16 березня 2015 року м. Київ В/800/1264/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого: Моторного О.А.
Суддів: Борисенко І.В.
Веденяпіна О.А.
Кошіля В.В.
Усенко Є.А.
перевіривши заяву Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 02.12.2014 у справі № 2а-1276/11/2670 (№ К/800/21082/14 - номер справи у Вищому адміністративному суді України)
за позовом Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України»
до Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення, -
Міжрегіональне головне управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників звернулось із заявою про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 02.12.2014 по даній справі, якою касаційну скаргу Міжрегіонального головного управління Міндоходів - Центрального офісу з обслуговування великих платників задоволено частково, постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2014 скасовано в частині задоволення позовних вимог щодо визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 21.03.2006 №0000052320/1 в частині визначення ПАТ «Державний ощадний банк України» податкового зобов'язання з податку на прибуток банківських організацій в сумі 5 972 235,09 грн. та прийнято нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог в цій частині відмовлено; в іншій частині постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 25.03.2014 залишено без змін.
Відповідно до статті 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про перегляд судових рішень подається до Верховного Суду України через Вищий адміністративний суд України, а з підстав, передбачених пунктом 3 частини першої статті 237 цього Кодексу, - безпосередньо до Верховного Суду України.
Згідно зі статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України, заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах може бути подана виключно з мотивів:
1) неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах;
2) встановлення міжнародною судовою установою, юрисдикція якої визнана Україною, порушення Україною міжнародних зобов'язань при вирішенні справи судом;
3) порушення норм матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення Вищим адміністративним судом України незаконного судового рішення з питань, передбачених статтею 171-1 цього Кодексу.
У заяві про перегляд постанови Вищого адміністративного суду України від 02.12.2014 заявник посилається не неоднакове застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм права, а саме: пп. 5.2.4 п. 5.2 ст. 5, пп. пп. 12.2.1, 12.2.2 п. 12.1 ст. 12 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».
В обґрунтування своїх вимог заявник додає копії ухвал Вищого адміністративного суду України від 28.02.2013 у справі № 2а-10472/11/2670 та від 18.02.2010 у справі № 23/169-11/483/06-АП, в яких, на його думку, згадана норма права застосована інакше, ніж у даній справі.
Подібність правовідносин, про яке зазначається в пункті 1 частини 1 статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України, означає, зокрема, тотожність суб'єктного складу учасників відносин, об'єкта та предмета правового регулювання, а також умов застосування правових норм (зокрема, часу, місця, підстав виникнення, припинення та зміни відповідних правовідносин). Зміст правовідносин з метою з'ясування їх подібності в різних рішеннях суду (судів) касаційної інстанції визначається обставинами кожної конкретної справи.
Між тим, як вбачається зі змісту заяви Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центрального офісу з обслуговування великих платників та приєднаних до неї додатків, обставини справи, що розглядається, відмінні від тих, на які посилається заявник в обґрунтування наявності підстав для перегляду справи.
Таким чином, відсутні підстави для допуску справи до провадження для перегляду судового рішення у даній адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 236 - 240 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити Міжрегіональному головному управлінню Державної фіскальної служби - Центральному офісу з обслуговування великих платників в допуску справи для перегляду Верховним Судом України постанови Вищого адміністративного суду України від 02.12.2014.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий (підпис)підписМоторний О.А.
Судді (підпис)Борисенко І.В.
(підпис)підписВеденяпін О.А.
(підпис)підписКошіль В.В.
(підпис)підписУсенко Є.А.