16 березня 2015 року Справа № 1165/14/876
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
головуючого-судді Довга О.І.,
судді Ліщинський А.М.
судді Запотічний І.І.
розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області на постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 24.12.2013р. по справі № 341/3060/13-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про стягнення та перерахунок соціальних виплат,
26.11.2013 року ОСОБА_1 звернулась з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю, з врахуванням індексації зарплати, і виплатити недоотриману пенсію внаслідок проведеного розрахунку з 09.08.2010 року.
Постановою Галицького районного суду від 24.12.2013 року адміністративний позов задоволено частково. Суд першої інстанції визнав неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Галицькому району Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 у врахуванні сум індексації заробітної плати при призначенні пенсії державного службовця. Зобов'язаго управління Пенсійного фонду України в Галицькому району Івано-Франківської області включити ОСОБА_1, в місячний розрахунок заробітної плати для призначення пенсії державного службовця суму індексації заробітної плати у розмірі 4030,55 грн. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Галицькому району Івано-Франківської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням сум виплаченої індексації заробітної плати з суми 4 030,55 грн. та виплатити недотриману пенсію внаслідок проведеного розрахунку з 26.04.2013 року. Позовні вимоги в частині зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області зробити перерахунок та виплату пенсії з врахуванням сум індексації заробітної плати і виплатити недоотриману пенсію внаслідок проведеного розрахунку за період з 09.08.2010 року по 25.04.2013 року залишено без розгляду у зв'язку з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду.
Не погодившись з даною постановою, апелянт-управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області подало апеляційну скаргу, покликаючись на те, що постанова суду першої інстанції є необґрунтована, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Апелянт просить суд, постанову скасувати та прийняти нову постанову якою в позові відмовити.
На підставі п.1 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувану постанову слід залишити без змін.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1, відповідно до копії пенсійного посвідчення серії ААЕ №680751 від 21.10.2010 року перебуває на пенсії і знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Галицькому районі .По виходу на пенсію їй була призначена пенсія як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу.
З довідки державної податкової інспекції в Галицькому районі вбачається, що в період з серпня 2008 року по липень 2010 року позивач отримала 4030,55 грн. індексації заробітної плати. Відповідно, на вказану суму проведено нарахування та утримання страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується копією довідки від 04.11.2013 року виданої державною податковою інспекцією в Галицькому районі.
За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник, або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 14.05.2013р. в справі №21-125а13, в якій визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування враховується в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З врахуванням наведених вище обставин, а також наявності у позивача статусу інвалідом другої групи загального захворювання, суд апеляційної інстанції приходить до переконання про правильність та обгрунтованість висновків суду першої інстанції.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Галицькому районі Івано-Франківської області залишити без задоволення, а постанову Галицького районного суду Івано-Франківської області від 24.12.2013р. по справі № 341/3060/13-а - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом 20-ти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя Довга О.І.
Судді Запотічний І.І.
Ліщинський А.М.