Ухвала від 13.03.2015 по справі 2а-1970/3099/12

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.03.2015р. Справа № 9104/178118/12

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Хобор Р.Б.,

судді Попка Я.С.,

за участю секретаря судового засідання Гелецького П.В.,

за участю представників:

апелянта (відповідача у справі): Свистун Є.М.,

позивача у справі: не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові

апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби (правонаступник - Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області), м.Тернопіль

на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.09.2012р. у справі №2а/1970/3099/12

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бодмін-Україна", м.Київ

до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби (правонаступник - Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області), м.Тернопіль

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

21.08.2012р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Бодмін-Україна" звернулось з адміністративним позовом до відповідача: Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000011530 від 30.03.2012р.

Позовні вимоги вмотивовано тим, що податкове повідомлення-рішення №0000011530 від 30.03.2012р. є протиправним, оскільки ґрунтується на помилковому висновку податкового органу щодо заниження товариством суми сплати орендної плати на 192317,24грн. та не узгоджується з актами законодавства та договором оренди землі.

За результатами розгляду справи Тернопільський окружний адміністративний суд прийшов до висновку про те, що адміністративний позов слід задоволити, оскільки позивач правомірно та добросовісно сплачував орендну плату за користування земельною ділянкою і нього відсутній обов'язок сплачувати більший розмір орендної плати, ніж задекларований ним на 2010р.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Тернопільської області Державної податкової служби оскаржила її в апеляційному порядку. В своїй апеляційній скарзі вказує, що позивачем неправомірно визначено базу оподаткування, що спричинило заниження товариством суми сплати орендної плати, просить скасувати рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.09.2012р. у справі №2-а/1970/3099/12.

В судове засідання Львівського апеляційного адміністративного суду 13.03.2015р. з'явився представник апелянта (відповідача у справі): Свистун Є.М., яка доводи, викладені в апеляційній скарзі, підтримала у повному обсязі, просила апеляційну скаргу задоволити, оскаржуване рішення скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю.

Представник позивача у судове засідання Львівського апеляційного адміністративного суду 13.03.2015р. не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.

Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, пояснення представника апелянта (відповідача у справі), перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини та відповідні їм правовідносини, колегією суддів встановлено наступне:

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що 10.08.2007р., на підставі рішення Тернопільської міської ради №5/7/48 від 13.03.2007р., між Тернопільською міською радою та ТОВ "Бодмін-Україна" було укладено договір оренди землі, відповідно до якого ТОВ "Бодмін-Україна" надано в оренду земельну ділянку площею 42736,00кв.м, що знаходиться за адресою: м.Тернопіль, вул.Чумацька, 5а.

Про факт реєстрації даного Договору №2707 у відділі використання земельних ресурсів Тернопільської міської ради свідчить запис у книзі засвідчення факту реєстрації 16.08.2007p. за №2707, а про реєстрацію у Тернопільській регіональній філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" - запис у Державному реєстрі земель від 05.08.2008p. за №040866110034.

Відповідно до пункту умов 8 Договору №2707 - його було укладено терміном на п'ять років - з 13.03.2007p. по 13.03.2012p.

Пунктом 9 Договору №2707 було передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі з розрахунку 2,025% нормативної грошової оцінки земельної ділянки за рік, в розмірі 1482,37грн. щомісячно.

Водночас, пунктом 10 вищезазначеного договору було визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії.

Згідно із вимогами пунктом 13 Договору №2707 - було обумовлено, що розмір орендної плати може переглядатися щорічно, зокрема, у разі зміни ставок орендної плати та зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Підпунктом "д" пункту 31.1 - передбачалось, що орендар зобов'язаний самостійно проводити визначення конкретного розміру орендної плати з врахуванням встановленого відповідно до чинного законодавства коефіцієнта індексації грошової оцінки землі.

До Договору №2707 внесено зміни, шляхом укладення Додатку від 20.01.2009p. до нього, згідно з яким, на підставі рішення Тернопільської міської ради від 02.10.2008p. №5/21/25, пункт 5 вказаного Договору №2707 викладено в наступній редакції: "Договір укладено строком на сорок дев'ять років - з 13.03.2007р. по 13.03.2056р.".

Крім того, внесено зміни до Розрахунок орендної плати та викладено вказаний пункт в наступній редакції:

1. Грошова оцінка земельної ділянки площею 42736,00кв.м. станом на 01.01.2009p. складає - 1040260,23грн.

2. Орендна плата згідно рішення Тернопільської міської ради від 11.01.2008p. №5/п6/4 - 3% від грошової оцінки земельної ділянки.

3. Місячна орендна плата за земельну ділянку - 1040260,23*3%*12=2600,65грн.

Вищезазначений додаток до Договору №2707 зареєстрований у Книзі реєстрації додатків до договорів оренди землі 28.01.2009p. за №839.

30.03.2010p. Тернопільською міською радою було прийнято рішення №5/33/1 "Про грошову оцінку земель м.Тернополя", пунктом 7 якого було встановлено: застосовувати дані нормативної грошової оцінки земель міста з 01.06.2010p., а пунктом 11 - вважати рішення міської ради від 29.12.1999p. "Про грошову оцінку земель м.Тернополя" - таким, що втратило чинність з 01.06.2010р.

При цьому, згідно з пунктом 8 даного рішення - встановлено в 2010p. при розрахунках плати за земельні ділянки використовувати коефіцієнт 0,5, а пунктами 9.1 та 9.2 - вирішено: суб'єктам господарювання одержати до 01.06.2010p. в Управлінні Деркомзему у м.Тернополі витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та до 01.07.2010p. подати в податкову інспекцію уточнені розрахунки плати за землю з врахуванням матеріалів затвердженої оцінки землі.

Інформацію про прийняття вищевказаного рішення було опубліковано в газеті Тернопільської міської ради "Тернопіль вечірній" від 31.03.2010p. №14/1541.

Судом першої інстанції встановлено, що Додатків до укладеного договору в частині визначення орендної плати із врахуванням нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки у відповідності до пункту 36 Договору №2707 - сторонами не укладалось та, відповідно, ніяких змін шляхом укладення додаткових договорів у письмовій формі за взаємною згодою сторін в частині визначення порядку внесення орендної плати в залежності від зміни розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки та коефіцієнтів індексації - не вносилось.

Крім того, за період дії Договору №2707, будь-яких зауважень з боку Тернопільської міської ради, як орендодавця, щодо неналежного виконання орендарем - ТОВ "Бодмін-Україна" умов цього договору, в порядку підпункту "в" пункту 28.1 та підпункту "б" пункту 29.1 даного договору, - не було, при цьому, жодних претензій щодо виконання ТОВ "Бодмін -Україна" умов цього договору в частині внесення орендної плати в залежності від зміни розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, Тернопільська міська рада, з урахуванням пунктів 10, 13, 31.1, 41 вказаного договору, до ТОВ "Бодмін-Україна" - не виставляла.

31.10.2011р. ТОВ "Бодмін-Україна" отримало витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №А000749, згідно із яким нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 42736,00кв.м., розташованої за адресою: м.Тернопіль, вул.Чумацька, 5а, станом на момент виготовлення даного витягу становить 10301882,07грн.

Згідно договору купівлі-продажу земельної ділянки для здійснення підприємницької діяльності від 03.11.2011р. (зареєстрованого в реєстрі за №1604), укладеного на підставі рішення Тернопільської міської ради від 30.09.2011р. за №6/14/55, - вказана земельна ділянка Тернопільською міською радою була продана у власність ТОВ "Бодмін-Україна", із внесенням відповідного запису до Державного реєстру правочинів (№4721300) та подальшим виготовленням державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №737151 від 10.05.2012р.

12.03.2012р. працівниками державної податкової служби - Тернопільської ОДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку правильності обчислення та справляння орендної плати за землю ТОВ "Бодмін-Україна" за період з 01.06.2010p. по 31.12.2011p., результати якої оформлено актом від 12.03.2012p. №2423/7/15:02/32162384.

Згідно з актом перевірки №2423/7/15:02/32162384 від 12.03.2012р., посадовими особами Тернопільської ОДПІ, які здійснювали перевірку, зроблено висновок про порушення ТОВ "Бодмін-Україна" вимог ст.14 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992р. №2535-ХІІ із змінами та доповненнями, пп.4.1.4 "а" пункту 4.1 статті 4 Закону України від 21.12.2000р. №2181-111 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами із змінами та доповненнями", п.9.2 рішення Тернопільської міської ради від 30.03.2010 року №5/33/1 "Про грошову оцінку земель м.Тернополя" та п.286.2 статті 286 Податкового Кодексу України від 02.12.2010p. №2755-VІ із змінами та доповненнями, внаслідок чого товариством занижено суму сплати орендної плати на 192317,24грн.

За розглядом вищезазначеного акту перевірки, Тернопільською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.03.2012p. №0000011530, яким визначено суму грошових зобов'язань ТОВ "Бодмін-України" з орендної плати у розмірі 240396,55грн., в тому числі 192317,24грн. - основного платежу та 48079,31грн. - штрафних санкцій, застосованих з посиланням на пункт 123.1 статті 123 Податкового Кодексу.

Рішенням ДПС у Тернопільській області від 11.06.2012р. №6832/10/10-207/138 податкове повідомлення-рішення Тернопільської ОДПІ №0000011530 від 30.03.2012р. скасовано в частині 15181,94грн. застосованих штрафних (фінансових) санкцій, в іншій частині податкове повідомлення-рішення - залишено без змін.

Державна податкова служба України своїм рішенням №12746/6/10-2215 від 16.07.2012р., з урахуванням рішення ДПС у Тернопільській області №6832/10/10-207/138 від 11.06.2012р., залишила без змін податкове повідомлення-рішення Тернопільської ОДПІ №0000011530 від 30.03.2012р., а скаргу платника - без задоволення.

Згідно зі статтею 2 Закону України від 03.07.1992р. "Про плату за землю", використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.

Граничний розмір орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, встановлено Законом, та є обов'язковим при укладанні відповідних договорів.

Відповідно до частини першої статті 21 цього ж Закону, орендна плата - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Підставою нарахування земельного податку відповідно до ст.13 Закону є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Договір оренди землі є цивільно-правовим, а отже, йому притаманні такі ознаки, як свобода договору, обов'язковість його виконання сторонами тощо. Суб'єкт владних повноважень, який не є учасником договору, не може здійснювати владні управлінські функції шляхом втручання у відносини сторін договору, але має право контролювати належність виконання договору та відповідність його умов чинному законодавству України, зокрема стежити, щоб такі умови не суперечили інтересам суспільства. Якщо ж договір пов'язаний зі сплатою податків і, на думку суб'єкта владних повноважень, спрямований на ухилення від їх сплати, останній, за допомогою адміністративних заходів, уповноважений відновити публічний порядок.

Зміна розміру земельного податку є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками, зазначене не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної палати, а, відтак, відповідного донарахування ДПІ суми податкового зобов'язання з орендної плати із застосуванням штрафних санкцій за податковими повідомленнями-рішеннями.

Дана правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 11.06.2013р. у справі №21-166а13.

Відтак, до відносин, що виникли за період до вступу в дію Податкового Кодексу України податковий орган не мав правових підстав для донарахування розміру податку за землю.

З 01.01.2011р. набрав чинності Податковий Кодекс України, який, відповідно до пункту 1.1 статті 1 регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, і, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

За змістом підпункту 9.1.10 пункту 9.1 статті 9 ПК України, плата за землю належить до загальнодержавних податків і зборів, яка в силу вимог підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 цього ж Кодексу є податком і справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до вимог пункту 269.1 статті 269 ПК України, платниками податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі. Останні ж, як визначає зміст підпункту 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 цього Кодексу, це особи, яким, зокрема, на умовах оренди надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності. Отже, ПК України визначено обов'язок орендаря сплачувати земельний податок у формі орендної плати.

Справляння плати за землю, в тому числі й орендної плати, здійснюється відповідно до положень розділу ХIII ПК України.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (пункт 288.1 статті 288 ПК України).

Підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 зазначеного Кодексу встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХIII ПК України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати, зокрема, для інших земельних ділянок, наданих в оренду, 12% нормативної грошової оцінки (підпункт 288.5.2 зазначеного пункту).

З набранням чинності ПК України, річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати.

При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК, до моменту внесення до такого договору відповідних змін розмір орендної плати в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК.

Дана правова позиція висвітлена у Постанові Верховного Суду України від 02.12.2014р.

У відповідності до пункту 286.1 статті 286 ПК України - підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідні центральні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів та державної реєстрації речових прав на нерухоме майно щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 289.1 статті 289 цього Кодексу передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

При розрахунку належного, на думку податкового органу, у період з 01.06.2010р. по 31.12.2011р. до сплати розміру орендної плати за орендовану ТОВ "Бодмін-Україна" земельну ділянку - перевіряючими особами було прийнято дані, які містились у витязі з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №000749 від 31.10.2011р., згідно з якими грошова оцінка земельної ділянки за адресою: м.Тернопіль, вул.Чумацька, 5а, площею 42736,00кв.м., станом на момент виготовлення даного витягу становить - 10301882,07грн.

Протягом періоду з 2010р. до 31.10.2011р., будь-яких інших витягів про нормативну грошову оцінку вказаної земельної ділянки, в якому було б визначено її нормативну грошову оцінку станом на початок відповідного звітного (податкового) періоду, ТОВ "Бодмін-Україна" - не отримувало.

Із наведеного вбачається, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки №000749 від 31.10.2011р. була застосована податковим органом до всіх звітних періодів з 01.06.2010р., чим порушено порядок отримання інформації для кожного звітного місяця, передбаченого Податковим Кодексом України. Це свідчить про те, що сума зазначена в податкових повідомленнях рішеннях не підтверджена документально і складена виключно на припущеннях податкового органу.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.9 КАС України передбачено, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення адміністративного позову про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000011530 від 30.03.2012р.

Відповідно до приписів ст.200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, суд першої інстанції правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись вимогами ч.3 ст.160, ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби (правонаступник - Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області) на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.09.2012р. у справі №2а/1970/3099/12 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бодмін-Україна" до Тернопільської об'єднаної державної податкової інспекції Тернопільської області Державної податкової служби (правонаступник - Тернопільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Тернопільській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, - залишити без задоволення.

2. Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 19.09.2012р. у справі №2а/1970/3099/12, - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення.

Касаційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції.

Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, з дня складення ухвали в повному обсязі.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Суддя Р.Б. Хобор

Суддя Я.С. Попко