ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без руху
18 березня 2015 року справа №826/4340/15
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Кузьменко В.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовомОСОБА_1
доДержавної казначейської служби України
провизнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовом до Державної казначейської служби України (далі по тексту - відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність посадових осіб відповідача при виконанні постанови Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року про стягнення з Державної судової адміністрації України 9 542,00 грн. на користь позивача; 2) зобов'язати відповідача негайно виконати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року шляхом списання із рахунку Державної судової адміністрації України 9 542,00 грн. із перерахуванням на рахунок позивача; 3) про індексувати суму стягнення 9 542,00 грн., починаючи з 05 листопада 2013 року з урахуванням рівня інфляції, на день винесення рішення; 4) відповідно до частини першої статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України винести окрему ухвалу суду про порушення кримінального Закону України, направивши окрему ухвалу до правоохоронних органів із вимогою порушення кримінальної справи за частиною другою статті 382 Кримінального кодексу України відносно посадових осіб відповідача.
Відповідно до частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1, Окружний адміністративний суд міста Києва звертає увагу на наступне.
Частина третя статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до частини першої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначається, зокрема, у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору.
Частина перша статті 8 Закону України "Про судовий збір" передбачає, що, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з частиною другою статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Разом з тим, на підставі матеріалів позовної заяви суд встановив, що позивачем не додано до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, для направлення відповідачу та документа про сплату судового збору.
Таким чином, при зверненні до суду позивач повинен додати до позовної заяви документ про сплату судового збору або клопотання про звільнення від сплати судового збору, підтверджене відповідними доказами.
Позивач разом із позовною заявою подав заяву про звільнення від сплати судових витрат та держмита, в обґрунтування якої зазначив, що він є пенсіонером та людиною похилого віку з тяжким матеріальним становищем.
Відповідно до частини першої статі 69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Разом з тим, суд звертає увагу, що позивач не надав суду будь-яких доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_1 є пенсіонером та знаходиться в незадовільному матеріальному стані, та які б дозволили звільнити позивача від сплати судового збору (наприклад, копія пенсійного посвідчення, довідка органу соціального захисту населення).
З урахуванням викладеного Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до висновку, що позовна заява ОСОБА_1 є такою, що подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Вказані недоліки позивач може усунути у дводенний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили шляхом подання до суду оригіналу документа про сплату судового збору в розмірі, встановленому пунктом 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" або доказів на підтвердження обставин звільнення від сплати судового збору.
Згідно з частиною другою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Керуючись статтями 106, 108, статтею 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя Окружного адміністративного суду міста Києва, -
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Встановити ОСОБА_1 дводенний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили для усунення недоліків позовної заяви.
3. Попередити ОСОБА_1 про наслідки недотримання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху, передбачені пунктом 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко