Постанова від 17.03.2015 по справі 802/4404/14-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

17 березня 2015 р. Справа № 802/4404/14-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Слободонюка М.В.,

за участю:

секретаря судового засідання: Жупанової Д.О.

представника позивача: Паука В.В.

представника відповідача: ОСОБА_1

представника третьої особи: Галети О.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Прокурора Шаргородського району Вінницької області діючого в інтересах Держави

до: приватного підприємства "Довіра", за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області

про: зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся позивач - прокурор Шаргородського району Вінницької області з адміністративним позовом до відповідача - приватного підприємства "Довіра" (далі - ПП "Довіра") за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області про зобов'язання вчинити дії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що плановою перевіркою дотримання вимог земельного законодавства ПП "Довіра" при використанні земель сільськогосподарського призначення, встановлено, що вказане приватне підприємство в порушення вимог ч.4 ст. 22 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 774 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. У зв'язку із цим, Державною інспекцією сільського господарства у Вінницькій області внесено припис №001796 від 11.12.2013 року з вимогою усунути вказане порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін. Проведеною повторною перевіркою встановлено, що ПП "Довіра" не виконало зазначені вимоги, а тому керівнику внесено повторно припис №000078/14 від 07.02.2014 року та притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення. Однак, вимоги повторного припису ПП "Довіра" не виконало, у зв'язку із чим позивач, діючи в інтересах держави відповідно до ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", звернувся до суду з відповідним позовом та просить зобов'язати ПП "Довіра" виконати вимоги приписів №001796 від 11.12.2013 року та №000078/14 від 07.02.2014 року шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 774 гектара.

В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги, підтвердив зазначені в позовній заяві та заяві про уточнення позовних вимог №63 від 15.01.2015 року обставини, просив позов задовольнити.

Представник відповідача - директор ПП "Довіра" ОСОБА_1 у судовому засіданні проти задоволення позову не заперечувала та пояснила, що нею вживаються заходи щодо розроблення та затвердження в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь. У даний час укладений договір із ДП "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" про виконання землевпорядних робіт на розробку проекту землеустрою та найближчим часом після проведення реєстрації укладених із власниками договорів оренди землі буде ініційовано питання про виготовлення виконавцем проекту землеустрою.

Представник третьої особи у судовому засіданні також підтримала заявлені позовні вимоги та просила задовольнити адміністративний позов.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив наступне.

Державною інспекцією сільського господарства у Вінницькій області у грудні 2013 року проведено планову перевірку дотримання вимог земельного законодавства ПП "Довіра" при використанні земель сільськогосподарського призначення на території Зведенівської сільської ради Шаргородського району Вінницької області.

За результатами проведеної перевірки, результати якої відображені в акті перевірки №203 від 11.12.2013року, Державною інспекцією сільського господарства у Вінницькій області встановлено, що вказане приватне підприємство в порушення вимог ч. 4 ст. 22 Земельного кодексу України використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 774 га із земель сільськогосподарського призначення, які розміщені на території Зведенівської сільської ради за межами населеного пункту с. Зведенівка, без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

На усунення виявленого порушення державним інспектором сільського господарства у Вінницькій області керівнику ПП "Довіра" ОСОБА_1 внесено припис № 001796 від 11.12.2013 року з вимогою усунути вказане порушення вимог земельного законодавства в 30-ти денний термін, який цього ж дня отриманий відповідачем.

Проведеною Державною інспекцією сільського господарства у Вінницькій області повторною перевіркою встановлено, що ПП "Довіра" не виконано зазначені вимоги попереднього припису, як наслідок 07.02.2014 року відповідачу повторно внесено припис за № 000078/14 з вимогою усунути вищезгадані порушення вимог земельного законодавства у 30-ти денний термін.

За фактом невиконання вимог приписів на керівника ПП "Довіра" було складено протокол від 07.02.2014 року за № 000054/14 про адміністративне правопорушення за статтею 188-5 КУпАП, за результатами розгляду якого було винесено постанову від 07.02.2014 року №28/14 про накладення на керівника ПП "Довіра" ОСОБА_1 штрафу у сумі 255 грн.

Визначаючись щодо позовних вимог суд виходить з наступного.

Відповідно до ч.1 ст. 1 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

В силу ч.4 ст. 22 ЗК України земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель.

Згідно з ч.2 ст. 25 Закону України "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов'язаний виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

Частиною 1 ст. 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2011 року №1134 затверджено порядок розроблення проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

У відповідності до п.6 порядку розробки проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь для розроблення проекту землеустрою замовник укладає з виконавцем відповідний договір, істотними умовами якого є вартість і строки (не більш як три місяці) проведення робіт із землеустрою. До договору замовник додає: документи, що підтверджують площу землеволодіння, землекористування; копії рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування чи суду про проведення робіт із землеустрою (якщо такі рішення є підставою для розроблення проекту землеустрою); копію агрохімічного паспорта поля, земельної ділянки; матеріали книги історії полів за останні три роки, актуальні матеріали польових геодезичних вишукувань та ґрунтових обстежень (у разі їх наявності).

Судом встановлено, що між ПП "Довіра" в особі ОСОБА_1 (далі - замовник) та ДП "Вінницький науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" (далі - виконавець) було укладено договір №5642 від 29.12.2014 року, згідно якого виконавець приймає на себе зобов'язання по виконанню землевпорядних робіт на розробку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь земель, які знаходяться в оренді ПП "Довіра".

Разом із тим суд звертає увагу, що відповідно до п. 2.1 цього договору, виконавець приступає до виконання робіт при 100% оплаті коштів замовником та надання всієї інформації, яка потрібна для проведення робіт. Однак, як з'ясовано у судовому засіданні та слідує із пояснень директора ПП "Довіра" ОСОБА_1, зазначені умови договору у даний час не виконані, так як оплата коштів не здійсненна, а необхідна для проведення робіт документація - не надана.

Тобто, незважаючи на існування діючого у даний час договору на виконання землевпорядних робіт, проте зобов'язання виконавця за даним договором не реалізовані у зв'язку з невиконанням своїх зобов'язань замовником. А відтак, наявність лише укладеного договору без його подальшого виконання не може свідчити про вжиття відповідачем усіх необхідних заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень.

Таким чином суд приходить до висновку, що ПП "Довіра" станом на час розгляду справи не виконала вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області №001796 від 11.12.2013 року та №000078/14 від 07.02.2014 року та продовжує використовувати земельні ділянки сільськогосподарського призначення загальною площею 764 га без розробленого та затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь.

З врахуванням вищевикладеного, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, відповідають чинному законодавству, підтверджуються матеріалами справи та підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Зобов'язати ПП "Довіра" (с. Зведенівка Шаргородського району Вінницької області) в особі ОСОБА_1 виконати вимоги приписів Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області № 001796 від 11.12.2013 року та № 000078/14 від 07.02.2014 року шляхом вжиття заходів до розроблення та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь при використанні земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 774 гектара.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.

Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Слободонюк Михайло Васильович