23 березня 2015 року м. Черкаси справа № 823/363/15
16 годин 25 хвилин
Черкаський окружний адміністративний суд у складі: судді - Трофімової Л.В., за участі секретаря - Роя О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу справи № 823/363/15
за позовом Тальнівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області (надалі - Тальнівська ОДПІ) [представник позивача - не з'явився]
до фізичної особи ОСОБА_1 (надалі - ОСОБА_1.) [відповідач - не з'явився]
про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу, прийняв постанову.
Тальнівська ОДПІ, звернувшись до суду з адміністративним позовом, просить стягнути кошти ОСОБА_1 у сумі 9969 грн. 60 коп. у рахунок погашення податкового боргу.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач всупереч вимог чинного законодавства, не подав у встановлені строки декларацію про майновий стан та доходи, що призвело до порушення п.179.1 ст.179 Податкового кодексу України та не сплатив податок на доходи фізичних осіб (надалі - ПДФО) з отриманого доходу, внаслідок чого за ним обліковується податковий борг з податку на доходи фізичних осіб у сумі 9969 грн. 60 коп.
Позивач у судове засідання свого представника не направив, звернувся до суду з заявою про розгляд справи без участі його представника (а.с.24).
Відповідач у судове засідання не прибув, свого представника не направив, письмових заперечень до суду не надіслав, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином (а.с.40-41).
Згідно із ч.4 ст.128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги належить задовольнити з огляду на таке.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (надалі за текстом - Кодекс №2755). Згідно із ст.6 Кодексу №2755 податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу. Кодексом №2755 визначено обов'язок відповідача як платника податків самостійно обчислювати суму податкового зобов'язання та зазначати її в податковій декларації, що в обов'язковому порядку подається до територіального податкового органу (ст.16). Відповідно до пп.162.1.1 п.162.1 ст.162 Кодексу №2755 платниками податку на доходи фізичних осіб, зокрема, є. фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Згідно пп.«в» п.176.1 ст.176 Кодексу №2755 платники податку зобов'язані подавати податкову декларацію за встановленою формою у визначені строки у випадках, коли згідно з нормами цього розділу таке подання є обов'язковим. Пунктом 46.1 ст.46 Кодексу №2755 встановлено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Відповідно до п.179.1 ст.179 Кодексу №2755 платник податку зобов'язаний подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) відповідно до цього Кодексу.
Згідно із п.179.7 ст.179 Кодексу №2755 фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій нею податковій декларації. Сума податкових зобов'язань, донарахована контролюючим органом, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом. Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20 Кодексу №2755 контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення. Згідно п.75.1 ст.75 Кодексу №2755 контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Відповідно до п.78.1 ст.78 Кодексу №2755 документальна позапланова перевірка здійснюється у випадку виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судом встановлено, що 11.07.2014 було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ОСОБА_1 з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2012 до 31.12.2012. За результатами перевірки встановлено, що ОСОБА_1 у 2012 році отримав дохід у вигляді додаткового блага від АТ «УКРСИББАНК» у сумі 47378 грн. 12 коп. Результати перевірки оформлено актом від 14.07.2014 №206/23-22-03-046/НОМЕР_1. У акті зафіксовано порушення пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 Кодексу №2755, а саме - неподання у встановленні законом строки декларації про майновий стан і доходи за 2012 рік із зазначенням доходу у вигляді додаткового блага у сумі 47378 грн. 12 коп. та порушення пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, п.167.1 ст.167 Кодексу №2755, а саме - відповідачем не сплачено ПДФО за 2012 рік у сумі 7839 грн. 68 коп. Копію акту направлено відповідачу на адресу вул. Шевченка, 10, с. Березівка, Маньківський район, Черкаська область. 20116. Зазначений акт отримано відповідачем 18.07.2014, що підтверджується відміткою у повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.13 - зворотній бік).
Відповідно до п.123.1 ст.123 Кодексу №2755 у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених пп.пп. 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 п.54.3 ст.54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Згідно із п.120.1 ст.120 Кодексу №2755 неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій тягнуть за собою накладення штрафу у сумі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Відповідно до п.54.3 ст.54 Кодексу №2755 контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках (пп.54.3.2 п.54.3 ст.54); дані перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, в тому числі податкового агента, свідчать про порушення правил нарахування, утримання та сплати до відповідних бюджетів податків і зборів, передбачених цим Кодексом, у тому числі податку на доходи фізичних осіб таким податковим агентом (пп.54.3.5 п.54.3 ст.54).
18.07.2014 на підставі акту перевірки від 14.07.2014 №206/23-22-03-046/НОМЕР_1 прийнято податкове повідомлення - рішення №0003351700 - про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДФО у сумі 9969 грн. 60 коп., у тому числі за основним платежем - 7839 грн. 68 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями - у сумі 2129 грн. 92 коп. Зазначене податкове повідомлення - рішення вручено відповідачеві 23.07.2014 (а.с.13 - зворотній бік), доказів оскарження або визнання протиправним і скасування суду не надано.
Загальна сума боргу відповідача становить 9969 грн. 60 коп., що підтверджується зворотнім боком облікової картки відповідача (а.с.22-23).
Відповідно до пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу №2755 податковим боргом визнається сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого у порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Згідно із пп.14.1.137 п.14.1 ст.14 Кодексу № 2755 орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу у межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України. Підпунктом 14.1.152 п.14.1 ст.14 Кодексу № 2755 визначено, що погашення податкового боргу - це зменшення абсолютного значення суми такого боргу, підтверджене відповідним документом. Відповідно до п.59.1 ст.59 Кодексу №2755 у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу у порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашається вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається) (п. 59.5 ст. 59 Кодексу №2755).
У зв'язку із несплатою відповідачем узгодженої суми податкового зобов'язання в установлені строки, позивачем на адресу відповідача направлено податкову вимогу форми «Ф» від 20.08.2014 №320-25 (а.с.7). Дана вимога отримана відповідачем, що підтверджується відміткою у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с.7 - зворотній бік).
Статтею 88 Кодексу №2755 визначено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення. Відповідно до ст.89 Кодексу №2755 право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу. Майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.
Згідно із витягом від 05.11.2014 №45537437 про державну реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна до державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено реєстраційний запис про публічне обтяження майна відповідача згідно акту опису майна від 29.10.2014 №14/23-19-25.
Відповідно до п.87.11 ст.87 Кодексу №2755 орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.
Зважаючи на обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги, докази щодо їх підтвердження, керуючись актами законодавства щодо цих правовідносин, суд дійшов висновку, що у позивача є підстави для примусового стягнення за рішенням суду з відповідача у рахунок погашення податкового боргу у сумі 9969 (дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 60 коп. та знаходить позов таким, що належить задовольнити.
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем - суб'єктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 160, 162, 167 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути кошти ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у дохід бюджету через Тальнівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Черкаській області (20400, Черкаська область, м. Тальне, вул. Соборна, 122, ідентифікаційний код 39494397) у рахунок погашення податкового боргу у сумі 9969 (дев'ять тисяч дев'ятсот шістдесят дев'ять) грн. 60 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 27 березня 2015 року.
Суддя Л.В.Трофімова