11 березня 2015 р.м.ОдесаСправа № 667/9953/14-а
Категорія: 10 Головуючий в 1 інстанції: Ігнатенко О.Й.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді -Кравець О.О.
судді -Домусчі С.Д.
судді -Турецької І.О.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні на постанову Комсомольського районного суду м.Херсона від 11 грудня 2014 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинення певних дій ,
31 жовтня 2014 року ОСОБА_4 звернулася до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні та після уточнення позовних вимог просила визнати протиправним та скасувати рішення про відмову відповідача у перерахунку пенсії, зобов'язати здійснити розрахунок пенсії з 16.07.2010 року з врахуванням інших видів виплат згідно довідок відповідача , на які нараховані та з яких утримані страховані внески до Пенсійного фонду.
Постановою Комсомольського районного суду м.Херсона від 11 грудня 2014 року позов був задоволений.
Не погоджуючись з вказаною постановою відповідач подав апеляційну скаргу, у якої вважає вказану постанову прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2015 року справа призначена до слухання у порядку письмового провадження.
Апеляційний суд, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що вона не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні та отримує пенсію за віком з 16.07.2010 року на підставі Закону України «Про державну службу».
17.06.2014 року Державною податковою інспекцією у м.Херсоні головного управління Міндоходів у Херсонській області ОСОБА_4 була видана довідка № 138 про складові заробітної плати.
03 листопада 2014 року позивачка звернувся до відповідача про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про державну службу» з урахуванням матеріальної допомоги та інших виплат , але протоколом №65 йому було відмовлено.
Згідно Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних виплат до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Законом України «Про державну службу» встановлені загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовця.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислуги років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особами, які на час звернення за призначення пенсії не є державними службовцями. - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Згідно ч.2 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, але із змісту статті 40 цього Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цим виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або 60.
Таким чином, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відноситься до складу заробітної плати також інші виплати.
Крім того, на вищезазначені виплати державним службовцям, так і як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки нараховуються та утримуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний соціальний внесок.
Згідно п.2 постанови Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. №5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18.02.2011р. за № 210/18948. затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Таким чином, апеляційний суд погоджується з висновком суду 1-ої інстанції , щодо задоволення позову.
Проте, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції не правильно визначений період, за який підлягають задоволенню позовні вимоги.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд першої інстанції повинен був врахувати, що шестимісячний строк для звернення до суду слід застосовувати у кожному випадку порушення права позивача, тобто відносно кожного місяця, в якому порушувалось право позивача на отримання підвищення до пенсії.
Враховуючи, що позивачка звернулася до суду 21 листопада 2014 року, апеляційний суд дійшов висновку, що вимоги позивача можуть бути задоволені в межах шестимісячного строку, а саме за період з 21 травня 2014 року, враховуючи ст. 99 КАС України.
Суд першої інстанції, ухвалюючи рішення, не з'ясував усі обставини справи, порушив норми процесуального права, а наведені в апеляційній скарзі доводи частково спростовують правильність висновків суду.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право апеляційну скаргу задовольнити, а постанову суду - скасувати та залишити без розгляду.
Таким чином, апеляційний суд доходить до висновку, що у зв'язку з порушенням судом 1-ої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвели до неправильного вирішення справи та невідповідності висновків суду обставинам справи є підстави для скасування постанови суду та залишення позову без розгляду .
Керуючись ст..160, 195,197, 198, 205, 254 КАС України, апеляційний суд
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні - задовольнити частково.
Постанову Комсомольського районного суду м.Херсона від 11 грудня 2014 року у частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 по довідці №138 від 17.06.2014 року , яка видана ДПІ у м.Херсоні Головного управління Міндоходів Херсонській області з урахуванням інших виплат, за період з 16 липня 2010 року по 20 травня 2014 року - скасувати, а позовні вимоги ОСОБА_4 у вказаній частині - залишити без розгляду.
В іншій частині постанову Комсомольського районного суду м.Херсона від 11 грудня 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя О.О.Кравець
пис/
Судді: С.Д.Домусчі
І.О.Турецької