26.02.2015р. м. Київ К/800/32034/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головчук С.В. (суддя-доповідач),
Іваненко Я.Л.,
Черпака Ю.К.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області
на постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2013 року
у справі за позовом фізичної особи-підприємця (далі - ФОП) ОСОБА_4 до Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області про скасування постанови про застосування фінансових санкцій,
У березні 2013 року ФОП ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про скасування постанови Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області від 13 лютого 2013 року № 020080 про застосування фінансових санкцій у розмірі 1700,00 грн.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 березня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2013 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нове судове рішення, яким позов задоволено. Скасовано постанову Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області від 13 лютого 2013 року № 020080 про застосування фінансових санкцій.
У касаційній скарзі Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області порушує питання про скасування рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції. Зазначає, що апеляційним судом порушені норми матеріального та процесуального права.
Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами встановлено, що 02 лютого 2013 року державними інспекторами Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої встановлено порушення законодавства про автомобільний транспорт ОСОБА_4 - водієм транспортного засобу марки Volkswagen LT 35, номерний знак НОМЕР_1, власником якого являється позивач, а саме - здійснення регулярних пасажирських перевезень без оформлення витягу з паспорта маршруту, який виготовляється у вигляді фотокопії паспорта маршруту, завіреної печаткою організатора перевезень, про що складено акт від 02 лютого 2013 року.
13 лютого 2013 року начальником Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області прийнято постанову № 020080 про застосування фінансових санкцій до ФОП ОСОБА_4 в сумі 1700,00 грн.
Статтею 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті (далі - Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08 листопада 2006 року №1567, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень.
Відповідно до пункту 21 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за відповідною формою. В цьому акті з посиланням на порушену норму зазначаються виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом.
Отже, акт перевірки є носієм доказової інформації про виявлені контролюючим органом порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів суб'єктами господарювання, документом, на підставі якого приймається відповідне рішення контролюючого органу, а тому при вирішенні спору щодо оскарження рішення, прийнятого на підставі такого акта суд дає оцінку акта.
Як видно із змісту акту перевірки від 02 лютого 2013 року, в них зафіксовано наступні факти: водій ОСОБА_4 надавав послуги з регулярних пасажирських перевезень за маршрутом №34 м. Хмельницького без оформлення документів передбачених статтею статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: витяг з паспорту маршруту, який виготовлений як фотокопія з паспорту маршруту, засвідчена печаткою організатора перевезень.
Згідно із частинами 1, 2 статті 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Вимоги до паспортів автобусних маршрутів регулярних та регулярних спеціальних перевезень, процедура розроблення, погодження та затвердження таких паспортів передбачені Порядком розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженим Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07 травня 2010 року №278 (далі - Порядок №278).
Відповідно до пункту 1.3 Порядку № 278 автомобільний перевізник повинен забезпечити, зокрема, водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних перевезень, - витягом з паспорта маршруту, який виготовляється як фотокопія паспорта, засвідчена печаткою організатора перевезень.
Згідно із пунктом 1.4 Порядку № 278 фотокопія з паспорта маршруту регулярних перевезень або відповідний примірник паспорта регулярних спеціальних перевезень пред'являється водієм автобуса під час здійснення перевезень пасажирів, а відповідні примірники паспортів - автомобільним перевізником за його місцезнаходженням для перевірки представникам Головавтотрансінспекції під час здійснення ними державного контролю та представникам Державтоінспекції МВС України (далі - Державтоінспекція).
Пунктом 2.11 Порядку №278 передбачено, що паспорт маршруту регулярних перевезень виготовляється у кількості, необхідній для забезпечення організації перевезень, у тому числі організатора перевезень, який зберігає його як контрольний примірник, та перевізника; водії, які здійснюють перевезення пасажирів за даним маршрутом, забезпечуються витягом з паспорта маршруту, який виготовляється як фотокопія паспорта, засвідчена печаткою організатора перевезень.
Документи для регулярних пасажирських перевезень: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Згідно з пунктом 13 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року №176, перевезення пасажирів автобусами залежно від режиму їх організації можуть бути: регулярними, регулярними спеціальними та нерегулярними; умови регулярних та регулярних спеціальних перевезень зазначаються у паспорті маршруту.
Відповідно до приписів абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
При цьому, як правильно вказав суд апеляційної інстанції, в акті перевірки від 01 лютого 2013 року вказано не про відсутність у водія фотокопії паспорта маршруту, як такого, а про неналежно оформлену фотокопію паспорта маршруту й лише виходячи з того, що на першій сторінці паспорта маршруту вказано про те, що перевізником є ТОВ «Рембуд-транс».
Проте, стаття 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», як вже зазначалось, встановлює, що, зокрема, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення (в тому числі - паспорт маршруту), і, як встановлено судами, такий документ водієм ОСОБА_4 пред'явлено особам, що проводили перевірку.
Крім того, відповідно до наведених положень законодавства підставою для застосування санкцій може бути лише відсутність вказаного документу, а не його неналежне, на думку осіб, що здійснюють перевірку дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт, оформлення.
Що стосується посилань відповідача на неналежне оформлення паспорта маршруту, з огляду на те, що на його першій сторінці зазначено перевізником ТОВ «Рембуд-транс» й проставлена печатка вказаного товариства, то, як правильно встановив суд апеляційної інстанції, організатором перевезень по маршруту №36 «Завод «Катіон» - Книжківці» є ТОВ «Рембуд-транс», яке згідно з рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 13 грудня 2012 року №1009 «Про введення в дію рішення конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 14 березня 2012 року та рішення конкурсного комітету по організації та проведенню конкурсів на перевезення пасажирів автомобільним транспортом від 14 листопада 2012 року», є переможцем конкурсу на перевезення пасажирів автомобільним транспортом міського маршруту №36 «Завод «Катіон» - Книжківці» і яким укладено з ФОП ОСОБА_4 договір про спільну діяльність з організації перевезень пасажирів на маршруті №36 «Завод «Катіон» - Книжківці».
За таких обставин, суд апеляційної інстанції ухвалив законне рішення про задоволення позовних вимог.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, що призвело або могло призвести до неправильного вирішення спору.
Відповідно до частини 1 статті 224 КАС України, якщо суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні оскаржуваного судового рішення, то суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 227, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу Управління Укртрансінспекції у Хмельницькій області залишити без задоволення, а постанову Вінницького апеляційного адміністративного суду від 29 травня 2013 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Судді С.В. Головчук
Я.Л. Іваненко
Ю.К. Черпак