36000, м. Полтава, вул. Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
25.03.2015р. Справа № 917/123/15
за позовом Комунального підприємства "Теплоенерго", вул.Чапаєва, 68, м. Кременчук, Полтавська область, 39600
до Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради, пров. Г.Бреста, 35А, м.Кременчук, Полтавська область, 39602
про визнання неправомірними дій з виставлення рахунку
суддя Іваницький Олексій Тихонович
секретар судового засідання Жадан Т.С.
Представники сторін:
від позивача: Грак С.С. - б/н від 03.06. 2013;
Кійло В.М.- б/н від 25.02.2015р.;
Тищенко І.Б. - № 197 від 02.02.2015р.
від відповідача: Дрозд О.В. - дов.№ 23/306 від 14.01.2015р.;
Галка С.В.- дов. №23/1810 від 25.02.2015р.;
Лукачина А.В. - дов.№ 01/ 2163 від 10.03.2015р.
СУТЬ СПРАВИ: розглядається позовна заява про визнання неправомірними дій з виставлення (пред'явлення) рахунку№ 1416/1922823 від 30.12.2014 року на загальну суму 268 787,21 грн., та скасування виставленого (пред'явленого) рахунку.
Судовий процес фіксується технічними засобами та відображається у протоколі судового засідання у порядку статей 4-4 та 81-1 ГПК України
17.02.2015 року начальник юридичного відділу відповідача О.В. Дрозд за вхід. № 2180 канцелярії суду подав клопотання про здійснення фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Суд клопотання прийняв до розгляду та задовольнив його - а.с. 29.
26.02.2015 року в судовому засіданні було оголошено перерву до - 9.00 год. - 11.03.2015 року про що представники сторін були письмово повідомлені під розписку - а.с. 36-38.
27.02.2015 року начальник юридичного відділу відповідача О.В. Дрозд за вхід. № 2704 канцелярії суду подав на виконання вимог ухвали господарського суду у справі: відзив на позовну заяву та світлокопії - витягу з ЄДРПОУ станом на 23.01.2015р. за № 19955984, листів № 16/356 від 16.01.2015р.; № 07 від 12.01.2015р.; № 16/9061 від 04.12.2014р.; № 1567 від 04.11.14р. -а.с. 39-54.
04.03.2015 року директор КП '' Теплоенерго '' Д.М. Питулько за вхід. № 2993 канцелярії суду подав доповнення до позовної заяви в тексті якої просить суд в третьому абзаці після слів '' вже не існуючої '' перед словами '' угоди № 1416 від 01.02.2004 року включити слова '' на підставі пункту 1 розділу УШ '' Прикінцеві положення '' Закону України '' Про житлово-комунальні послуги ''. Суд їх прийняв до розгляду - а.с. 55.
11.03.2015 року начальник служби і обліку реалізації води КП '' Кременчукводоканал '' С.В. Галка за вхід. № 3281 канцелярії суду подав письмові пояснення щодо визначення спожитих КП '' Теплоенерго '' в грудні 2014 року послуг з центрального постачання холодної води на господарсько-питні та технологічні потреби в тому числі на гаряче водопостачання, та послуг з центрального водовідведення з додатками на 103 аркушах. Суд їх прийняв до розгляду та залучив до матеріалів справи - а.с. 56-160.
11.03.2015р. в судовому в судовому засіданні було оголошено перерву до - 9.00 год. - 25.03.2015 року про що представники сторін були письмово повідомлені під розписку - а.с. 161-163.
23.03.2015 року директор КП '' Теплоенерго '' Д.М. Питулько за вхід. № 3979 канцелярії суду подав пояснення з додатками та просить суд долучити їх до матеріалів справи. Суд їх прийняв до розгляду та залучив до матеріалів справи - 164-183.
24.03.2015 року начальник служби і обліку реалізації води КП '' Кременчукводоканал '' С.В. Галка за вхід. № 4176 канцелярії суду подав світлокопію журналу виконаних робіт цеху водопостачання на зовнішніх мережах холодної води за період з грудня 2014 року та пояснення до рахунку 1416/192823 від 30.12.2014 року щодо обґрунтування виставлених КП ''Теплоенерго'' в грудні 2014 року послуг централізованого водовідведення по окремих об'єктах. Суд їх прийняв до розгляду та залучив до матеріалів справи - 184-218.
Справа розглядається за наявними у ній матеріалами відповідно до приписів 75 ГПК України.
Позивач та його представники в судових засіданнях на заявлених позовних вимогах наполягають, вважають їх обґрунтованими, підтвердженими наданими по справі матеріалами та належними доказами і прохають суд задовольнити їх.
Відповідач у відзиві (вих. № 23/1769 від 23.02.2015 р.- а.с. 43-46) та його представники в ході судових засідань проти позовних вимог заперечують та просять суд відмовити у задоволенні позовних вимог з підстав викладених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши і оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності, та за результатами оцінки поданих сторонами додаткових доказів, у нарадчій кімнаті суд встановив наступне:
30.12.2014 року за № 1416/1922823 Комунальне підприємство ''Кременчукводоканал'' Кременчуцької міської ради виставило (пред'явило) рахунок на загальну суму 268 787,21 грн. згідно угоди № 1416 від 01.02.2004 року за водовідведення за грудень 2014 року. На дату виставлення рахунку угода № 1416 від 01.02.2004 року про надання житлово-комунальних послуг, як укладена до набрання чинності Законом України ''Про житлово-комунальні послуги'' № 1875-ІУ від 24.06.2004 року, який набрав чинності з 1 січня 2005 року крім частин четвертої, п'ятої, сьомої і восьмої статті 31 цього Закону. Прикінцевими положеннями вищевказаного закону в частині 1 передбачено, що договори про надання житлово-комунальних послуг, укладені до набрання чинності цим Законом, мають бути приведені у відповідність із ним до 1 січня 2006 року. Договори, що не приведені у відповідність із цим законом у зазначений строк, втрачають чинність.
Таким чином, договір № 1416 від 01.02.2004 року на послуги водопостачання та водовідведення предметом якого було надання абоненту послуг з постачання води та прийняття від абонента каналізаційних стоків втратив чинність 1 січня 2006 року.
01 грудня 2014 року сторони уклали договір № 1416 на послуги з центрального постачання холодної води та центрального водовідведення з протоколом розбіжностей.
Главою 53 ''Укладення, зміна і розірвання договору'' книги п'ятої ( статями 658-654ЦК України ) врегульовано порядок укладення договору; форма договору; момент укладення договору; пропозиція укласти договір; прийняття пропозиції; укладення договору за пропозицією; місце укладення договору і т. інше визначено, що договір є укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції
Главою 20 '' господарські договори ''/ ст.ст. 179-188 Господарського кодексу України / врегульовано загальний порядок укладення договорів, що породжують господарські зобов'язання; істотні умови господарського договору; загальний порядок укладення господарських договорів; особливості укладення попередніх договорів; особливості укладення господарських договорів на основі вільного волевиявлення сторін, примірних і типових договорів і т. інше.
12.12.2014 року Комунальне підприємство ''Кременчукводоканал '' Кременчуцької міської ради за вхід. № 2904/14 канцелярії суду подало позов до господарського суду Полтавської області про врегулювання розбіжностей, що виникли при укладені договору. 22.12.2014 року ухвалою суду було порушено провадження у справі № 917/2587/14.
Спір між сторонами на 25.03.2015 року розглядається колегією суддів і по суті не вирішений.
Договірні відносини на постачання питної води та водовідведення між Позивачем та Відповідачем відсутні.
Таким чином, правових підстав на дату виставлення (пред'явлення) рахунку за № 1416/1922823 від 30.12.2014 року на загальну суму 268 787,21 грн. за водовідведення за грудень 2014 року згідно договору № 1416 від 01.02.2004 року у відповідача н е б у л о, оскільки договір № 1416 від 01.02.2004 року втратив чинність і не може бути підставою для формування спірного рахунку.
Станом на день вирішення господарського спору по суті - договірні відносини на постачання питної води та водовідведення між Позивачем та Відповідачем відсутні.
Відповідно до приписів статті 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-ІУ від 24.06.2004 року, який набрав чинності з 1 січня 2005 року нарахування плати за житлово-комунальні послуги здійснюються у порядку, визначеному Кабінетом міністрів України.
Законом України '' Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії '' № 1198-УІІ від 11 квітня 2014 року у Законі України '' Про житлово-комунальні послуги '№ 1875-ІУ від 24.06.2004 року внесено зміни та доповнення в п. 4 ст.7, у пункт 1 частини першої ст. 13 словами ''централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення'' замінено словами ''централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем ); статтю 19 після частини третьої доповнено двома новими частинами такого змісту: 4. ''Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з центрального постачання гарячої води до об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання з постачання теплої енергії (теплопостачальна організація). 5. Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення ( з використанням внутрішньо будинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що проводить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення''. У зв'язку з цим частину четверту вважати частиною шостою;
Статтю 26 доповнено частиною сьомою такого змісту: ''Договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення ( з використанням внутрішньо будинкових систем), що укладається виконавцем із споживачем - фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання, є договором приєднання'';
У статті 29 після частини другої доповнено новою частиною такого змісту '' 3. Договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення ( з використанням внутрішньо будинкових систем ) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцем цих послуг ''. У зв'язку з цим частину третю вважати частиною четвертою.
Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005р. затверджено ПРАВИЛА надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення.
Наказом Мінжитлокомунгоспу від 27.06.2008 року № 190 затверджено ПРАВИЛА користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2008 року за № 936/15627 ( далі - ПРАВИЛА користування).
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 279 від 10.08.2012 року затверджено ЛІЦЕНЗІЙНІ УМОВИ провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012р. за № 1468/21780 якими визначено в пунктах 2.2,2.2.1-2.2.7 такі умови: наявність у ліцензіата договорів (попередніх договорів) зі споживачами відповідно до чинного законодавства; наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг.
Пунктом 3.13 ПРАВИЛ передбачений порядок розрахунків, а саме: ''Суб'єкти господарювання, у яких теплові пункти (котельні) перебувають на балансі або яким вони передані в управління, повне господарське відання, користування, концесію, здійснюють розрахунки з виробником на основі укладених договорів за весь обсяг питної води, яка відпущена з систем водопостачання і використана на потреби гарячого водопостачання та інші потреби, а також розраховуються за власний обсяг водовідведення», а різницю нерозподіленого об'єму гарячого водопостачання повинні сплачувати споживачі (абоненти) за приладами обліку стічних вод згідно п.3.13;п. 3.14 ''Правил користування''.
Загальний обсяг водопостачання, отриманий Позивачем від Відповідача, визначається за показниками приладів обліку, встановлених на вводах до центральних теплових пунктів (далі - ЦТП), що знаходяться на балансі Позивача і є об'єктами виробництва послуги з гарячого водопостачання.
До загального обсягу споживання питної води, що потрапляє на ЦТП входять витрати на власні потреби обслуговуючого персоналу, витрати на гаряче водопостачання та технологічні витрати та втрати (заповнення, підживлення мереж теплопостачання, промивання мереж гарячого водопостачання, витоки з магістральних мереж під час ліквідації поривів, тощо.)
На відгалуженнях від мережевого водопроводу в ЦТП встановлені прилади обліку холодної та гарячої води, що використовується на власні потреби. Ці водолічильники в грудні 2014 року без будь-яких підстав були розпломбовані відповідачем та зняті з комерційного обліку, лишивши можливості Позивача самостійно визначати фактичні обсяги водоспоживання на власні потреби.
На письмову заяву Позивача щодо відновлення комерційного обліку з боку Відповідача на час розгляду судової справи відповіді не отримано.
Відповідачем врахунку до сплати пропонуються послуги з водопостачання, загальний обсяг яких визначений за показниками приладів обліку на вводах до ЦТП, послуги з водовідведення від водоспоживання на власні потреби та послуги з водовідведення додаткових стічних вод, обсяг яких Відповідач визначає як різницю між обсягами споживання питної води, зафіксованими приладами обліку на вводах до ЦТП, та сумарним обсягом гарячої води, реалізованої усім категоріям споживачів гарячої води за квартирними лічильниками та санітарними нормами її споживання.
Саме ця стаття витрат (додаткові обсяги водовідведення) і є предметом спору та оскарження з боку Позивача (відповідача у справі № 917/2587/14 за позовом Комунального підприємства "Кременчукводоканал" Кременчуцької міської ради до Комунального підприємства "Теплоенерго" про внесення змін до договору № 1416 від 01.12.2014 року на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення).
Судом на підставі наочних засобів (принципові схеми виробництва та постачання гарячої води) встановлено, що єдиними точками контакту інженерних мереж, що знаходяться на балансі Позивача, з комунальною системою водовідведення є каналізаційні випуски від санітарних приладів, розташованих на ЦТП, призначених для використання води на власні потреби за приладами обліку під час їх перебування на комерційному обліку - див. а.с. 57-159; 165- 183.
Централізована система гарячого водопостачання представляє собою замкнутий технологічний цикл. Він має два варіанта випусків до комунальної системи водовідведення.
Для врахування всього об'єму водовідведення з врахуванням гарячого водопостачання та централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення необхідно встановити засоби обліку на всі випуски в систему каналізації витоки з магістральних мереж з використанням внутрішньо будинкових систем. І тільки ці облікові прибори покажуть загальну кількість обсягу водовідведення в систему комунальної каналізації. За цими обліковими приладами можливо реально визначити загальну кількість /обсяг/ стічних вод, які потрапляють до комунальної системи каналізації з внутрішньо будинкових систем і розділивши її на метраж квартир у будинку визначити відсоток кожної квартири від загальної площі будинку та умноживши на кількість прописаних (зареєстрованих) мешканців окремо по кожній квартирі визначити відсотки від загального об'єму згідно облікового приладу, чого відповідач реально не бажає здійснювати. ……
Відповідач же пропонує Позивачу сплатити цей обсяг стічних вод, як обсяг, що потрапляє до комунальної системи каналізації, начебто через системи водовідведення центральних теплових пунктів, як водовідведення на власні потреби працівників.
На думку представників позивача така позиція є абсурдною, оскільки, якщо керуватись логікою відповідача, КП «Теплоенерго» купує холодну воду в КП «Кременчукводоканал», нагріває її і зразу ж зливає в каналізацію.
Спірним рахунком відповідача пропонується Позивачу безпідставно сплатити за додатковий обсяг стічних вод, що потрапляє до комунальної системи каналізації, послугу з водовідведення, яка в дійсності надавалась не Позивачу, а на підставі попередніх та укладених договорів зі споживачами відповідно до чинного законодавства як за наявними приладів обліку в кожній точці розподілу послуг так і споживачам (абонентам) на підставі загальних санітарних та побутових норм споживання - див. а.с. 43-53.
Відповідно до статті 32 ГПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Стаття 33 ГПК України встановлює, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Згідно зі статтею 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Стаття 36 ГПК України передбачає, що письмовими доказами є документи i матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Оригінали документів подаються, коли обставини справи відповідно до законодавства мають бути засвідчені тільки такими документами, а також в інших випадках на вимогу господарського суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 82 ГПК України рішення приймається господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами та іншими учасниками господарського процесу, а також доказів, які були витребувані господарським судом, у нарадчій кімнаті.
Статтею 43 ГПК України визначино, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом .
Позивач відповідно до статтей 32-34,35,36,38 ГПК України надав належні докази, на підставі яких довів обставини на які він посилався як підставу своїх вимог та обґрунтував правомірність заявлених позовних вимог які дають підставу суду позов задовольнити повністю.
Відповідно до приписів ст. 49 ГПК України стороні, на користь якої відбулося рішення, господарський суд відшкодовує витрати по сплаті судового збору. Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку про стягнення з відповідача витрати по сплаті судового збору в сумі 1218,00 грн.
Після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення яким позовні вимоги задоволено повністю.
Враховуючи викладене, матеріали справи, обставин справи в їх сукупності, керуючись статтями 4,4-1 - 4-7, 22, 28, 32 - 34,35, 36, 38, 43, 49, 60,75, ,82,82-1,83 - 85 Господарського процесуального кодексу України, у нарадчій кімнаті, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати неправомірним дії комунального підприємства «Кременчукводоканал», Кременчуцької міської ради, код ЄДРПОУ 03361655 пов'язані з виставленням комунальному підприємству «Теплоенерго» код ЄДРПОУ 31700972, рахунку № 1416/1922823 від 30.12.2014 року на загальну суму 268 787,21 грн.
3. Скасувати рахунок № 1416/1922823 від 30.12.2014 року на загальну суму 268 787,21 грн.
4. Стягнути з комунального підприємства «Кременчукводоканал», Кременчуцької міської ради, код ЄДРПОУ 03361655 витрати по сплаті судового збору в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
СУДДЯ Іваницький О.Т.
Повне рішення складено 27.03.2015р.
Відповідно до ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.