05 березня 2015 року о 15 год. 39 хв.Справа № 808/8147/14 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Семененко М.О.
за участю секретаря судового засідання Федорук І.В.
за участю представників:
позивача - Логвінової М.В.,
відповідача - Таранова А.С.,
третьої особи - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області
до державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області Яковлєвої Ольги Іванівни
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Прокуратура Якимівського району Запорізької області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
19 листопада 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області до державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області Яковлєвої Ольги Іванівни (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Прокуратура Якимівського району Запорізької області в якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо нездійснення державної реєстрації земельних ділянок комунальної власності Кирилівської селищної ради площею 2,081 га, площею 1,1901 га, та площею 1,7584 га, які розташовані в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області;
- зобов'язати відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації земельних ділянок комунальної власності Кирилівської селищної ради площею 2,081 Га, площею 1,1901 Га, та площею 1,7584 Га, які розташовані в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що позивач звернувся до відповідача з заявами про реєстрацію земельних ділянок комунальної власності Кирилівської селищної ради площею 2,081 га, площею 1,1901 га, та площею 1,7584 га, проте, відповідачем протиправно не було вжито жодних дій по реєстрації земельних ділянок, а лише повідомлено позивача листом від 07.10.2014 р. №2624 про те, що тимчасово реєстрація земельних ділянок не можлива у зв'язку з надходженням на адресу відповідача вимоги Прокуратури Якимівського району Запорізької області про призупинення реєстрації земельних ділянок за заявами Кирилівської селищної ради. Зазначає, що у відповідача були відсутні передбаченні законодавством підстави для не розгляду заяв Кирилівської селищної ради про реєстрацію земельних ділянок. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти позову заперечує. В обґрунтування заперечень зазначає, що відповідач був позбавлений можливості розглянути заяви Кирилівської селищної ради про реєстрацію земельних ділянок, у зв'язку з надходженням до відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області вимоги Прокуратури Якимівського району Запорізької області про призупинення реєстрації земельних ділянок за заявами Кирилівської селищної ради, яка відповідно до положень Закону України «Про прокуратуру» є обов'язковою для виконання. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, просить справу розглядати за відсутністю представника прокуратури. В поданих до суду поясненнях просить в задоволенні позову відмовити, зазначає, що за результатами проведеної протягом 2014 року перевірки питань дотримання вимог земельного, містобудівного та іншого законодавства органами влади та місцевого самоврядування Якимівського району, були встановлені можливі порушення при державній реєстрації земельних ділянок кадастрові номери 2320355400:01:003:0145, 2320355400:01:003:0440 та 2320355400:01:001:0061 на підставі рішень позивача № 101 від 28.04.2005 та № 17 від 25.02.2010, у зв'язку з чим направлено відповідну вимогу про призупинення реєстрації земельних ділянок за заявами Кирилівської селищної ради від 22.09.2014.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, зазначає наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що 22 вересня 2014 року Кирилівська селищна рада звернулася до відділу Держземагентства у Якимівському районі Запорізької області з заявами про реєстрацію земельних ділянок площею 2,081 га (реєстраційний номер заяви ЗВ-2301218272014), площею 1,1901 га (реєстраційний номер заяви ЗВ-2301218322014), та площею 1,7584 га (реєстраційний номер заяви ЗВ-2301218282014).
Вказані заяви були прийняті до розгляду державним кадастровим реєстратором відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області Яковлєвою О.І.
07 жовтня 2014 відділом Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області позивача повідомлено про тимчасову неможливість реєстрації земельних ділянок за поданими Кирилівською селищною радою заявами ЗВ-2301218272014, ЗВ-2301218322014 та ЗВ-2301218282014, у зв'язку з тим, що 06.10.2014 р. до відділу Держземагентства у Якимівському районі Запорізької області надійшла вимога Прокуратури Якимівського району Запорізької області про призупинення реєстрації земельних ділянок за заявами Кирилівської селищної ради від 22.09.2014 р.
Позивач, не погодившись з бездіяльністю відповідача, звернувся з позовом до суду.
Суд зазначає, що відповідно до статті 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у Державному земельному кадастрі в порядку, встановленому Законом України «Про Державний земельний кадастр».
Постановою Кабінету Міністрів України №1051 від 17.10.2012 р. затверджено порядок ведення Державного земельного кадастру (далі - Порядок №1051).
Відповідно до п.4 Порядку №1051 ведення Державного земельного кадастру здійснює Держземагентство та його територіальні органи. Згідно п.5 Порядку №1051 до складу Держземагентства та його територіальних органів входять державні кадастрові реєстратори, які здійснюють внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей в межах повноважень, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр» та цим Порядком.
Відповідно до ч.1, 2 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Абзацом 2 пункту 5 Порядку №1051 передбачено, що Державний кадастровий реєстратор має доступ до всіх відомостей Державного земельного кадастру, самостійно приймає рішення про внесення відомостей до нього, надання таких відомостей, а також відмову у внесенні або наданні відомостей.
Частиною 3 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:
особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;
власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;
органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
З матеріалів справи судом встановлено, що підставою для звернення позивача з заявами до Державного кадастрового реєстратора стало рішення тридцять шостої сесії п'ятого скликання Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області №17 від 25.02.2010 р. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для проектування та будівництва набережної».
Відповідно до ч.4 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Частиною 5 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:
перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;
за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Отже, оскільки заяви про реєстрацію земельних ділянок надійшли до відповідача 22.09.2014 р., то відповідно до приписів ч.5 ст.24 Закону України «Про Державний земельний кадастр», відповідач був зобов'язаний прийняти рішення про державну реєстрацію земельних ділянок або відмову у державній реєстрації до 07.10.2014 р.
Разом з тим, з листа-відповіді відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області від 13.01.2015 р. №9-28-0.4-13/2-15, судом встановлено, що рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації земельних ділянок за заявами Кирилівської селищної ради Державним кадастровим реєстратором не приймалось, у зв'язку з надходженням до відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області вимоги Прокуратури Якимівського району Запорізької області.
Враховуючи викладене та те, що відповідачем не було прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації земельних ділянок за заявами Кирилівської селищної ради в передбачений Законом 14 денний термін, суд дійшов висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо не розгляду заяви Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області про державну реєстрацію земельних ділянок комунальної власності Кирилівської селищної ради площею 2,081 га, площею 1,1901 га, та площею 1,7584 га, які розташовані в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, та наявність підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Стосовно вимоги Прокурора Якимівського району Запорізької області №3056вих14 від 06.10.2014 р., в якій прокурор просить відділ Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області, на підставі ст.ст.8, 20 Закону України «Про прокуратуру», призупинити реєстрацію земельних ділянок за заявами Кирилівської селищної ради від 22.09.2014 р., суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції чинній на момент винесення вимоги Прокурора Якимівського району Запорізької області №3056вих14 від 06.10.2014 р.) законні вимоги прокурора, є обов'язковими для всіх органів, підприємств, установ, організацій, посадових осіб та громадян і виконуються невідкладно або у передбачені законом чи визначені прокурором строки.
Статтею 20 Закону України «Про прокуратуру» при виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції має право:
1) вносити подання;
2) у встановленому законом порядку ініціювати притягнення особи до дисциплінарної, адміністративної відповідальності, складати протокол про адміністративне правопорушення та починати досудове розслідування;
3) звертатися до суду в передбачених законом випадках.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що Закон України «Про прокуратуру» не містить такого заходу прокурорського реагування, як направлення вимоги.
Крім того, суд зазначає, що ч.7 ст.9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» передбачено, що втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора, пов'язану із здійсненням державної реєстрації земельних ділянок, забороняється.
Суд не приймає посилання представника відповідача на наявність кримінального провадження №12015080170000103, зареєстрованого за повідомленням Прокурора Якимівського району Запорізької області, з огляду на те, що вказане кримінальне провадження було зареєстроване в Єдиному реєстрі досудових розслідувань лише 07.02.2015 р., тобто вже після настання граничного терміну розгляду відповідачем заяв про реєстрацію земельних ділянок. Крім того, з наданої до матеріалів справи представником позивача постанови про закриття кримінального провадження, судом встановлено, що 17.02.2015 р. кримінальне провадження №12015080170000103 було закрито у зв'язку з відсутністю складу кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.358 Кримінального кодексу України.
Таким чином, відділ Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області протиправно не розглянув заяви позивача про реєстрацію земельних ділянок від 22.09.2014 р., оскільки така бездіяльність суперечить вимогам Закону України «Про Державний земельний кадастр».
Разом з тим, суд звертає увагу, що заявлена позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача саме щодо нездійснення державної реєстрації земельних ділянок звужує обсяг законодавчо встановлених повноважень державного органу при розгляді відповідної заяви, оскільки, як зазначалось раніше, положення Закону України «Про державний земельний кадастр» передбачають компетенцію Державного кадастрового реєстратора як прийняти рішення про державну реєстрацію земельних ділянок так і можливість відмовити у державній реєстрації.
Щодо зобов'язання відповідача вчинити дії щодо державної реєстрації земельних ділянок комунальної власності Кирилівської селищної ради площею 2,081 га, площею 1,1901 га, та площею 1,7584 га, які розташовані в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, суд зазначає наступне.
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідачем заяви Кирилівської селищної ради про реєстрацію земельних ділянок не розглядались та рішення в порядку передбаченому Законом України «Про Державний земельний кадастр», Порядку ведення Державного земельного кадастру про реєстрацію/відмову в реєстрації земельних ділянок не приймались, а отже відсутні підстави вважати, що мають бути вчинені дії саме щодо державної реєстрації земельних ділянок. Крім того, під час судового розгляду справи встановлено, що відповідачем на адресу позивача була повернута вся технічна документація, яка надавалась з метою державної реєстрації земельних ділянок 22.09.2014 разом із поданими заявами, на письмову вимогу позивача від 06.01.2015 №1. Таким чином, у суду відсутні підстави вважати, що відповідач має всі передбачені законом підстави для прийняття рішення про державну реєстрацію земельних ділянок.
Водночас, відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення прав та інтересів позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не розгляду заяви позивача про державну реєстрацію земельних ділянок комунальної власності Кирилівської селищної ради площею 2,081 га, площею 1,1901 га, та площею 1,7584 га, які розташовані в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області, а також зобов'язати відповідача розглянути заяви Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області про державну реєстрацію вищезазначених земельних ділянок.
Таким чином, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог Кирилівської селищної ради.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 71, 86, 94, 158-163, 254 КАС України, суд
Позов Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області до державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області Яковлєвої Ольги Іванівни, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Прокуратура Якимівського району Запорізької області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області Яковлєвої Ольги Іванівни щодо не розгляду заяви Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області про державну реєстрацію земельних ділянок комунальної власності Кирилівської селищної ради площею 2,081 га, площею 1,1901 га, та площею 1,7584 га, які розташовані в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області.
Зобов'язати державного кадастрового реєстратора відділу Держземагентства в Якимівському районі Запорізької області Яковлєву Ольгу Іванівну розглянути заяви Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області про державну реєстрацію земельних ділянок комунальної власності Кирилівської селищної ради площею 2,081 га, площею 1,1901 га, та площею 1,7584 га, які розташовані в смт. Кирилівка Якимівського району Запорізької області.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області судовий збір в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.О. Семененко