Постанова від 16.03.2015 по справі 2а-3670/12/0970

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 березня 2015 року Справа № 2052/13/876

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

головуючого-судді Довга О.І.,

судді Ліщинський А.М.

судді Запотічний І.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу ТзОВ "Машинобудівний завод "Автоливмаш" на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.12.2012р. по справі № 2а-3670/12/0970 за позовом ТзОВ "Машинобудівний завод "Автоливмаш" до управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську про скасування рішень про нарахування фінансових санкцій, -

ВСТАНОВИВ:

27.11.2012 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Машинобудівний завод "Автоливмаш", звернулось з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську про скасування рішень про застосування фінансової санкції та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату, страхових внесків №148,149,150,151 від 16.11.2012 року.

В обгрунтування адміністративного позову позивач покликається на вимоги законодавства про оплату праці, відповідно до яких оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов'язань щодо оплати праці. Таким чином, враховуючи те, що , зобов'язання по заробітній платі виконується в першу чергу позивач вважає, що рішення відповідача про нарахування фінансових санкцій та пені є безпідставними та прийняті з порушенням норм чинного законодавства.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.12.2012 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою задовольнити його адміністративний позов у повному обсязі. Апеляційна скарга мотивована, фактично, доводами позовної заяви.

Просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою задоволити позов у повному обсязі.

З урахуванням того, що жодною із сторін не подано клопотань про розгляд справи за їх участю, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами на підставі п.1 ст.197 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а оскаржувану постанову слід скасувати.

Даючи правову оцінку покликанням апелянта на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи та помилкове застосування норм процесуального права, колегія суддів виходить з таких міркувань.

Судом першої інстанції встановлено, що у зв'язку з неналежним виконанням своїх зобов'язань по сплаті страхових внесків, стосовно позивача управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, на підставі пункту 2 частини дев'ятої статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", винесені рішення про застосування фінансових санкцій та нарахована пеня за несплату (перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за №№148, 149, 150 та 151 від 16.11.2012 року.

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції виходив зі статті 1 Закону №1058-ІV, якою визначено, що страховими внесками є кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закон №1058-ІV страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, є календарний місяць

Згідно з частиною 12 статті 20 Закону №1058-ІV страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

У зв'язку з викладеним, управлінням Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську правомірно застосовано до відповідача штрафні санкції та нарахована пеня за несвоєчасну сплату страхових внесків. Положення абзацу 6 частини 6 статті 20 Закону №1058-ІV, відповідно до якого перерахування страхових внесків здійснюється страхувальниками одночасно з одержанням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплати доходу) не звільняють страхувальника від обов'язку сплати страхових внесків у 20-денний строк із дня закінчення звітного періоду у зв'язку з неодержанням останнім цих коштів.

За період до 1 січня 2011 року відносини, що виникали між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, регулювалися Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV. Зазначеним Законом визначалися платники страхових внесків, порядок їх нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками.

Відповідно до п.2 частини 9 ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

У зв'язку із набранням чинності Законом України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (Закон № 2464-VІ) вищенаведена норма Закону № 1058-IV була виключена.

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який визначає, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Однак, колегія суддів вважає, що дія наведеної норми не поширюється на спірні відносини, оскільки нею врегульовано нарахування та стягнення страхових внесків та штрафних санкцій, застосованих за несплату (несвоєчасну сплату) страхових внесків. Тобто у пенсійних органів зберігаються повноваження із застосовування лише тих штрафних санкцій, що пов'язані з правильністю нарахування та своєчасністю сплати страхових внесків.

Матеріалами справи встановлено, що рішенням №148 управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 16.11.2012 року застосовано фінансові санкції та нараховано пеню за період з 20.09.2010 року по 14.09.2012 року; рішенням №149 управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 16.11.2012 року застосовано фінансові санкції та нараховано пеню за період з 120.10.2010 року по 14.09.2012 року; рішенням №150 управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 16.11.2012 року застосовано фінансові санкції та нараховано пеню за період з 25.10.2010 року 14.09.2012 року; рішенням №151 управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 16.11.2012 року застосовано фінансові санкції та нараховано пеню за період з 29.10.2010 року до 14.09.2012 року.

Відтак, управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську при прийнятті оскаржуваних рішень №148,149,150,151 допустило порушення положень пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в частині застосування фінансових санкцій та нарахування пені за період: у рішенні №148 з 01.01.2011 року по 14.09.2012 року; у рішенні №149 01.01.2011 року по 14.09.2012 року; у рішенні №150 управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 16.11.2012 року з 01.01.2011 року 14.09.2012 року; у рішенні №151 управління Пенсійного фонду України в м.Івано-Франківську від 16.11.2012 року застосовано фінансові санкції та нараховано пеню за період з 01.01.2011 року до 14.09.2012 року.

Відповідно до ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинними рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.

Відповідно до п.2. ст.202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є : порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом.

Керуючись ст.160, 197, 198, 202, 205, 207,254 Кодексу адміністративного судочинства, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Машинобудівний завод «Автоливмаш» задоволити частково, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.12.2012р. по справі № 2а-3670/12/0970 - скасувати.

Прийняти нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Машинобудівний завод «Автоливмаш» задоволити частково.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську №148 від 16.11.2012 року в частині застосування фінансових санкцій та нарахування пені за період з 01.01.2011 року по 14.09.2012 року.

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську №149 від 16.11.2012 року в частині застосування фінансових санкцій та нарахування пені за період з 01.01.2011 року по 14.09.2012 року;

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську №150 від 16.11.2012 року в частині застосування фінансових санкцій та нарахування пені за період з 01.01.2011 року по 14.09.2012 року;

Скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в м. Івано-Франківську №151 від 16.11.2012 року в частині застосування фінансових санкцій та нарахування пені за період з 01.01.2011 року по 14.09.2012 року;

В решті позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів з моменту направлення її копій особам, що беруть участь у справі,та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Довга О.І.

Судді Запотічний І.І.

Ліщинський А.М.