Справа: № 826/17956/14 Головуючий у 1-й інстанції:Клочкова Н.В. Суддя-доповідач: Шурко О.І.
Іменем України
05 березня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Шурка О.І.,
суддів Василенка Я.М., Степанюка А.Г.,
при секретарі Дешко В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги ОСОБА_2 та Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 грудня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва - Рябого Дмитра Сергійовича, Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва, третя особа - ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення та свідоцтва, зобов'язання вчинити дії, -
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 грудня 2014 року в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з таким судовим рішенням, позивач та третя особа подали апеляційні скарги, в яких просять апеляційну інстанцію скасувати незаконну, на їх думку, постанову суду першої інстанції та постановити нову про задоволення позовних вимог.
Апелянти посилаються на незаконність, необ'єктивність та необґрунтованість оскаржуваного рішення, невідповідність висновків суду дійсним обставинам справи, порушення судом норм матеріального та процесуального права, що є на їх переконання підставою для скасування судового рішення.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, розглянувши заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 21.02.2014 реєстраційний номер 5542373, яку подав ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності, для проведення державної реєстрації права власності - форма власності приватна на квартиру, що розташована АДРЕСА_1, Рішенням про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.02.2014 № 11221661, державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва провів державну реєстрацію прав власності - форма власності приватна на квартиру, що розташована АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_2 та видав Свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014, податковий номер НОМЕР_1.
Однак, позивач не погодився з даними діями відповідачів, оскільки вважав, що вони здійснені з порушенням законодавства України, а тому звернувся з позовом до суду.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що відповідач повинен був відмовити ОСОБА_2 у державній реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, оскільки, заявником не було надано документів, визначених у п. 9 (документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита), 50 (документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси) Порядку № 868.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, між ТОВ «БІК «Інтербудінвест», АТ «МІК «Інтерінвест», УСНРПБВК «Укрреставрація» (далі - Компанія) та гр. ОСОБА_3 (далі - Покупець) було укладено договір купівлі-продажу майнових прав № 29а-52 від 16.04.2010 року.
За умовами даного договору, Компанія продає, а Покупець придбає майнові права на квартиру АДРЕСА_1 в Оболонському районі м. Києва на умовах та в порядку, що визначені в цьому Договорі.
Згідно п. 1.4 розділу 1 договору, Компанія зобов'язана передати Покупцеві майнові права на Квартиру після повної оплати їх вартості, а Покупець прийняти їх. Передача та приймання майнових прав здійснюється Сторонами за актом приймання-передачі майнових прав. Покупець набуває право власності на майнові права у повному обсязі лише після оформлення Акту приймання-передачі майнових прав.
Відповідно до п. 3.1 розділу 3 договору, вартість майнових прав на квартиру складає 504834,56 грн.
Крім того, як вбачається з квитанції від 16.04.2010 року та довідки про надходження коштів від 19.04.2010 року № 117/1 ОСОБА_3 в повній мірі сплатив кошти за однокімнатну квартиру.
Згідно акту прийому-передачі майнових прав від 16.04.2010 року вбачається, що сторони підтверджують, що на момент підписання даного Акту розрахунок здійснено в повному обсязі, згідно п. 3.1. Договору купівлі-продажу майнових прав № 29а-52 від 16.04.2010 року. Після підписання Акту прийому-передачі майнових прав Покупець набуває право власності на майнові права в повному обсязі.
Крім того, довідкою від 09.10.2012 року № 220 підтверджено проведення остаточних розрахунків згідно Договору купівлі-продажу майнових прав № 29а-52 від 16.04.2010 року за однокімнатну квартиру, загальною проектною площею 51,40 кв. м. (за даними БТІ).
Згідно акту прийому-передачі квартири від 12.03.2012 року вбачається, що з моменту підписання даного Акту Покупець набуває право на здійснення подальшої Державної реєстрації прав власності на квартиру.
Проте, державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва Рябий Д.С. провів державну реєстрацію прав власності - форма власності приватна на квартиру, що розташована АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_2 та видав Свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014, податковий номер НОМЕР_2, розглянувши заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийняту 21.02.2014 реєстраційний номер 5542373, яку подав ОСОБА_5, що діє на підставі довіреності.
Колегія суддів погоджується із доводами суду першої інстанції щодо неправомірності таких дій, мотивуючи свою позицію наступним.
Так, правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Частиною 1 ст. 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» визначено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Відповідно до Указу Президента України від 06.04.2011 року № 401/2011 «Про затвердження Положення про Державну реєстраційну службу України» Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Підпунктом 10 пункту 3 вказаного Положення передбачено, що Укрдержреєстр здійснює державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Згідно з пунктом 7 зазначеного Положення Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.
Відповідно до частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно ч. 2 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав проводиться відповідно до вимог та з урахуванням особливостей Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. № 868 (далі - Порядок № 868).
Відповідно до п. 8 Порядку № 868, для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.
Згідно п. 10 Порядку № 868, заявник під час подання заяви особисто пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу.
Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє.
Як вбачається із матеріалів реєстраційної справи, до відповідача було подано заяву, яка була зареєстрована 21.02.2014 року, копію посвідки на постійне проживання ОСОБА_2 (громадянство Ізраїль), копію паспорта громадянина Ізраїля - ОСОБА_2 строком дії з 11.12.2006 року по 22.05.2012 року, копію картки про присвоєння ідентифікаційного номера, копію довіреності від 11.02.2014 року, копію паспорта ОСОБА_5 та довідку про присвоєння ідентифікаційного номеру.
Відтак, вбачається, що на момент подачі представником третьої особи заяви з додатками для проведення державної реєстрації права власності на спірну квартиру, паспорт третьої особи був недійсний, так як заява подана 21.02.2014, а паспорт втратив чинність 22.05.2012.
Відповідно до п. 13 Порядку № 868, заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.
У разі коли заінтересована особа відповідно до закону звільнена від сплати державного мита та/або плати за надання витягу з Державного реєстру прав, документ про сплату державного мита та/або документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, не подаються.
Подання заявником документів, необхідних для проведення державної реєстрації прав, не в повному обсязі не є підставою для відмови у прийнятті заяви.
Орган державної реєстрації прав, нотаріус не приймає заяву в разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита, крім випадків, передбачених абзацом другим цього пункту.
Як вбачається із матеріалів реєстраційної справи, до заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень представником третьої особи було додано 2 квитанції, згідно яких призначення платежу: за надання витягу з Державного реєстру прав та про сплату державного мита, проте адреса зазначена АДРЕСА_2 (т. 1, арк. 81).
Проте, як вбачається з матеріалів справи, заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень була подана щодо реєстрації права власності на квартиру, що розташована АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_3
Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що представник ОСОБА_2 повинен був надати державному реєстратору прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав та документ про сплату державного мита щодо квартири, яка розташована в АДРЕСА_1, в той час як були надані квитанції щодо іншого об'єкта нерухомого майна - АДРЕСА_2.
Крім того, згідно п. 13 Порядку № 868, орган державної реєстрації прав не приймає заяву в разі відсутності документа, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документа про сплату державного мита.
Враховуючи, що представник ОСОБА_2 не надав документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав та документ про сплату державного мита щодо квартири, яка розташована в АДРЕСА_1, то, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що відповідач-1 зобов'язаний був не приймати заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на квартиру, що розташована за наступною адресою: АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_2.
Згідно п. 35 Порядку № 868, під час проведення державної реєстрації речових прав заінтересованою особою є власник, інший правонабувач або сторона правочину, відповідно до якого виникли речові права.
Відповідно до п. 36 Порядку № 868, для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.
Згідно п. 37 Порядку № 868, документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, зокрема є: укладений в установленому законом порядку договір, предметом якого є нерухоме майно, права щодо якого підлягають державній реєстрації, або речове право на нерухоме майно чи його дублікат; свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане державним реєстратором відповідно до закону.
Крім того, відповідно до п. 38 Порядку № 868, для проведення державної реєстрації речових прав заявник, крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, подає копію документа, що посвідчує його особу (крім документа, що посвідчує посадову особу органу державної влади або органу місцевого самоврядування).
Для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва на новозбудований або реконструйований об'єкт нерухомого майна, будівництво якого здійснювалося із залученням коштів фізичних та юридичних осіб, заявник подає: документ, що підтверджує набуття у власність особою закріпленого за нею об'єкта будівництва, передбачений законодавством (інвестиційний договір, договір про пайову участь, договір купівлі-продажу майнових прав тощо).
У разі участі у фонді фінансування будівництва документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є видана управителем такого фонду довідка про право довірителя на набуття у власність об'єкта інвестування.
Придбання безпроцентних (цільових) облігацій, за якими базовим товаром є одиниця нерухомості, документами, що підтверджують набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу облігацій та в разі наявності документ, згідно з яким відбулося закріплення відповідного об'єкта інвестування за власником облігацій (договір резервування, бронювання тощо).
У разі придбання майнових прав на об'єкт нерухомості, документом, що підтверджує набуття у власність закріпленого за особою об'єкта будівництва, є договір купівлі-продажу майнових прав; довідка (виписку) із переліку осіб, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва та за якими здійснюється державна реєстрація прав, видану особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), про участь заінтересованої особи в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва (у тому числі шляхом купівлі-продажу майнових прав); технічний паспорт на об'єкт інвестування (квартира, житлове, нежитлове приміщення тощо) - проте, із наданого технічного паспорта на квартиру, вбачається, що на ньому відсутній підпис Начальника БТІ ОСОБА_8; документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - в матеріалах реєстраційної справи наявний сертифікат серія КВ № 16412174240, який не зазначений в картці прийому заяви № 11103905; документа, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася) - в матеріалах реєстраційної справи наявні листи про присвоєння на підтвердження присвоєння адреси із посиланням на рішення Київради від 24.04.2003 № 41/571, що суперечить Витягу із наказу Департаменту містобудування та архітектури від 08.08.2014 № 126.
У разі коли завершення будівництвом об'єкта містобудування та державна реєстрація прав на такий об'єкт за особами, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва, здійснюється після 1 січня 2013 р., особа, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовник будівництва), після прийняття такого об'єкта в експлуатацію подає: документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку (крім випадків реконструкції об'єктів нерухомого майна без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані); документ, що підтверджує виникнення, перехід та припинення права власності на такий об'єкт до проведення реконструкції (у разі проведення реконструкції об'єкта нерухомого майна); документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта - в матеріалах реєстраційної справи наявний сертифікат серія КВ № 16412174240, який не зазначений в картці прийому заяви № 11103905; документ, що підтверджує присвоєння об'єкту нерухомого майна адреси (крім випадку, коли в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна його адреса не змінилася) - в матеріалах реєстраційної справи наявні листи про присвоєння на підтвердження присвоєння адреси із посиланням на рішення Київради від 24.04.2003 № 41/571, що суперечить Витягу із наказу Департаменту містобудування та архітектури від 08.08.2014 № 126.
Документи, подані особою, що залучала кошти фізичних та юридичних осіб (замовником будівництва), крім документа, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на земельну ділянку, такій особі не повертаються та використовуються державним реєстратором під час проведення державної реєстрації прав за особами, які брали участь в інвестуванні (фінансуванні) об'єкта будівництва.
Отже, надаючи аналіз наведеним нормам чинного законодавства України, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва Рябим Д.С. під час прийняття заяви від представника ОСОБА_2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень на квартиру, що розташована за наступною адресою: АДРЕСА_1 за суб'єктом: ОСОБА_2, здійснено ряд порушень норм законодавства, що призвели до прийняття протиправного Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень від 26.02.2014 року № 11221661 та видачі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 26.02.2014 року, яке в свою чергу підлягає скасуванню.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовуються встановленими судом першої інстанції обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та нормами права, зазначеними в мотивувальній частині оскаржуваного рішення суду.
Отже, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 207 КАС України, суд
Апеляційні скарги ОСОБА_2 та Реєстраційної служби Головного управління юстиції м. Києва - залишити без задоволення, постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 грудня 2014 року - без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий:
Судді:
Головуючий суддя Шурко О.І.
Судді: Степанюк А.Г.
Василенко Я.М.