суддів до уваги не бере, оскільки земельна ділянка МП "Граніт", згідно державного акту на право постійного користування землею серії ІІ-ТР №000647 від 02.08.1996 року не була зареєстрована в АС ДЗК Управління Держкомзему в Шумському районі Тернопільської області на момент виділення земельної ділянки гр.ОСОБА_5, тому не було можливості встановити накладення ділянок та не було можливості встановити чи перебуває (перебувала) вся частина земельної ділянки площею 0.0431 га, яка була надана гр.ОСОБА_5, у власності чи користуванні інших юридичних чи фізичних осіб, зокрема МП "Граніт", яке не є стороною по справі. Крім того, даний висновок ОСОБА_3 хоче використати для реконструкції нежитлових приміщень - гаражів під цех по порізці, обробленню декоративного та будівельного каменю і щодо не можливості належного використання майна, а саме заїзду габаритного транспорту до неіснуючого цеху, через надання земельної ділянки ОСОБА_5 є безпідставним та необгрунтованим. Що ж позовних вимог позивачки про визнання недійсним рішень міськради та державного акту, то даний висновок не має відношення, а може бути використаний при зверненні до суду із позовом по ст. 152 ЗКУ.
Таким чином, колегія суддів вважає, що при наданні земельної ділянки площею 0,0431 га ОСОБА_5 у власність права ОСОБА_3 як фізичної особи та представника ПП"Шумськ-граніт" не порушенні.
Керуючись ст. ст. 307, 309, 316, 319, 324, 325 ЦПК України, колегія суддів, -
вирішила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_5 - задовольнити.
Рішення Шумського районного суду від 23 грудня 2014 року скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні позову ОСОБА_3, ПП "Шумськ-Граніт" до ОСОБА_5, Шумської міської ради, 3-іх осіб на стороні відповідачів, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору відділу Держземагенства в Шумському районі, Шумського комбінату комунальних підприємств, реєстраційної служби Шумського районного управління юстиції в Тернопільській області про визнання недійсними рішень сесій Шумської міської ради, визнання недійсним Державного Акту та скасування його державної реєстрації - відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.
Головуючий - підпис
Судді - два підписи
З оригіналом згідно:
Суддя апеляційного суду Тернопільської області Т.С. Парандюк