Постанова від 27.03.2015 по справі 712/317/15-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 712/317/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Пироженко В.Д.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Бужак Н.П.;

суддів: Костюк Л.О., Троян Н.М.;

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області на постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 05 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії державному службовцю, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернулася до Соснівського районного суду м. Черкаси з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання протиправними дій відповідача щодо не включення дадоткових видів оплати праці при обчисленні пенсії державного службовця; зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 13.05.2009 року з урахуванням сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, фактично отриманих сум індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Постановою Соснівського районного суду м. Черкаси від 05 лютого 2015 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким повністю відмовити у задоволенні позовних вимог.

В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов'язкова.

З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження, як це передбачено ст. 197 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачка є пенсіонером та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», починаючи з 13 травня 2009 року.

29 грудня 2014 року ОСОБА_2 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку їй пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових проблем та індексації заробітної плати.

Проте, листом до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області від 30 грудня 2014 року № 800/т-10 позивачці було відмовлено у перерахунку пенсії.

Згідно зі статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Положеннями статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно з частиною 2 статті 33 «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановами Кабінету Міністрів № 865 від 31 травня 2000 року та № 581 від 23 квітня 2003 року.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року із змінами і доповненнями передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно з Законом України «Про державну службу» мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року.

Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Положеннями статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Отже, висновок суду першої інстанції стосовно того, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії державного службовця, є вірним.

Проте апеляційна інстанція не може погодитись з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог починаючи з 29 червня 2014 року з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позов поданий 30 грудня січня 2014 року, отже, перерахунку та виплаті підлягають суми за період з 30 червня 2014 року, тобто в межах встановленого законом шестимісячного строку звернення до суду.

Згідно з ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Що стосується вимог за період з 13.05.2009 року по 29.06.2014 року включно, то їх слід залишити без розгляду у відповідності до вимог ст. 99 та ст. 100 КАС України.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про необхідність скасування постанови Соснівського районного суду м. Черкаси від 05 лютого 2015 року та ухвалення нового рішення про задоволення позову, а саме: визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови включити при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату призначеної позивачці пенсії починаючи з 30 червня 2014 року.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 4 ч. 1 ст. 202 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції вирішив скасувати її та ухвалити нове рішення, оскільки судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів,-

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області - задовольнити частково.

Постанову Соснівського районного суду м. Черкаси від 05 лютого 2015 року скасувати та ухвалити у справі нову постанову наступного змісту.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо відмови включити при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії з урахуванням сум допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати та грошової винагороди за сумлінну безперервну працю в органах державної влади починаючи з 30 червня 2014 року.

Позовні вимоги про визання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 13 травня 2009 року по 29 червня 2014 року включно залишити без розгляду.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та подальшому оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.