Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/188/15-а
Провадження № 2-а/670/28/15
18 березня 2015 року смт Віньківці
10.00год. Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Потапов О.О. одноособо, без участі сторін, в порядку скороченого провадження, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Віньківці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі про визнання протиправною бездіяльності суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,
06 березня 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії.
Посилається на те, що з 31.12.2014 року їй була відповідачем призначена пенсія по інвалідності згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 70% заробітної плати державного службовця.
Посилаючись на норми Закону України "Про державну службу", Закону України "Про пенсійне забезпечення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про оплату праці", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" вона повідомляє, що відповідач допустив службові порушення і не включив при призначені пенсії до заробітку для її обчислення суми допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги, для вирішення соціально - побутових питань та індексацію заробітної плати.
В лютому 2015 року позивачем на адресу відповідача направлена заява з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування. При нарахуванні її не було включено суми заробітку до формули нарахування виплат, по яких здійснювалась сплата збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (допомога на оздоровлення, матеріальна допомога, індексація заробітної плати). На її заяву листом № 10/К-7 від 27.02.2015 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії.
Щомісячна пенсія заявнику була нарахована як державному службовцю у розмірі 70% від суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст. 66 ч.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників. Однак отримувана нею матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не увійшли в розрахунок заробітку для обчислення пенсії.
Посилаючись на норми зазначеного Закону, на норми інших законодавчих актів, позивач зазначає, що право її на пенсійне забезпечення порушене і захист можливий шляхом визнання неправомірною відмову відповідача включити зазначені суми в заробітну плату для призначення їй пенсії, просить зобов'язати відповідача виплатити різницю перерахованої їй пенсії починаючи з 30.12.2014 року.
Таким чином позивач вважає неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку призначеної їй пенсії. Просить зобов'язати провести їй перерахунок та виплату різниці пенсії з 31.12.2014 року в розмірі 70% від заробітної плати зазначеної в довідці № 109 від 22.01.2014 року згідно Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення їй пенсії).
Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні їй перерахунку пенсії.
Судове засідання проводилось без участі сторін відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України (скорочене провадження) без фіксації судового процесу звукозаписувальними технічними засобами.
Представник відповідача, Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі, надав в десятиденний строк заперечення проти позову. Мотивував його тим, що згідно статтей 33 ч.2 , 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Матеріальна допомога згідно даного Закону не входить до інших надбавок, а є окремою одноразовою виплатою. Пенсія держслужбовцям призначається в розмірі 60% суми їх заробітної плати з якої було сплачено страхові внески, а перерахунок пенсії проводиться у разі підвищення зарплати працюючим держслужбовцям.
Згідно ст.37-1 Закону України "Про державну службу", у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 112 від 25.03.2014 року "Про внесення змін до державних постанов КМУ з питань пенсійного забезпечення", якою було внесено зміни до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2014 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії", розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок, на ранг та за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсій відповідно до Закону "Про державну службу" визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на такий вид пенсії.
Оскільки матеріальна допомога та індексація не є надбавкою чи премією, включати їх у розрахунок заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 згідно чотирьох довідок № 109, від 22.01.2014 року немає законних підстав.
Дослідивши письмові докази, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані і підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що позивачу ОСОБА_1 розпорядженням № 186006, починаючи з 01.02.2015 року проведено перерахунок пенсії за віком в розмірі 70% суми заробітної плати державного службовця.
При визначенні розміру пенсії відповідачем була взята заробітна плата позивача ОСОБА_1, однак без врахування розміру отриманої нею матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та інших сум на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
В лютому 2014 року позивачем на адресу відповідача направлено заяву з вимогою здійснити перерахунок пенсії з підстав невірного її нарахування через невключення до формули нарахування виплат, по яким здійснювались сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди за високі досягнення та індексації заробітної плати, однак відповідачем листом № 10/К-7 від 27.02.2015 року, їй було відмовлено в перерахунку пенсії.
Суд вважає, що відповідачем неправомірно, всупереч вимогам чинного законодавства було відмовлено в здійсненні позивачу перерахунку пенсії з зазначених ним у заяві підстав.
Згідно ст.ст.33, 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до ст.1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95ВР заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до ст.66 ч.1 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованій особі для призначення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Відносно цих вимог закону судом встановлено, що до заробітку позивача ОСОБА_1 входила матеріальна допомога на оздоровлення, допомога на вирішення соціально- побутових питань, грошова винагорода за високі досягнення та індексація заробітної плати на які було нараховано і сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується інформацією про розмір заробітної плати, інші платежі в розрізі років та утримання внесків на пенсійне страхування, а тому відповідач при обчисленні розміру пенсії позивачу повинен був включити ці виплати до складу його заробітної плати як державного службовця, однак всупереч цим вимогам законодавства безпідставно не включив їх до суми середнього заробітку для визначення розміру пенсії.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі провести їй перерахунок пенсії за віком відповідно до вимог ст.37 Закону України "Про державну службу", ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення2 з часу призначення пенсії, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та грошову винагороду за високі досягнення є обґрунтованими і підлягають до задоволення.
На підставі викладеного, ст.ст.8, 19, 22, 46, 55, 92 Конституції України, ст.ст.33, 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, ст.66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ, ст.ст.1, 2 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року № 108/95ВР, керуючись ст.ст. 6, 7, 9, 11, 71, 86, 99, 158-163, 167 КАС України, суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ з 31 грудня 2014 року, включивши до середнього заробітку для обчислення пенсії суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань, грошову винагороду за високі досягнення та індексації заробітної плати і виплатити ОСОБА_1 недоплачений розмір пенсії, починаючи з 31 грудня 2014 року в розмірі 70% заробітної плати (доходу), зазначеного в довідках № 109 від 30.12.2014 року.
Постанова як така, що прийнята в порядку скороченого провадження, підлягає до негайного виконання в частині перерахунку за один місяць.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання її копії до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Віньковецький районний суд Хмельницької області.
Суддя О.О. Потапов