Ухвала від 05.03.2015 по справі 1207/5284/12

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.03.2015р. м. Київ К/800/1084/13

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

Бутенка В.І (доповідач), Олексієнка М.М., Штульман І.В.,

розглянувши в порядку письмового касаційного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2012 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просив визнати неправомірною відмову відповідача у перерахунку пенсії з урахуванням: посадового окладу 1480 грн.; винагороди за бойові чергування в розмірі 30% посадового окладу; винагороди за секретність у розмірі 20% посадового окладу; розміру премії 70% від посадового окладу з 01.11.2010 року; розміру премії 105% від посадового окладу з 01.06.2011 року; розміру премії, збільшеної з 01.01.2012 року на 30% відносно 2011 року, як старшому викладачу вищого військового закладу; розміру пенсії за вислугу років у розмірі 100% від грошового забезпечення як інваліду-Чорнобильцю 1 категорії; зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату недоплаченої пенсії з 01.08.2008 року.

Постановою Жовтневого районного суду м. Луганська від 21 серпня 2012 року в задоволенні позову відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року постанову суду першої інстанції скасовано і позов задоволено частково.

Зобов'язано відповідача розглянути заяви позивача від 19.03.2012 року і від 10.05.2012 року про перерахунок пенсії та за результатами розгляду прийняти відповідне рішення.

Стягнуто з Фонду на користь Управління ПФУ витрати на виплату і доставку основного розміру пенсії і витрати на виплату цільової допомоги за березень 2012 року у сумі 2833,43 грн. В решті позову відмовлено.

В касаційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судами першої і апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення цих судів і ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі.

Колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивач є військовим пенсіонером, був звільнений у запас за вислугу років, яка на час звільнення складає 32 роки.

Згідно розрахунків станом на 21.05.2012 року пенсія позивачу нараховувалася з урахуванням посадового окладу у розмірі 1200 грн., окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, роботи з таємними виробами, носіями, документами 15%, надбавки за особливо важливі завдання 50%, премії 10%, основного розміру пенсії 86%, грошового забезпечення у розмірі 2669,01 грн., з урахуванням доплати: у тому числі збільшення основного розміру пенсії (25%). Вид підвищення або надбавки до пенсії: інвалід війни 2 групи, 1 категорія ЧАЕС потерпілий інвалід 2 групи, інвалід війни 2 групи (при виконанні обов'язків військової служби).

Позивач 19.03.2012 року і 10.05.2012 року звертався до відповідача із заявами про перерахунок пенсії, на що 23.03.2012 року листом №746/Б-14 та 23.05.2012 року листом № 1247/Б-14 отримав відмову в проведенні перерахунку з посиланням на відсутність для цього підстав.

Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-XII) усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначеної категорії осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України у строки, передбачені частиною другою ст. 51 цього Закону.

Згідно ч. 2 ст. 51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Статтею 43 Закону №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим Спеціальним званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати підвищення) та премії у розмірах, установлених законодавством та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393» визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Внесення змін до інших нормативно-правових актів в частині розміру фонду преміювання для військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу не передбачені. Таким чином, граничні розміри премій, які можуть бути виплачені військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, встановлюються керівниками зазначених органів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (пункт 5, підпункт 2) Міністру оборони України як керівнику державного органу надано право в межах асигнувань, що виділяються на утримання Збройних Сил України, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби) відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів, та економії фонду грошового забезпечення.

Вказана постанова №1294 є діючою на момент звернення позивача із заявами про перерахунок пенсії, іншого порядку або змін до діючого порядку не приймалось.

Наказом Міністра оборони України від 5 листопада 2010 року №576 внесено зміни до пункту 9 наказу Міністра оборони України від 22 липня 2010 року №380 «Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік», згідно з якими з 1 травня 2010 року премія особам рядового, сержантського та старшинського складу складає 70% посадового окладу; науково-педагогічним працівникам з числа військовослужбовців кафедри вищих військових навчальних закладів., які мають статус національних, та військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів, які мають статус національних, - 70% посадового окладу; іншим військовослужбовцям - 55% посадового окладу.

Відповідно до п. 29.1 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншім особам, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 11.06.2008 року №260, військовослужбовцям чергових бойових обслуг командних пунктів, пунктів наведення авіації, підрозділів військових частин, кораблів, екіпажів літаків і бойових вертольотів та інших підрозділів, які несуть бойове чергування з протиповітряної оборони України, за час бойового чергування виплачується винагорода за бойове чергування.

Статтею 49 Закону України №2262-XII визначено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України. Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії. Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Згідно наведеної статті Закону №2262-XII і Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27 червня 2002 року №11-2, відповідач після отримання відповідної заяви позивача про перерахунок пенсії повинен був у 10-денний строк розглянути цю заяву, та у разі відмови в задоволені заяви прийняти відповідне мотивоване рішення, яке підписується начальником управління.

Заяви позивача було розглянуто в порядку звернення громадян, а мотивоване рішення щодо відмови в задоволені заяви із зазначенням обґрунтованих причини з посиланням на нормативні акти відповідачем не приймалось.

Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції, що в даному випадку суд не має можливості захистити порушене право позивача, тому що відсутнє рішення суб'єкта владних повноважень за заявами позивача про перерахунок пенсії від 19.03.2012 року та від 10.05.2012 року в порушення вимог ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

При таких обставинах колегія суддів вважає, що суд апеляційної інстанції дійшов обґрунтованого висновку про часткове задоволення позовних вимог, оскільки вони підтверджені встановленими обставинами справи і наявними в матеріалах справи доказами.

Доводи касаційної скарги зроблених цим судом висновків не спростовують.

З огляду на викладене колегія суддів вважає, що підстав для скасування чи зміни оскарженого судового рішення не вбачається.

Щодо вимог касаційної скарги про скасування судового рішення суду першої інстанції колегія суддів зауважує, що зазначене рішення вже скасоване судом апеляційної інстанції.

Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 11 грудня 2012 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

С у д д і : В.І. Бутенко

М.М. Олексієнко

І.В. Штульман