10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сичова О.П.
Суддя-доповідач:Моніч Б.С.
іменем України
"17" березня 2015 р. Справа № 806/4283/14
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Моніча Б.С.
суддів: Бондарчука І.Ф.
Хаюка С.М.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю
представників сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Комерційного виробничо-торгового підприємства "Коростеньхарч" , Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "10" грудня 2014 р. у справі за позовом Комерційного виробничо-торгового підприємства "Коростеньхарч" до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про скасування податкового повідомлення - рішення ,-
Комерційне виробничо-торгове підприємство "Коростеньхарч" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення цього органу від 04.07.2014 року №0000882201.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2014 року позов задоволено частково.
Визнано протиправним та частково скасовано податкове повідомлення-рішення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 04.07.2014 р. №0000882201, а саме: в частині стягнення штрафних фінансових санкцій в розмірі 9693,00 грн.
В решті позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Комерційне виробничо-торгове підприємство "Коростеньхарч" та Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області звернулись до суду з апеляційними скаргами, в яких посилаються на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Зокрема, інспекція просить скасувати вищевказане рішення та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю. Позивач просить позов задовольнити у повному обсязі.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарг відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційні скарги задоволенню не підлягають.
Як свідчать матеріали справи, 20.06.2014 року Коростенською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Житомирській області отримано копії матеріалів по факту зберігання та реалізації позивачем алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного збору, зокрема протокол про адміністративне правопорушення від 11.05.2014 року, пояснення від 11.05.2014 року, лист Міністерства фінансів України та акт експертизи від 04.06.2014 року №116-05-14.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 11.05.2014 року об 11 год. 00 хв. продавцем магазину Комерційного виробничо-торгового підприємства "Коростеньхарч", який знаходиться за адресою: м.Коростень, вул. К.Лібкнехта, 88 реалізовано одну пляшку горілки ТМ "Пшенична Мрія" об'ємом 0,5 літра, яка маркована маркою акцизного збору з ознаками підробки та маркою (стікером) "Аск" із зображенням "козачка".
Також згідно вказаного протоколу в позивача було вилучено вісімдесят шість пляшок горілки ТМ "Пшенична Мрія", дев'ять пляшок горілки ТМ "Столична", чотири пляшки горілки ТМ "Пшенична", п'ятдесят пляшок горілки ТМ "Земське", сорок чотири пляшки горілки ТМ "Златогор", дев'ятнадцять пляшок горілки ТМ "Icedamask", дванадцять пляшок горілки ТМ "Біла верба", одинадцять пляшок горілки ТМ "Хмільна традиція", п'ять пляшок горілки ТМ "Графська" об'ємом 0,5 літра кожна, які марковані марками акцизного збору невстановленого зразка. Також в позивача було вилучено сорок вісім пляшок настоянки ТМ "Цілюща" об'ємом 0,5 літра кожна та п'ятнадцять пляшок настоянки ТМ "Цілюща" об'ємом 0,25 літра кожна, на яких відсутні марки акцизного збору. Загальна сума вилученого товару складає 9828,50 грн.
У зв'язку із зазначеним, Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією було направлено на експертизу десять марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва, а саме: серії 23АААГ №120531, 16АААИ №012000, 05АББЭ №220431, 05АББЛ №262052, 05ААБН №265443, 05АББЭ №220400, 16АААЇ №011246, 16АААВ №011243, 05ААБН №885838, 23ААБА №051441.
Згідно Акту Експертизи №116-05-14 від 04.06.2014 року, затвердженого начальником відділу та контролю за виготовленням цінних паперів і документів суворої звітності (Держзнак) Управління державної політики у сфері пробірного нагляду та документів суворої звітності Міністерства фінансів України, надані на експертизу марки акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва з реквізитами: серії 23АААГ №120531, 16АААИ №012000, 05АББЭ №220431, 05АББЛ №262052, 05ААБН №265443, 05АББЭ №220400, 16АААЇ №011246, 16АААВ №011243, 05ААБН №885838 державним підприємством "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" не виготовлялись і є підробленими. Надана на експертизу марка акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробництва з реквізитами 23ААБА №051441 виготовлена державним підприємством "Поліграфічний комбінат "Україна" по виготовленню цінних паперів" і є автентичною.
04.07.2014 року Коростенською об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області на підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 11.05.2014 року та акта експертизи №116-05-14 від 04.06.2014 р. винесено податкове повідомлення-рішення №0000882201 від 04.07.2014 року, яким до Комерційного виробничо-торгового підприємства "Коростеньхарч" застосовано штрафні санкції в сумі 18193,00 грн.
Суд першої інстанції, перевіряючи спірне рішення на відповідність вимогам частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України дійшов висновків, що його прийнято протиправно.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначено Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі - Закон №481).
Відповідно до абз.3 ч.4 ст.11 цього Закону алкогольні напої, які виробляються в Україні, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Згідно з пп.14.1.107 п.14.1 статті 14 Податкового кодексу України марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Підпунктом 14.1.109 вказаної статті передбачено, що маркуванням алкогольних напоїв є наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку.
Згідно з п.226.6 ст.226 Податкового кодексу України маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць.
Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, місяць і рік випуску марки.
Згідно з п. 226.9 вказаної статті вважаються такими, що немарковані: алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку; алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції; алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Також, аналогічні приписи містяться у п. 20 Положення про виготовлення зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251.
Згідно з п. 226.11 ст. 226 Податкового кодексу України ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.
Відповідно ч.1 ст.17 Закону №481 за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Абзацом п'ятнадцятим частини другої статті 17 Закону №481 передбачено, що у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів 200 відсотків вартості товару, але не менше 8500 гривень.
Механізм застосування фінансових санкцій визначено Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 (далі - Порядок).
Відповідно до п.5 Порядку підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є:
- акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства;
- результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Судом вірно встановлено, що згідно акту експертизи №116-05-14 від 04.06.2014 року, затвердженого начальником відділу та контролю за виготовленням цінних паперів і документів суворої звітності (Держзнак) Управління державної політики у сфері пробірного нагляду та документів суворої звітності Міністерства фінансів України підроблення дев'яти марок акцизного податку.
Згідно спільного Наказу Міністерства фінансів України, Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України № 98/118/740 від 25.11.1993 року "Про затвердження Правил виготовлення бланків цінних паперів і документів суворого обліку", документи, що обслуговують грошовий обіг в тому числі марки податкові є бланками документів суворого обліку (п. 1.3.2 Правил).
Відповідно до п. 8.1 Правил, експертиза бланків цінних паперів і документів суворого обліку проводиться на вимогу замовника та за його рахунок. Експертиза проводиться Держзнаком України.
Відсутність марок акцизного податку на 48 пляшках настоянки ТМ "Цілющий" об'ємом 0,5 літра кожна та 15 пляшках настоянки ТМ "Цілющий" об'ємом 0,25 літра кожна, загальною вартістю 1380,00 грн., позивачем не заперечувалось. Згідно висновку експертів №3507-3509/14-34, складеного за результатами проведення судової криміналістичної експертизи спиртовмісних рідин, настоянка ТМ "Цілющий" є розчином етилового спирту з вмістом останнього від 34,68 до 34,88 об'ємних та відноситься до алкогольних напоїв.
Беручи до уваги, що проведеною експертизою щодо автентичності марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробника, встановлено підроблення дев'яти марок акцизного податку (вартість товару 274,50 грн.), проведеною судовою криміналістичною експертизою спиртовмісних рідин, встановлено, що настоянка ТМ "Цілющий" відноситься до алкогольних напоїв (вартість товару 1380,00 грн.), суд дійшов до вірного висновку про наявність підстав для застосування до позивача фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв з підробленими марками акцизного податку у вигляді штрафу в розмірі 200 відсотків, але не менше 8500 грн. В даному випадку відповідачем потрібно було застосувати до позивача штрафні санкції в розмірі 8500,00 грн.
Судом першої вірно встановив, що спірне податкове повідомлення-рішення в частині застосування штрафних санкцій в розмірі 9693,00 грн. слід скасувати, оскільки доказів підроблення марок акцизного податку на інших алкогольних напоях позивачем до суду не надано, а експертизою щодо автентичності марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв вітчизняного виробника встановлено підроблення лише дев'яти марок акцизного податку (вартість товару 274,50 грн.).
Таким чином, фінансові санкції, які були застосовані до позивача, відповідають лише сумі, визначеній у спірному податковому повідомленні-рішенні в розмірі 8500 грн.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Суд першої інстанції дав належну оцінку обставинам справи, вірно застосував законодавство, яке регулює спірні правовідносини та ухвалив законне рішення, що відповідає вимогам матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційних скарг не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Апеляційні скарги Комерційного виробничо-торгового підприємства "Коростеньхарч" та Коростенської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Житомирського окружного адміністративного суду від "10" грудня 2014 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Б.С. Моніч
судді: (підпис) І.Ф.Бондарчук
(підпис) С.М.Хаюк
З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Б.С. Моніч
Повний текст cудового рішення виготовлено "23" березня 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: Комерційне виробничо-торгове підприємство "Коростеньхарч" вул.Грушевського, 41а,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500
3- відповідачу/відповідачам: Коростенська об"єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області вул. Коротуна,3,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500
4-третій особі: - ,