Справа № 2-а-2140/11
іменем України
20 грудня 2011 року м. Новоград-Волинський
Суддя Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області Заполовська Т. Г. , розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійнного фонду України в м. Новоград-Волинський про перерахунок та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", -
18.11.2010 року ОСОБА_1 - позивач по справі, звернулася до суду з адміністративним позовом та просила постановити рішення суду, яким визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський Житомирської області неправомірними та зобов"язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірах для державної пенсії - не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, завдану здоров"ю у розмірі - 75% мінімальної пенсії за віком, з урахуванням виплачених сум, за період з квітня 2009 року по дату набрання судовим рішенням законної сили та в подальшому.
30.11.2011 року ухвалою суду позов ОСОБА_1 про перерахунок пенсійних виплат за період з 01.04.2009 року по 18.05.2010 року залишений без розгляду та відкрито скорочене провадження у справі за період з 18.05.2010 року.
16.12.2011 року від відповідача до суду надійшло заперечення на адміністративний позов, у якому останній просив відмовити у позові позивачу у зв'язку з безпідставністю та необґрунтованістю.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Встановлено, що позивач є інвалідом 2-ої групи захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, та перебуває на обліку у відповідача як особа, віднесена до категорії 1 потерпілої внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, що стверджується копією довідки МСЕК про інвалідність та копією посвідчення.
Статтею 49 Закону "Про статус..." передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно зі статтею 50 Закону "Про статус..." інвалідам II групи віднесеним до категорії 1 призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до статті 54 Закону "Про статус...", яка визначає підстави та умови призначення державних пенсій особам, віднесеним до категорії 1 в усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності -8 мінімальних пенсій за віком.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсій є мінімальна пенсія за віком, визначеною статтею 28 Закону України від 09.07.2003 року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», що встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Проте, позивачем отримуються кошти відповідно до постанови КМУ від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлені компенсації у твердих грошовий сумах.
При постановленні рішення суд керується принципом законності, закріпленим ст. 9 КАС України, що у разі невідповідності нормативно-правового акту закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Таким чином, встановлено, що допомога виплачується відповідачем відповідно до вищезазначеної Постанови, а відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України, тобто наявні підстави для визнання протиправними дій відповідача.
Тому суд вважає, що позивач як інвалід ІІ групи та постраждала 1 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання державної пенсії у розмірі не менше 8 мінімальних пенсій за віком та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75% від мінімальної пенсії за віком відповідно до положень ст.ст. 50, 54 ЗУ "Про статус…" за період з 18.05.2010 року по 18.11.2010 року, тобто в межах 6-ти місячного строку по день звернення до суду.
Однак вимога позивача про зобов'язання відповідача здійснювати такі виплати в подальшому є необґрунтованою, оскільки ст. 2 КАС України визначає завданням адміністративного судочинства захист порушених прав, свобод та інтересів осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, тому суд відмовляє у її задоволенні.
Від сплати судового збору сторони звільнені згідно ЗУ “Про судовий збір”.
Керуючись Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 158-163, 167, 183-2, 186, 254 КАС України, -
постановив:
Позов задовольнити частково.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський Житомирської області щодо невиплати ОСОБА_1 коштів у розмірі, визначеному ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Новоград-Волинський Житомирської області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 щомісячну додаткову пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком та державну пенсію у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, встановленої ч. 1 ст. 28 ЗУ “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 18.05.2010 року по 18.11.2010 року.
В решті позовних вимог - відмовити.
Постанову суду у межах суми стягнення за один місяць звернути до негайного виконання.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Т.Г. Заполовська