"25" березня 2015 р.Справа № 916/105/15-г
Господарський суд Одеської області
У складі судді Желєзної С.П.
Секретаря судових засідань Воробйова А.В.
За участю представників сторін:
Від позивачів:
- Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради: Вовкович О.В. за довіреністю № 16 від 02.03.2015р.
- Комунального підприємства „Міське управління житлово-комунального господарства": Вовкович О.В. за довіреністю № 58 від 13.01.2015р.
Від відповідача: не з'явився.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради, комунального підприємства „Міське управління житлово-комунального господарства" до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 про стягнення 68 207,23 грн., -
Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради та комунальне підприємство „Міське управління житлово-комунального господарства" (далі по тексту - КП „Міське управління житлово-комунального господарства") звернулись до господарського суду Одеської області із позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 (далі по тексту - ОСОБА_3.) про стягнення заборгованості в загальному розмірі 77 377,07 грн. наступним чином: а) на користь КП „Міське управління житлово-комунального господарства" грошові кошти в загальній сумі 41 379,69 грн., які складаються із заборгованості з орендної плати в сумі 32 471,88 грн., заборгованість за суму ПДВ на частку орендної плати 30% в сумі 2 108,29 грн., пені в сумі 3 252,33 грн. та штрафу в сумі 3 547,19 грн.; б) на користь Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради грошові кошти в загальній сумі 35 997,38 грн., які складаються із заборгованості з орендної плати в сумі 32 471,88 грн., пені в сумі 2 168,26 грн. та штрафу в сумі 1 357,24 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем прийнятих на себе за додатковою угодою № 1 від 01.02.2012р. до договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. грошових зобов'язань щодо своєчасного та в повному обсязі внесення орендних платежів.
Згідно із спільною заявою (вх. № 2-1206/15 від 04.03.2015р позивачами було уточнено розмір заявлених позовних вимог до загальної суми 68 207,23 грн., стягнути яку позивачі просять наступним чином: а) на користь КП „Міське управління житлово-комунального господарства" грошові кошти в загальній сумі 48 438,79 грн., які складаються із заборгованості з орендної плати в сумі 36 044,01 грн., заборгованість за суму ПДВ на частку орендної плати 30% в сумі 2 363,45 грн., пені в сумі 6 426,53 грн. та штрафу в сумі 3 604,80 грн.; б) на користь Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради грошові кошти в загальній сумі 19 768,44 грн., які складаються із заборгованості з орендної плати в сумі 14 848,19 грн., пені в сумі 3 435,43 грн. та штрафу в сумі 1 484,82 грн. Вказана редакція позовних вимог була прийнята до розгляду як остаточна.
В процесі розгляду даної справи відповідач повідомив суд про припинення власної підприємницької діяльності як фізичної особи-підприємця, на підтвердження чого ОСОБА_3 було надано суду повідомлення державного реєстратора від 19.01.2015р. за вих. № 04.3-165ИЕ про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису № 25540060005046387 від 19.01.2015р. про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 З цього приводу господарський суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо настала смерть фізичної особи або оголошено її померлою чи припинено діяльність суб'єкта господарювання, які були однією із сторін у справі, якщо спірні правовідносини не допускають правонаступництва.
Так, провадження у даній справі було порушено господарським судом згідно з ухвалою від 15.01.2015р., в той час як припинення підприємницької діяльності ОСОБА_3 шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відбулось 19.01.2015р., що підтверджується спеціальним витягом із вказаного реєстру, виготовленим господарським судом, та наданим відповідачем повідомленням державного реєстратора. Тобто, припинення підприємницької діяльності ОСОБА_3, який є відповідачем по справі, відбулось вже після порушення провадження у справі.
Згідно зі ст. 21 ГПК України сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1 ГПК України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
В абзаці 4 п. 4.7 постанови пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26 грудня 2011 року N 18 (з наступними змінами та доповненнями) зазначено наступне. Громадянин, який мав статус суб'єкта підприємницької діяльності, але на дату подання позову втратив такий статус, не може бути стороною в судовому процесі у господарському суді, якщо немає визначених законом підстав для його участі в такому процесі. Однак у разі коли відповідна зміна статусу відбулася після порушення провадження у справі, вона не тягне за собою наслідків у вигляді зміни підвідомчості такої справи і, відповідно, - припинення провадження у ній, оскільки на час порушення господарським судом такого провадження її розгляд належав до юрисдикції цього суду; наведене стосується й випадку подання відповідним громадянином, що був відповідачем у справі, зустрічного позову в тій же справі.
Таким чином, оскільки припинення підприємницької діяльності ОСОБА_3, який є відповідачем по справі, відбулось вже після порушення провадження у справі, що не тягне за собою правових наслідків у вигляді зміни підвідомчості даної справи, у господарського суду відсутні правові підстави для припинення провадження по даній справі, в результаті чого, відповідне клопотання ОСОБА_3 задоволенню не підлягає.
При цьому, відповідач належним чином повідомлявся про час та місце розгляду даної справи, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленням про вручення поштових відправлень суду під розписку, проте жодного разу його повноважний представник в судові засідання не з'явився та про поважні причини неявки суд не повідомив. Оскільки ОСОБА_3 не було надано суду відзиву на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши доводи та пояснення представника позивачів, суд встановив наступне.
01.02.2012р. між Відділом комунального господарства та благоустрою Іллічівської міської ради (Орендодавець), Міським управлінням житлово-комунального господарства (Балансоутримувач) та ОСОБА_3 (Орендар) було укладено додаткову угоду № 1 до договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р., за умовами якої сторонами було вирішено викласти вказаний договір оренди в новій редакції. Так, відповідно до п.п. 1.1 договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.02.2012р.) Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування майно, що перебуває в комунальній власності Іллічівської територіальної громади в особі Іллічівської міської ради, а саме: нежитлове приміщення загальною площею 32,70 кв.м. (далі - майно), розміщене за адресою: АДРЕСА_1, та перебуває на балансі комунального підприємства „Міське управління житлово-комунального господарства м. Іллічівська" (в подальшому - Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена станом на 02 лютого 2012 року і становить 117 681,00 грн. Майно передається в оренду з метою розміщення офісу. Стан майна на момент укладення договору визначається актом приймання-передавання за узгодженням Балансоутримувача та Орендаря.
Згідно зі ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями; далі по тексту - Закон України „Про оренду державного та комунального майна") цим Законом врегульовано: організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності (далі - підприємства), їх структурних підрозділів, та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності. Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ст. 4 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" об'єктами оренди за цим Законом є зокрема нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно підприємств.
У відповідності до ст. 5 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування управляти майном, є орендодавцями щодо цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, яке відповідно належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності;
Статтею 759 ЦК України встановлено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Відповідно до статті 761 цього Кодексу право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права. Наймодавцем може бути також особа, уповноважена на укладення договору найму.
Як вбачається із змісту рішення Іллічівської міської ради від 25.12.2013р. № 431-VI, Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради визначено органом, уповноваженим міською радою на здійснення управління майном, що перебуває в комунальній власності Іллічівської територіальної громади. Вказаним рішенням також визначено, що Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради передає в оренду нерухоме майно, що перебуває в комунальній власті Іллічівської територіальної громади в особі Іллічівської міської ради та перебуває оперативному управлінні цього управління, а також нерухомого майна, яке знаходиться на балансі комунального підприємства „Міське управління житлово-комунального господарства" Іллічівської міської ради (перебуває в господарському віданні), загальна площа, що надана цим підприємством в оренду, перевищує 200 кв.м. Названим рішенням також було зобов'язано Відділ комунального господарства та благоустрою Іллічівської міської ради, який виступав орендодавцем комунального майна, яке перебуває в господарському віданні КП „Міське управління житлово-комунального господарства", та загальна площа надана цим підприємством в оренду нерухомого майна, перевищує 200 кв.м., разом із вищезазначеним балансоутримувачем здійснити інвентаризацію та передати управлінню комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради Одеської області договори оренди на нерухоме майно комунальної власності разом з актами звірок взаємних розрахунків по кожному орендарю станом на 01.02.2014р. та з програмним забезпеченням.
Таким чином, з викладеного вбачається, що на момент вирішення даного спору Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради визначено в установленому законом порядку належним орендодавцем щодо майна, належного до комунальної власності територіальної громади міста Іллічівська.
Положеннями п. 2.1 договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.02.2012р.) Орендар вступає в строкове платне користування майном в термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору оренди та акту приймання-передачі майна.
В силу положень ст.ст. 765, 766 ЦК України наймодавець зобов'язаний передати наймачеві майно у користування негайно або у строк, встановлений договором найму. Якщо наймодавець не передає наймачеві майно, наймач має право за своїм вибором: вимагати від наймодавця передання майна і відшкодування збитків, завданих затримкою; відмовитися від договору найму і вимагати відшкодування завданих йому збитків.
При цьому, згідно зі ст. 13 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.
Слід зауважити, що відповідно до ст. 640 ЦК України договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції. Якщо відповідно до акта цивільного законодавства для укладення договору необхідні також передання майна або вчинення іншої дії, договір є укладеним з моменту передання відповідного майна або вчинення певної дії.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно з актом прийому-передачі Відділом комунального господарства та благоустрою Іллічівської міської ради та КП „Міське управління житлово-комунального господарства" було передано, а ОСОБА_3 без будь-яких зауважень було прийнято у користування майно, яке є предметом договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.02.2012р.), а саме: нежитлове приміщення загальною площею 32,70 кв.м., що знаходиться за адресою: Одеська область, АДРЕСА_1.
Відповідно до п.п. 10.1 договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.02.2012р.) вказаний договір було укладено терміном на 3 роки, тобто до 29.01.2015р. включно. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця та у разі належного виконання Орендарем умов цього договору, договір вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим договором та чинним законодавством, за умови відсутності заперечень з боку власника майна.
Згідно з п.п. 3.1 - 3.4, 3.7 договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.02.2012р.) орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за майно, що перебуває в комунальній власності Іллічівської територіальної громади в особі Іллічівської міської ради та пропорції її розподілу, яка затверджена рішенням № 961 виконавчого комітету Іллічівської міської ради від 29.12.2011р. і становить без ПДВ за базовий місяць оренди грудень 2011 року - 1 765,22 грн. Орендна плата за базовий місяць розподіляється: а) у співвідношенні до міського бюджету - 30% (ВКГБ) в місяць 529,57 грн.; б) у співвідношенні до балансоутримувача - 70% (МУЖКГ) в місяць 1 235,65 грн. Орендна плата за перший місяць оренди (лютий 2012 року) визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць (грудень 2011 року) на індекс інфляції (січень та лютий 2012 року) включно. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Орендна плата перераховується Орендарем незалежно від наслідків його господарської діяльності, щомісячно, не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним місяцем, відповідно до отриманих рахунків: а) до міського бюджету без ПДВ (спец рахунок ВКГБ) - 30% на розрахунковий рахунок: „відділ комунального господарства та благоустрою Іллічівської міської ради", р/р 35428057003491, МФО 828011, ЄДРПОУ - 33647570 в ГУДКСУ в Одеській області"; б) до балансоутримувача з ПДВ (на рахунок МУЖКГ м. Іллічівськ) - 70% та суму ПДВ на частку орендної плати - 30%: „Міське управління житлово-комунального господарства м. Іллічівська" р/р 26002512092, МФО ,328168, ЄДРПОУ - 03363789. Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до міського бюджету та Балансоутримувачу у визначеному п. 3.4 співвідношенні.
В силу положень ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України. Методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються органами, уповноваженими Верховною Радою Автономної Республіки Крим (для об'єктів, що належать Автономній Республіці Крим), та органами місцевого самоврядування (для об'єктів, що перебувають у комунальній власності) на тих самих методологічних засадах, як і для об'єктів, що перебувають у державній власності. Орендна плата, встановлена за відповідною методикою, застосовується як стартова під час визначення орендаря на конкурсних засадах. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Відповідно до ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.
Статтею 762 ЦК України передбачено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Наймач має право вимагати зменшення плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, можливість користування майном істотно зменшилася. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як свідчать матеріали справи, орендоване майно перебуває у користуванні ОСОБА_3 з 01.02.2012р. по листопад 2014 року включно, у зв'язку з чим, у відповідача наявний обов'язок щомісячного внесення орендної плати з пропорціями розподілу, визначеними умовами договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.02.2012р.), а саме: 30% орендної плати без урахування ПДВ відповідач був зобов'язаний сплачувати в дохід місцевого бюджету на рахунок Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради; 70% орендної плати з урахуванням ПДВ та суму ПДВ на частку орендної плати в розмірі 30% - на користь КП „Міське управління житлово-комунального господарства". Проте, як свідчить наданий позивачами розрахунок, достовірність якого в порушення вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України не була спростована відповідачем, станом на 18.02.2015р. за ОСОБА_3. рахується наступна заборгованість, що виникла із договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.02.2012р.): а) перед Управлінням комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради із орендної плати без урахування ПДВ в сумі 14 848,19 грн.; б) перед КП „Міське управління житлово-комунального господарства" із орендної плати з урахуванням ПДВ в сумі 36 044,01 грн. та із внесення ПДВ на частку орендної плати в розмірі 30% в сумі 2 363,45 грн.
З огляду на викладене, господарський суд доходить висновку про обгрунтованість заявлених позовних вимог в названій частині та про наявність правових підстав для стягнення із ОСОБА_3 на користь Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради заборгованості із орендної плати без урахування ПДВ в сумі 14 848,19 грн. та на користь КП „Міське управління житлово-комунального господарства" заборгованості із орендної плати з урахуванням ПДВ в сумі 36 044,01 грн. та із внесення ПДВ на частку орендної плати в розмірі 30% в сумі 2 363,45 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 549, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов'язання. Так, згідно ч.ч. 2, 3 ст. 549 ЦК України, штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання. При цьому, відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. №543/96-ВР (з наступними змінами та доповненнями) платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст. 1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Згідно з ч. 4 ст. 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг)
Пунктами п.п. 3.7, 9.5 договору оренди нежитлового приміщення № 774 від 01.11.2009р. (в редакції додаткової угоди № 1 від 01.02.2012р.) передбачено нарахування пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати, у випадку допущення Орендарем порушення власних грошових зобов'язань за договором в частині внесення орендної плати. У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, Орендар також сплачує штраф у розмірі 10% від суми заборгованості.
З посиланням на наведені положення договору, позивачами було нараховано відповідачу до сплати штрафні санкції за порушення власних зобов'язань у спірних правовідносинах в наступних розмірах: а) КП „Міське управління житлово-комунального господарства" було нараховано пеню в сумі 6 426,53 грн. та штраф в сумі 3 604,80 грн.; б) Управлінням комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради було нараховано пеню в сумі 3 435,43 грн. та штраф в сумі 1 484,82 грн. Перервіривши розрахунки штрафу, заявлені до стягнення, господарський суд доходить висновку про їх правильність та обґрунтованість, у зв'язку із чим, із ОСОБА_3 слід стягнути на користь КП „Міське управління житлово-комунального господарства" штраф в сумі 3 604,80 грн. та на користь Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради штраф в сумі 1 484,82 грн.
Що стосується позовних вимог в частині стягнення пені, господарський суд звертає увагу позивачів на той факт, що обгрунтований розрахунок даної штрафної санкції був неодноразово витребуваний господарським судом. Наданий позивачами розрахунок пені, доданий до заяви про уточнення позовних вимог, не може бути визнаний обґрунтованим та об'єктивно перевіреним на предмет його правильності з боку господарського суду, оскільки в ньому відсутні посилання на термін прострочення грошового зобов'язання, протягом якого нараховується пеня. З цього приводу слід зазначити наступне.
Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
У п. 18 інформаційного листа Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2004 році" зазначено наступне. Господарський суд у розгляді справи не зобов'язаний здійснювати "перерахунок" замість позивача розрахованих останнім сум штрафних санкцій, річних тощо. Однак з огляду на вимоги частини 1 статті 4-7 ГПК щодо прийняття судового рішення за результатами обговорення усіх обставин справи та частини 1 статті 43 ГПК стосовно всебічного, повного і об'єктивного розгляду в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності суд повинен перевірити обґрунтованість і правильність здійсненого позивачем нарахування таких сум, і в разі, якщо їх обчислення помилкове - зобов'язати позивача здійснити перерахунок відповідно до закону чи договору або зробити це самостійно. Якщо для здійснення перерахунку необхідні додаткові матеріали, суд витребує їх у позивача, а в разі неподання ним таких матеріалів - з урахуванням обставин конкретної справи залишає позов (в частині стягнення відповідних спірних сум) без розгляду на підставі пункту 5 частини 1 статті 81 ГПК або відмовляє в задоволенні позову у відповідній частині у зв'язку з недоведеністю позовних вимог.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 81 ГПК України господарський суд залишає позов без розгляду, якщо позивач без поважних причин не подав витребувані господарським судом матеріали, необхідні для вирішення спору, або представник позивача не з'явився на виклик у засідання господарського суду і його нез'явлення перешкоджає вирішенню спору.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги, що позивачами не було надано суду обґрунтованих розрахунків пені, господарський суд дійшов висновку про необхідність залишення без розгляду позову Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради до ОСОБА_3 в частині стягнення пені в сумі 3 435,43 грн. та позову КП „Міське управління житлово-комунального господарства" Іллічівської міської ради до ОСОБА_3 в частині стягнення пені в сумі 6 426,53 грн.
Враховуючи вищевикладене, факт існування заборгованості ОСОБА_3 перед Управлінням комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради в загальній сумі 16 333,01 грн., яка складається із заборгованості з орендної плати без урахування ПДВ в сумі 14 848,19 грн. та штрафу в сумі 1 484,82 грн., а також заборгованості ОСОБА_3 перед КП „Міське управління житлово-комунального господарства" Іллічівської міської ради в загальній сумі 42 012,26 грн., яка складається із заборгованості з орендної плати з урахуванням ПДВ в сумі 36 044,01 грн., заборгованості із сплати ПДВ на частку орендної плати в розмірі 30% в сумі 2 363,45 грн. та штрафу в сумі 3 604,80 грн., витікає з умов укладеної між сторонами по справі угоди, положень чинного законодавства та підтверджується матеріалами справи. Доказів, спростовуючих викладене, відповідачем суду надано не було.
Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог частково на загальну суму 58 345,27 грн. Таким чином, із ОСОБА_3 слід стягнути: а) на користь Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради заборгованість з орендної плати без урахування ПДВ в сумі 14 848,19 грн. та штраф в сумі 1 484,82 грн.; б) на користь КП „Міське управління житлово-комунального господарства" Іллічівської міської ради заборгованість з орендної плати з урахуванням ПДВ в сумі 36 044,01 грн., заборгованість із сплати ПДВ на частку орендної плати в розмірі 30% в сумі 2 363,45 грн. та штраф в сумі 3 604,80 грн. до ст.ст. 1, 2, 4, 5, 13, 17, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 530, 549, 610 - 612, 615, 617, 625, 640, 759, 761, 762, 765, 766 ЦК України, ст.ст. 231, 232, 286 ГК України, ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями). При цьому, позов Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради до ОСОБА_3 в частині стягнення пені в сумі 3 435,43 грн. та позов КП „Міське управління житлово-комунального господарства" Іллічівської міської ради до ОСОБА_3 в частині стягнення пені в сумі 6 426,53 грн. підлягає залишенню без розгляду на підставі п. 5 ч. 1 ст. 81 ГПК України.
Визначаючи статус відповідача по справі в резолютивній частин рішення суд виходить із абзацу 4 п. 4.7 постанови пленуму Вищого господарського суду України „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" від 26 грудня 2011 року N 18 (з наступними змінами та доповненнями), у відповідності до якого у разі задоволення позову до фізичної особи, яка в процесі розгляду справи втратила статус суб'єкта підприємницької діяльності, резолютивна частина відповідного судового рішення, крім відомостей, передбачених частинами другою - сьомою статті 84 ГПК, повинна містити дані, визначені в пункті 2 частини другої статті 54 цього Кодексу для фізичної особи (без зазначення її колишнього статусу суб'єкта підприємницької діяльності).
Судові витрати зі сплати судового збору, понесені КП „Міське управління житлово-комунального господарства" при зверненні до суду із даним позовом, покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог відповідно до ст.ст. 44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 1, 2, 4, 5, 13, 17, 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями), ст.ст. 530, 549, 610 - 612, 615, 617, 625, 640, 759, 761, 762, 765, 766 ЦК України, ст.ст. 231, 232, 286 ГК України, ст.ст. 1, 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 10.04.1992р. №2269-ХІІ (з наступними змінами та доповненнями), ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75, п. 5 ч. 1 ст. 81, ст.ст. 82-85 ГПК України, суд, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з ОСОБА_3 /АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1/ на користь комунального підприємства „Міське управління житлово-комунального господарства" Іллічівської міської ради /68003, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Олександрійська, 2-Б, код ЄДРПОУ 03363789/ заборгованість з орендної плати в сумі 36 044 грн. 01 коп. /тридцять шість тисяч сорок чотири грн. 01 коп./, ПДВ на частку орендної плати 30% в сумі 2 363 грн. 45 коп. /дві тисячі триста шістдесят три грн. 45 коп./, штраф в сумі 3 604 грн. 80 коп. /три тисячі шістсот чотири грн. 80 коп./, судовий збір в сумі 1 562 грн. 84 коп. /одна тисяча п'ятсот шістдесят дві грн. 84 коп./. Наказ видати.
3. Стягнути з ОСОБА_3 /АДРЕСА_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1/ на користь Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради /68003, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Леніна, 33, код ЄДРПОУ 25427633, р/р 35417001019163 в ГУДКСУ у м. Іллічівську Одеської області, МФО 828011/ заборгованість із орендної плати в сумі 14 848 грн. 19 коп. /чотирнадцять тисяч вісімсот сорок вісім грн. 19 коп./, штраф в сумі 1 484 грн. 82 коп. /одна тисяча чотириста вісімдесят чотири грн. 82 коп./. Наказ видати.
4. Позов Управління комунальної власності та земельних відносин Іллічівської міської ради до ОСОБА_3 в частині стягнення пені в сумі 3 435,43 грн. та позов комунального підприємства „Міське управління житлово-комунального господарства" Іллічівської міської ради до ОСОБА_3 в частині стягнення пені в сумі 6 426,53 грн. - залишити без розгляду.
Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
Повний текст рішення підписано 30.03.2015р.
Суддя С.П. Желєзна