Постанова від 13.03.2015 по справі 2а-11252/10/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 березня 2015 року 11 год. 23 хв. Справа № 2а-11252/10/1370

Львівський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого - судді Сакалоша В.М.,

за участю секретаря судових засідань - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до ОСОБА_3, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, -

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом Державної податкової інспекції у Залізничному районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (далі по тексту - ДПІ у Залізничному районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області) до ОСОБА_3, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області про стягнення податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів в сумі 18 960 грн.

Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду. В судовому засіданні 13.03.2015 року відповідно до вимог ч.3 ст. 160 КАС України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В ході судового розгляду справи судом здійснено замінено позивача Державну податкову інспекцію у Залізничному районі м. Львова на правонаступника ДПІ у Залізничному районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на ім'я ОСОБА_3 здійснено першу державну реєстрацію автомобіля марки VOLKSWAGEN (державний номерний знак НОМЕР_1) 2000 року випуску та відповідно до Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів» не сплачено податок з власників транспортних засобів до бюджету Залізничного району м. Львова на суму 18 960 грн. Доказів про зарахування вказаного податку в дохід державного бюджету відповідачем не надано, що є підставою для його стягнення податковим органом в примусовому порядку.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не прибув, конверти з повістками повернулися до суду з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання». Згідно ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином. 05.02.2015 року представником відповідача подано клопотання про поновлення провадження у справі у зв'язку із тим, що відпали обставини, які слугували для зупинення провадження, а саме набрання законної сили рішенням Львівського окружного адміністративного суду у справі № 2а-3246/11/1370 за позовом ОСОБА_3 до УДАІ ГУ МВС України у Львівській області про скасування реєстрації транспортного засобу.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Львівського відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи ДАІ при ГУ МВС України у Львівській області, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечила, хоча належним чином повідомлялась про дату, час і місце проведення судового засідання. Клопотань про розгляд справи без участі уповноваженого представника третьої особи до суду не надходило.

Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши заперечення відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

До спірних правовідносин суд застосовує Закон України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" № 1963-ХІІ від 11 грудня 1991 року, чинний на момент існування правових відносин між сторонами.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" № 1963-ХІІ від 11 грудня 1991 року, платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи та організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію транспортних засобів та мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, які відповідно до вимог ст. 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.

Положеннями ст. 5 згаданого Закону передбачено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні.

Судом встановлено з матеріалів справи, що Львівський відділ реєстраційно-екземенаційної роботи Управління ДАІ Головного УМВС України у Львівській області надав інформацію ДПА у Львівській області про фізичних осіб, якими протягом 2008 - 2010 рр. здійснювалась перша реєстрація вантажних автомобілів в Україні та інформація про сплату податку по яких підлягає перевірці органами державної податкової служби. Серед зазначених фізичних осіб вказано ОСОБА_3

Згідно з даними УДАІ ГУ МВС України у Львівській області на ім'я ОСОБА_3 15.07.2009 року зареєстровано автомобіль марки VOLKSWAGEN, державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску.

Вищезазначений транспортний засіб відповідно до ст. 2 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" є об'єктом оподаткування.

Виходячи із встановлених ст.ст. 3, 5 вищевказаного Закону ставок податку за вказаний транспортний засіб та з розрахунку суми податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів при першій реєстрації транспортного засобу відповідачу належить до сплати 18 960 грн.

Відповідно до довідки ДПІ у Залізничному районі м. Львова № 30066/9/19-023/1531 від 04.11.2010 року сума нарахованого податку в сумі 18 960 грн. в місцевий бюджет Залізничного району від ОСОБА_3 не надходила.

З огляду на наведене позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача коштів в розмірі 18 960 грн., що є заборгованістю з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

При прийнятті рішення судом взято до уваги наступне.

Згідно з ч.6 ст.5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" фізичні особи - платники податку зобов'язані пред'являти органам, що здійснюють першу реєстрацію в Україні, реєстрацію, перереєстрацію, зняття з обліку або технічний огляд транспортних засобів, квитанції або платіжні доручення про сплату податку за попередній (у разі здійснення сплати) та за поточний роки, а платники, звільнені від сплати цього податку, - відповідний документ, що дає право на користування цими пільгами.

Пунктом 8 Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів передбачено, що державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_3 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління автотранспортної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи управління Державної автомобільної інспекції ГУ МВС України у Львівській області, в якій просив суд визнати протиправною та скасувати реєстрацію транспортного засобу марки VOLKSWAGEN, державний номерний знак НОМЕР_2, 2000 року випуску.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.11.2014 року у справі № 2а-3246/11/1370 за позовом ОСОБА_3 до Управління автотранспортної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - відділу реєстраційно-екзаменаційної роботи управління Державної автомобільної інспекції ГУ МВС України у Львівській області про визнання протиправними дій та скасування державної реєстрації транспортного засобу, адміністративний позов задоволено повністю, визнано протиправною та скасовано державну реєстрацію на імя ОСОБА_3 транспортного засобу марки VOLKSWAGEN, державний номерний знак НОМЕР_2, 2000 року випуску.

Вищевказане рішення суду набрало законної сили 16.01.2015 року.

За правилами, встановленими ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Такі обставини, (тобто ті, що встановлені в судовому рішенні іншого суду, яке набрало законної сили (ч.1, ч.4 ст.72 КАС України)) є преюдиційними.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано положення ст. 255 КАС України, відповідно до якої постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

При розгляді даної справи судом встановлено, що державну реєстрацію зазначеного вище транспортного засобу на відповідача було здійснено протиправно та скасовано.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними, а тому у задоволенні таких слід відмовити.

З урахуванням ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 4,7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю .

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова виготовлена у повному обсязі 16 березня 2015 року.

Суддя Сакалош В.М.