03 березня 2015 року м. Київ К/800/66804/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого судді: Сіроша М.В.,
суддів: Голубєвої Г.К.,
Юрченко В.П.,
розглянувши у порядку попереднього розгляду касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві правонаступника Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби (далі - ДПІ) на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями «Сканія Україна» (далі - Товариство) до ДПІ,
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
У травні 2013 року Товариство звернулося до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ № 0038891502 від 12.12.2012 року.
Зазначило, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення спростовується наявними в матеріалах адміністративної справи первинними документами.
10 червня 2013 року постановою Окружного адміністративного суду м. Києва у задоволенні позову відмовлено.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що 1.02.2012 року Товариство надало ДПІ податкові накладні, а розрахунки їх коригування - у грудні 2012 року після спливу встановленого вимогами чинного законодавства строку, оскаржуване податкове повідомлення-рішення ДПІ щодо збільшення Товариству зобов'язання з податку на додану вартість, у розмірі 97 692,00 грн., є правомірним.
18 грудня 2013 року постановою Київського апеляційного адміністративного суду постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 10 червня 2013 року скасована, позов задоволено.
Податкове повідомлення-рішення ДПІ № 0038891502 від 12.12.2012 року визнане протиправним та скасоване.
ДПІ звернулася із касаційною скаргою про скасування постанови Київського апеляційного адміністративного суду та ухвалення нової постанови про відмову у задоволенні позову, посилаючись на порушення апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правильність застосування апеляційним адміністративним судом норм матеріального та процесуального права, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, 5.11.2012 року ДПІ здійснила камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість Товариства за лютий 2012 року, за наслідками якої того ж дня був складений акт перевірки.
У акті перевірки зазначено, що у Єдиному реєстрі податкових накладних відсутня реєстрація податкових накладних Товариства № 1 та № 2 від 1.02.2012 року на загальну суму податку на додану вартість, у розмірі 97 692,00 грн., включених Товариством до реєстру виданих і отриманих податкових накладних за лютий 2012 року.
12 грудня 2012 року ДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення № 0038891502 щодо збільшення Товариству грошового зобов'язання з податку на додану вартість, у розмірі 122 115,00 грн., у тому числі 97 692,00 грн. - основного платежу, 24 423,00 грн. - штрафних (фінансових) санкцій.
Колегія суддів погоджується з висновком апеляційного адміністративного суду про задоволення позову з таких підстав.
Відповідно до п. 198.6 ст. 198, п.,п. 201.10, 201.12 ст. 201 Податкового кодексу України не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог ст. 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими п. 201.11 ст. 201 цього Кодексу.
Податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний надати покупцю податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
Платники податку щомісяця в терміни, що передбачені для подання податкової звітності (календарний місяць), у тому числі для яких цим розділом встановлено звітний податковий період - квартал, подають органу державної податкової служби копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних за такий період в електронному вигляді.
Реєстрація податкових накладних платниками податку на додану вартість - продавцями в Єдиному реєстрі податкових накладних запроваджується для платників цього податку, у яких сума податку на додану вартість в одній податковій накладній становить понад 10 тисяч гривень - з 1 січня 2012 року.
Суд апеляційної інстанції встановив, що Товариство придбало у TOB «Когель Україна» два напівпричепи, що підтверджується податковими накладними від 1.02.2012 року № 1, № 2 із зазначеними сумами податку на додану вартість - 48 542,35 грн., зареєстрованими в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.
При складанні Товариством реєстру виданих та отриманих податкових накладних за лютий 2012 року податкові накладні № 1 та № 2 відображені з помилкою в сумі податку на додану вартість (замість 48 542,35 грн. зазначено 48 846,21 грн., на 303,86 грн. більше в кожній накладній).
Відповідно до реєстру виданих та отриманих податкових накладних, поданих ТОВ «Когель Україна», в податкових накладних № 1, № 2 від 1.02.2012 року зазначена сума податку на додану вартість, у розмірі 48 542,35 грн.
Відповідно до п. 201.6 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна є податковим документом і одночасно відображається у податкових зобов'язаннях і реєстрі виданих податкових накладних продавця та реєстрі отриманих податкових накладних покупця.
Контролюючі органи за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.
Суд апеляційної інстанції обґрунтовано зазначив, що податковий орган зобов'язаний був перевірити надані Товариством та TOB «Когель Україна» реєстри виданих та отриманих податкових накладних, повідомити Товариство про розбіжність сум, зазначених в його реєстрі з сумою, що зазначена в реєстрі контрагента - продавця. При цьому, позивач протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій.
6 грудня 2012 року Товариство подало до ДПІ уточнюючий розрахунок з податку на додану вартість.
Крім того, Товариством були надані докази які підтверджують реальність здійснення господарських операцій з ТОВ «Когель Україна».
Згідно з ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Колегія суддів дійшла висновку, що постанова апеляційного адміністративного суду ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана правильно, підстав для її скасування з мотивів, викладених в касаційній скарзі, немає.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
Здійснити заміну Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва Державної податкової служби на її правонаступника - Державну податкову інспекцію у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві.
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві відхилити.
Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, визначених ст. 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: Сірош М.В.
Голубєва Г.К.
Юрченко В.П.