25 березня 2015 року Справа № 876/11683/14
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
розглянувши в порядку письмового провадження у м.Львові апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014р. по справі за їх позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів -
31.10.2014р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача 69408,76 грн. надміру виплачених відповідачу грошових коштів.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що виявлено подачу невірної інформації про здійснення чоловіком відповідачки догляду за перестарілим ОСОБА_2, який перебував за кордоном та не здійснював догляд протягом трьох місяців перед датою звернення, що призвело до надмірної виплати їм бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 69408,76 грн. В результаті проведеної перевірки УСЗН Збаразької РДА було виявлено, що ОСОБА_3 неодноразово перетинав державний кордон України та не перебував на території України тривалий період часу.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014р. позов задоволено частково. Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації (вул.Незалежності,8, м.Збараж) надміру виплачені кошти в розмірі 395,42 грн. В решті позовних вимог відмовити.
Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації оскаржила дану постанову з підстав неправильного застосування норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вимоги апеляційної скарги обґрунтовані тим, що відповідно до п.10 постанови Кабінету Міністрів України №250 від 23.02.2003 р. «Про порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» допомога не призначається у разі коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами І групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги). Оскільки ОСОБА_3 не працював та не здійснював догляду за ОСОБА_2 права на призначення допомоги малозабезпеченим сім'ям ОСОБА_1 не мала права.
Здійснення членом сім'ї ОСОБА_1 постійного догляду за особою, яка досягла 80-річного віку, протягом трьох місяців перед зверненням за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям є обставиною, що впливає на призначення та виплату державної допомоги.
Заявницею приховано або навмисно подано недостовірні дані про доходи та майновий стан її сім'ї, що вплинуло на встановлення права на призначення державної соціальної допомоги.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою в позові відмовити.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, а відтак на підставі п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно до заяв від 15.02.2012 року, від 01.08.2012 року, від 05.02.2013 року, від 13.12.2012 року, від 01.08.2013 року про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій, субсидій та пільг, позивачці, з урахуванням всіх членів сім'ї призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям в сумі 13302,70 грн. за період з 01.02.2012р. по 31.07.2012р., від 01.08.2012 року - в сумі 17482,46 грн. за період з 01.08.2012р. по 31.01.2013р., від 05.02.2013 року - в сумі 18884,22 грн. за період з 01.02.2013р. по 31.07.2013р., від 01.08.2013 року - в сумі 19739,38 грн. за період з 01.08.2013р. по 31.01.2014р. Також, ОСОБА_3 призначено компенсаційну виплату по догляду за престарілим ОСОБА_2.
УСЗН Збаразької РДА здійснено перевірку інформації по здійсненню догляду за перестарілим ОСОБА_2, членом сім'ї ОСОБА_3, що подані разом із заявою від 15.02.2012р., 01.08.2012р., 05.02.2013р., 01.08.2013р., від ОСОБА_1 для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, виявлено подачу невірної інформації про здійснення її чоловіком догляду за перестарілим ОСОБА_2, який перебував за кордоном та не здійснював догляд протягом трьох місяців перед датою звернення, що призвело до надмірної виплати їм бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 68878,38 грн. Згідно розрахунків УСЗН Збаразької РДА отримано надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 69408,76 грн. Факт перебування ОСОБА_3 за кордоном, підтверджується листом управління Служби безпеки України в Тернопільської області від 26.06.2014 року №69/8/1-3049.
На підставі здійсненої перевірки 08.09.2014 року УСЗН Збаразької РДА надіслано повідомлення на адресу ОСОБА_1 про припинення надання допомоги малозабезпечиним сім'ям.
Оскільки зазначена сума в розмірі 69408,76грн. відповідачем не була відшкодована, УСЗН Збаразької РДА звернулось до суду про повернення надміру виплачених грошових коштів.
Відповідно до ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову про стягнення з відповідача надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям в розмірі 68878,38 грн. виходячи з наступного:
Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01.06.2000 №1768-ІІІ (далі - Закон № 1768-ІІІ) державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, стверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. №250 (далі - Постанова №250) визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».
Пунктом 2 Постанови №250 передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Оскільки позивач просить стягнути надміру виплачені кошти внаслідок неповідомлення відповідачем обставин, що не пов'язані із її майновим станом та її доходами, а впливають лише на умови виплати компенсації по догляду за особою похилого віку, то таке суперечить вимогам ч.2 ст.22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», якою передбачено, що суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з законом та п.28 Постанови №250, в той же час, обґрунтувань щодо зловживань відповідача представником позивача не наведено, як в суді першої так і апеляційної інстанції, як і доказів щодо подання ОСОБА_1, документів із свідомо неправдивими відомостями або приховування відомостей щодо її майнового стану та доходів.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України - кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Крім того, колегія суддів вважає за необхідне стягнути з апелянта судові витрати, відповідно до ст.94 КАС України, оскільки ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 28.01.2015р. відстрочено сплату судового збору до вирішення спору по суті.
Керуючись ст.ст.160, 195-197, п.1 ч.1 ст.198, ст.200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації - залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2014р.по справі №819/2535/14-а - без змін.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Збаразької районної державної адміністрації на рахунок отримувача 31219206781004 УДКСУ у Галицькому районі м.Львова код отримувача (код за ЄДРПОУ) 38007573 Банк отримувача ГУДКСУ у Львівської області Код банку отримувача (МФО 825014 Код класифікації доходів бюджету 22030001, "Призначення платежу" - судовий збір, код 34668371 - 876,96 грн. (вісімсот сімдесят шість грн. 96 коп.).
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
А.Р.Курилець